RTE'nin faizleri düşürmemiz lazım açıklamasından sonra TL'de olan değer kaybı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkes öyle değildir bence hocam. Yanlış hatırlamıyorsam 90'lı yıllarda, aynı Türkiye gibi bir durumda olan Amerika'nın başına bir MB başkanı atandı. Herkesin tepkisini almasına rağmen faizleri en yükseğe çıkardı ve ülkeyi şaha kaldırdı.

Türkiye'de de, bağımsız olsa şu kuruluş, en azından bir şeyler denenir.

Merkez Bankasının tarafsızlık sorunu çözülse bile başka zemin üzerinde ekonomi yine sıkıntıya girer. Bizim ülkede dert, tasa biter mi?

Birkaç yıl sonra ekonomi bakanı adayı olacağım.
En büyük projem şu, tüm vergileri vatandaşların vergi parasının yarısı ile at yarışı oynaması şartıyla almayacağım.
Ardından bu at yarışlarında bir tarafa dünyanın en güçlü atını bir yana ise eşek koyacağım.
Maç sonu ne hikmetse eşek kazanacak.
Vergi fiyatlarının yarısını yatıran halkı yenmiş olacağım böylece.
O paralar ile dolar yapacağım ve doları 50 TL yapacağım ardından dolarımı bozduracağım.
Şaaaaaak! Olduk zengin!
Alırım bi' oyunuzu :D

üretmeyen bir ülke olarak kalmaya devam ettiğimiz sürece

Aslinda üretmesine üretiyoruz da, ürettiklerimizi dünyaya pazarlayamiyoruz. Markalasamiyoruz.

Örnek olarak Nusret'i düsünün. Adam markalastigi icin baska yerde daha ucuza yiyebileceginiz bir seyi orada 1000, hatta 2000 TL'ye yiyorsunuz. Neden? Cünkü adam marka. Malini pazarlamasini biliyor.

Türkiye üretiyor, fakat ürettiginin karsiligini alamiyor. Yani üretim becerisinde sorun yok. Asil sorun markalasamamakta. Bu kafayla da hicbir zaman markalasamayacagiz sanirim.

Aslinda üretmesine üretiyoruz da, ürettiklerimizi dünyaya pazarlayamiyoruz. Markalasamiyoruz.

Örnek olarak Nusret'i düsünün. Adam markalastigi için baska yerde daha ucuza yiyebileceginiz bir seyi orada 1000, hatta 2000 TL'ye yiyorsunuz. Neden? Cünkü adam marka. Malini pazarlamasini biliyor.

Türkiye üretiyor, fakat ürettiginin karsiligini alamiyor. Yani üretim becerisinde sorun yok. Asil sorun markalasamamakta. Bu kafayla da hiçbir zaman markalasamayacagiz sanirim.

Ben o işi de çözdüm.
Türk malı değil de, Çin malı yazarsak satarız.

Örnek olarak Nusret'i düsünün. Adam markalastigi için baska yerde daha ucuza yiyebileceginiz bir seyi orada 1000, hatta 2000 TL'ye yiyorsunuz. Neden? Cünkü adam marka. Malini pazarlamasini biliyor.

Türkiye üretiyor, fakat ürettiginin karsiligini alamiyor. Yani üretim becerisinde sorun yok. Asil sorun markalasamamakta. Bu kafayla da hiçbir zaman markalasamayacagiz sanirim.

Şöyle bir şey oluyor kısacası:

Biz çay üretiyoruz ama bunu paketleyecek aletimiz yok. Başka birisi geliyor ve diyor ki "ben de paketleme aleti var, sen bana çayı ver; ben sana paketli halini daha pahalıya satayım" olay tamamen bundan ibaret.

Faizi yükseltmesi lazım ki ekonomi düzelsin. İş sadece faizi yükseltmekle bitmiyor.

Faizi yükselttikten sonra bir şeylere adım atsalar, ekonomi düzelecek. Faiz sadece bize ek zaman kazandırır.

Faizin yükseltilmesi, üretim en önemlisi para basımı durdurulmalı mesela fakat yapmıyorlar işte.

Şöyle bir şey oluyor kısacası:

Biz çay üretiyoruz ama bunu paketleyecek aletimiz yok. Başka birisi geliyor ve diyor ki "ben de paketleme aleti var, sen bana çayı ver; ben sana paketli halini daha pahalıya satayım" olay tamamen bundan ibaret.
Öhm!

wtf.jpg

Bu parazitlere ülkemiz ayrıcalık tanıdığı için üretemiyoruz.

Ekonomiyi de çözdüm ben.
1) RTX 3090 kartlardan on binlerce alacak devlet ve mining yapacak.
2) Para ne kadar az olursa o kadar değerli olur.
Yani, sahte dolar basacak devlet. Dolar ayda 1 milyar tane artsa kardır.
Aynı zamanda Türk lirası da yakılarak imha edilecek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı