Rootlamak Tüketicinin Hakkı Mıdır?

Wisp

Hectopat
Daha fazla  
Huawei'in bootloader kilitlerini paylaşmayı bırakmasının ardından aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum. Root yapmak tüketicinin bir hakkı olabilir mi yoksa başından bari legal olmayan bir şey miydi? Firmaların getirdikleri zorluklar ne kadar etik? Ayrıca bu hareket bir çok site türetti ücret karşılığı bootloader kodu satan bunlardan herhangi birini kullanan varsa dinlemek isterim.

Bence de hakkı.

Ben kullandığım cihazda tüm yetkileri elde etmek isterim. Çünkü kullanabilirim. Ama sıradan bir tüketicinin buna ihtiyacı olmayabilir.

Ve bu yetkilerle cihaza, OS'a problem çıkartabilir. Cihazı kullanılamaz hale getirebilir. O yüzden şirketler kilitli bırakıyor. Daha sonra profesyonel abiler bu kilitleri kırarak sıradan olmayan, belli bir bilgi birikimine sahip kullanıcılarının elinde rootlu telefon oluyor, bilmediği için sıkıntı çıkartabilecek, cihazda zarar verebilecek kişilerde rootsuz telefon oluyor. Ve böylece sıkıntı olmuyor.

Win-Win.

Düz mantıktan gideceğim.
Bilgisayara format atmak da bir root işlemidir temelde.
Sırf işletim sistemi değişiyor diye halihazırda Linux tabanlı Android işletim sisteminde root olayının garanti kapsamı dışına alınması veyahut türevi yaptırımları son derece mantıksızdır.
Kesinlikle kullanıcının hakkı olduğunu düşünüyorum.
Fakat üreticilerin hepsi benim gibi düşünmüyor. :)

Düz mantıktan gideceğim.
Bilgisayara format atmak da bir root işlemidir temelde.
Sırf işletim sistemi değişiyor diye halihazırda Linux tabanlı Android işletim sisteminde root olayının garanti kapsamı dışına alınması veyahut türevi yaptırımları son derece mantıksızdır.
Kesinlikle kullanıcının hakkı olduğunu düşünüyorum.
Fakat üreticilerin hepsi benim gibi düşünmüyor. :)

Mesela bir dizüstü üreticisi, bilgisayarın FreeDos ya da Windows yüklü olup olmamasını seçenek olarak sunar ve kullanıcı da bu seçenekten birini seçer. Kullanıcı istediği gibi işletim sistemini değiştirebilir çünkü dizüstü üreticisi için donanımın değiştirilmemesi garanti için önem taşır. Diğer yandan bir telefon üreticisi, ürünü kullanıcıya sunmadan önce ve bunu bir şeçenek olarak da sunmayıp içine işletim sistemini yükler. Yani garanti kapsamına girer. Ancak sürüm düşürme ya da güncelleyerek yükseltmeye izin verebilir.

Açıkçası böyle olduğunu düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı