ROG Zephyrus Uykuya Geçmiyor

fankitonki

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim bilgisayar birden fazla sıfır kurulum yapmama rağmen kapatma seçeneklerinden uykuya tıkladığım halde uykuya geçmiyor. Ekranı kilitleyip bekleme modu gibi bir şeye geçiyor. Burada belirtilen şeyleri yaptım. Herhangi bir sorun bulmadı ve değişen bir şey olmadı. BIOS, Chipset vs. güncel. Bir türlü çözemedim. Şimdiden teşekkürler. İyi Forumlar
Düzenleme: Başlıkta belirtmiştim modeli ama silinmiş. ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QH-HZ017 modeli. Windows 10 Pro kullanıyorum.
Sorunu araştırdığımda bir çok kullanıcının bu durumu yaşadığını fark ettim. Sanırım 2021 model G14'lerin BIOS'undan tam uykuya geçmeyi kaldırmışlar. Uyku denildiğinde Windows sadece Modern Standby moduna geçiyor. Benim istediğim RAM hariç tamamen uykuya geçmesiydi. Bunu da kaldırmışlar anladığım kadarıyla. Yeni G14 sahipleri bunu deneyebilir mi?

Ek olarak CMD üzerinden powercfg /a kodunu çalıştırıp bakabilirsiniz.
Bende çıkan sonuç:
1632842406663.png

Son düzenleme:
Herkeste böyle olacak diye bir şey yok hocam. Bize büyük ihtimalle sorunlu ürün denk geldi. Çünkü ürünün yorumları iyiydi. Burada başka alanlarda vardır. Başka konu açan görmedim ben. Deneyin sorun olursa zaten iade almak zorundalar.

@Vamola44 hocam sıfır kurulum ile denemeyi düşünüyorsan Windows 11e geçip deneyebilir misin? Ekran kartı sürücüleri vs. yayınlanmış zaten.

Sıfır kurulum yaptım gözlem aşamasındayım şu an birkaç sitede AMD software'i de kaldırın diyordu onu da sildim bakalım devam edecek mi?

Sıfır kurulum yaptım gözlem aşamasındayım şu an birkaç sitede AMD software'i de kaldırın diyordu onu da sildim bakalım devam edecek mi?
Umarım devam etmez hocam. Deneyebilirseniz Windows 11 ile de denenilebilir. Bendeki bu seviyede cevap vermeyen donma işini Bitdefender tam tarama yaparken yapıyordu. Ama her sıfırdan kurulumda da yaptı. Eset kullanım tam tarama yaptığımda takılma olmadı. Bu attığınız yerdeki gibi bir donma oluyordu. Herhangi bir hata ya da bir şey yok. Fare hareket ediyor ama tıkladığınız yerde hiçbir işlem olmuyor.

Buna yakın kasma diyebileceğim şekilde atıyorum bir dosyayı silecekken 1 dakika sonra tepki verdiği ya da klasörün cevap vermeyip kapandığı falanda olmuştu.

Ek olarak ekran alıntısı ile belli bir yerin ekran görüntüsünü alacakken ekran parlaklığı ya da renk doygunluğu değişiyordu. O da garip cidden. Prt Sc tuşu ile denemedim.

Umarım devam etmez hocam. Deneyebilirseniz Windows 11 ile de denenilebilir. Bendeki bu seviyede cevap vermeyen donma işini Bitdefender tam tarama yaparken yapıyordu. Ama her sıfırdan kurulumda da yaptı. ESET kullanım tam tarama yaptığımda takılma olmadı. Bu attığınız yerdeki gibi bir donma oluyordu. Herhangi bir hata ya da bir şey yok. Fare hareket ediyor ama tıkladığınız yerde hiçbir işlem olmuyor.

Buna yakın kasma diyebileceğim şekilde atıyorum bir dosyayı silecekken 1 dakika sonra tepki verdiği ya da klasörün cevap vermeyip kapandığı falanda olmuştu.

Ek olarak ekran alıntısı ile belli bir yerin ekran görüntüsünü alacakken ekran parlaklığı ya da renk doygunluğu değişiyordu. O da garip cidden. Prt Sc tuşu ile denemedim.

