Root atmak garantiyi bozar mı?

Zaten Root sonrası güncelleştirmeler alınamıyor yani cihazınız dünyaya açık hale geliyor her yönden tehlikeli bir işlem. Tavsiyem orjinal kullanmanız yönünde.

Güncelleme işini sadece OTA ile yapamaz. Rootlu telefonunuzu servise yolladınız mı? Gönderdiğin soruna da bağlı ancak bazen bakmıyorlar bile. Ben serviste sıkıntı olmayacağı taraftarıyım. Fakat knox sayacı olayı Samsung'un en büyük çakallıklarından biri, bunu da es geçmemek lazım.

Benim anlamadığım özgür Android yapısı varken neden root işlemine gerek duyuyor sunuz?
İOS olsa hadi anlayacağım? Dışardan APK dosyası da yükleyebiliyor sunuz?

Samsung akıllı telefonlarda KNOX sayacı bulunur. ROOT attığınız takdirde, doğal olarak sistem yazılımına erişim sebebiyle cihazınız garanti dışı kalacaktır.

Root yetkisini kaldırırsan Unroot yaparak bu şekilde servis durumu anlamaz. Unroot yapmazsan garanti dışı kalır telefonun. Ayrıca root yetkisini kaldırdıktan sonra da telefonu garantiye gönderirken telefon da stok rom yüklü olmalı, yoksa yine garanti dışı kalır. Root yetkisi verdiğinizde telefonun Bootloader kilidi kırıldığı için garanti dışı kalıyor.

Herkese teşekkür ederim. Geç yazma sebebim sürekli banlanmamdır ksura bakmayın. Artık bugun yine bi ban alırım. Kafama estiğinde girerim foruma yine. Soru sormak isterdim ama cevap yazamayacağım için burda sorup sizin vaktinizi çalmak istemem. Evet admin bey illaki biyerde hatam vardır sanada kolay gelsin :D

Benim anlamadığım özgür Android yapısı varken neden root işlemine gerek duyuyor sunuz?
iOS olsa hadi anlayacağım? Dışarıdan APK dosyası da yükleyebiliyor sunuz?

Android serbest değil sen Android bir telefonun sadece yüzde 5'ini kullanırsın ama root atsan daha yetkili olup telefona hükmedersin.

Benim bildiğim şöyle root atınca cihazın tüm yazılımsal ayarlarına el atabiliyoersun fakat garantiden çıkacağını sanmıyorum robotu kaldırıp bootloaderide kapatirsan garantiye girebiliyor diye biliyorum. Fakat root atmandaki amaç ney, mesela telefonun kötüdür cozunurluk değiştirip overlock yapacaksindir fakat deneme robot atacagin telefon en az 3 yillik olmalı yoksa sorunlar yasaya bilirsin.
Şöyleki ADB diye küçük bir yazılım var ve bu Google tarafından yapılmış bir android debugger dir. Siz sisteme root atmadan çözünürlük değiştire bilir sistem uygulamaları sile bilir hatta sistem uygulamalarını değiştire bilirsiniz hard reset atınca telefon yine eski haline döner ve garantiden çıkarmaz fakat overlock yapmanız imkansız saten overlock yapacağınıza çözünürlük düşürüp gereksiz kullanmadığımız sistem uygulamalarını kaldırmanız yeterli olacaktır ben 1 ay önce android 11 surumlu cihaz aldım ve data klasörüne eriseniyorum aklımdan root atmak geçti fakat atmadım çünkü gereksizdi daha yepyeni telefon baktım ben bunu garantiye yollamicam atarim rootu fakat root attıktan sonra bankacılık işlemlerinizi yapmanizi tavsiye etmem çünkü dünyaya açık halde bir telefon olur ve herkes bilgilerinize erişe bilir. Root kullanışlıdır ama tavsiye etmem onun yerine size dediğim gibi ADB yi kullanın performans artışı yapacak kodlar bulabilirsiniz bence daha iyi ve mantıklı bir seçim.

Yeni konular

Geri
Yukarı