Bendeki sorun daha vahim video izlerken arka plana dönmek istediğimde cihaz tamamen donuyor ve hiçbir işlem yapamıyorum cihazı manuel kapatmak zorunda kalıyorum eğer tekrar aynı sorun olursa işletim sistemini silip tekrar yükleyeceğim fakat 11 kurmak için biraz erken 10 Pro var bende onla devam ediyorum

Bendeki sorun daha vahim video izlerken arka plana dönmek istediğimde cihaz tamamen donuyor ve hiçbir işlem yapamıyorum cihazı manuel kapatmak zorunda kalıyorum eğer tekrar aynı sorun olursa işletim sistemini silip tekrar yükleyeceğim fakat 11 kurmak için biraz erken 10 Pro var bende onla devam ediyorum

Hocam iki işletim sisteminde de aynı sorunu yaşarsanız en azından sorunun donanım kaynaklı olduğu daha kesin olur diye önerdim. Yoksa direkt Windows 11 kullanın diye değil. Bence de erken geçmek için.

Peki bir sorum daha var. Sonra nasipse içimdeki "iade et ve macbookair 16 GB al" sesini bastırıp akşam Windows 11 kurmaya çalışacağım.
Bazı yorumlarda güç butununda parmak izi okuyucudan bahsedilmiş. Bizim modelde mevcut mu parmak izi okuyucu?

Asus anakartların genelinde var olan bir sorun o. Chrome ile netflix vb. izlerken çok yaşadığım bir sorundu, filmi dondurduğum zaman tüm sistem donuyordu. Stream servislerini Edge ile kullanmaya başladım artık ben de olmuyor. Ama nihai çözüm için Asus'tan bios güncellemesi beklemek gerekiyor. Asus da durumun farkında bu arada, yayınlanan bios güncelleme notlarına bakınca bu sorun için yamalar yayınladıkları görünüyor ama halen tamamen çözen bir yama yok ortada.
Hocam iki işletim sisteminde de aynı sorunu yaşarsanız en azından sorunun donanım kaynaklı olduğu daha kesin olur diye önerdim. Yoksa direkt Windows 11 kullanın diye değil. Bence de erken geçmek için.
bir arkadaşla görüştüm şöyle bir şey söyledi

Peki bir sorum daha var. Sonra nasipse içimdeki "iade et ve macbookair 16 GB al" sesini bastırıp akşam Windows 11 kurmaya çalışacağım.
Bazı yorumlarda güç butununda parmak izi okuyucudan bahsedilmiş. Bizim modelde mevcut mu parmak izi okuyucu?
Evet bulunuyor. Kurduktan sonra testlere falan bakarız hocam.

Asus anakartların genelinde var olan bir sorun o. Chrome ile netflix vb. izlerken çok yaşadığım bir sorundu, filmi dondurduğum zaman tüm sistem donuyordu. Stream servislerini Edge ile kullanmaya başladım artık ben de olmuyor. Ama nihai çözüm için Asus'tan bios güncellemesi beklemek gerekiyor. Asus da durumun farkında bu arada, yayınlanan bios güncelleme notlarına bakınca bu sorun için yamalar yayınladıkları görünüyor ama halen tamamen çözen bir yama yok ortada.

bir arkadaşla görüştüm şöyle bir şey söyledi

Hocam Netflix'in Windows mağazasında uygulaması da var onunla da deneyebilirsiniz bi. Uyku sorunuyla beraber bunları da hallederler umarım. Cidden bu kadar güzel dizüstünün bu kadar yazılım sıkıntısı olması iyi değil.

O kadar olumsuz yorumdan sonra bu iyi geldi :)
akşam USB bellek işini halledip kuruluma başlayacağım. İnşallah memnun kalacağım. Heralde kurulum yapsam bile Trendyol'dan aldığım için bir süre sorgusuz iade hakkım var galiba.

O kadar olumsuz yorumdan sonra bu iyi geldi :)
akşam USB bellek işini halledip kuruluma başlayacağım. İnşallah memnun kalacağım. Heralde kurulum yapsam bile Trendyol'dan aldığım için bir süre sorgusuz iade hakkım var galiba.

Sorun varsa her türlü iade almak zorundalar. En kötü tüketici hakem heyetine gider. Bende Trendyol üstünden aldım. Oradan iade et deseniz bile GPN iptal edip firmadan rapor almak için firmaya yolluyor. Sizden kaynaklı mı bir sorun var yoksa ürün mü sorunlu diye. Rapor sonucuna göre de değişim ya da iade yapıyorlar.

Hocam Netflix'in Windows mağazasında uygulaması da var onunla da deneyebilirsiniz bi. Uyku sorunuyla beraber bunları da hallederler umarım. Cidden bu kadar güzel dizüstünün bu kadar yazılım sıkıntısı olması iyi değil.
hocam parmak izi var demişsinizde hz017 de yok düzelmiş olayım

Yeni konular

Geri
Yukarı