RTX 2060 için en düşük hangi işlemci kullanılır?

Vallahi yetmemiş belli ki 6 çekirdek AC Odyssey'de. GPU %70-75 kullanım ile efil efil takılıyor. Buyursun devreye girsinler. Oyun 8 çekirdek kullanabiliyor (R7 2700x ile 63 FPS alınabiliyor aynı noktada)

i5 8400'ün tekli çekirdek performansı daha iyi olmasına rağmen, R7 2700x'in bu oyunda daha çok FPS (52'ye 63) sebebi de budur. Oyunun ekstra 2 fiziksel çekirdeği de değerlendirebilmesi.

Daha nasıl açıklayayım bilmiyorum.

Tek çekirdek performansı birebir aynı olan R5 2600 ve R7 2700 arasında 45'e 63'lük bir fark oluşmuş. SMT kapatılınca 45'den 43'e düşülmüş. 6 sanal çekirdeğin bu oyunda sana katkısı 2 FPS, hepsi bu. Üstelik threadleri iyi kullanan bir oyunda senaryo böyle. R7 2700xde SMT kapatılınca FPS değişmemiş bile.

R5 2600'deki 2 FPS kazanım da zaten oyunun anlık olarak işlemciyi 8 çekirdekmiş gibi sayıp 8 threade yük göndermesi. Fakat 6 fiziksel çekirdeği bir yere kadar emüle edebilirsin. Asla gerçek 8 çekirdek, ya da 12 çekirdek, senaryoları gibi olmaz.
Oyunlardaki optimizasyon sorunlarını hesaba katmıyorsunuz. GPU kullanımının %99-100 olmamasının sebebi her zaman sistemdeki darboğaz değildir, hatta çoğu zaman oyun kaynaklıdır.

Hepinize cevaplarınız için teşekkürler. 6000tl bütçem var ve rtx bir sistem toplayacaktım depolama birimi olmayacak kasada o hediye gelecek ona göre bir sistem önerirseniz çok mutlu edersiniz.

İlk sayfalarda - ve tabi ki bir çok yerde - görebildiğimiz; i5 8400 ile Ryzen 5 2600 karşılaştırmalarında i5'in oyunlarda üstünlüğü olduğu doğru.

Ancak, "şu" bağlantıdan baktığımız zaman, overclock olamayan i5'e karşı overclock olan R5 2600'ün basit bir hız aşırtma ile Assassin's Creed Origins'te, overclocksuz haline göre 10 FPS yukarı çıktığı görülüyor. Her ne kadar yine i5'in altında kalsa da fark baya daralıyor.

Biraz fiyat araştırması yapınca AMD'nin, Intel'den 12-13 Dolar daha uygun fiyatlı olduğunu görüyorum. Yaklaşık %6 gibi bir fark var. Bir çok oyunda FPS farkı da ortalama %5-6 gibi. Diğer konularda da (render vs) AMD üstün. Bu durumda oyunlarda fiyat/performans olarak rakibine denk, diğer her konuda üstün gibi düşünebiliriz.

Dip not: sadece bir site ve bir fiyat üzerinden kabaca bir yaklaşım yaptım, bütün oyunları ve bütün fiyatları alırsak yüzdelik farklar + - %1-2 oynayabilir.

Overclock yapılan bir 6660K ve 7600K da oyunlarda 8400 'ü geçecektir.

Hepinize cevaplarınız için teşekkürler. 6000tl bütçem var ve rtx bir sistem toplayacaktım depolama birimi olmayacak kasada o hediye gelecek ona göre bir sistem önerirseniz çok mutlu edersiniz.
RYZEN 5 2600 + RTX 2060 sistem toplanabilir.

Baya olur hocam, çok rahatsız edecek derecede olur. 1150ti eğer 1060 ayarında olacaksa en az alınabilir. Yoksa biraz bütçeyi zorlayıp işlemciyi i5 8400 ya da i3 8350K ile yükseltin.

3000 TL bütçe ile İ5 8400 +RX 590 alabilirsiniz. RX 590 1060 dan iyi bir kart.
Zamanında pintilik yapıp i3 aldığıma pişman oldum. Dediğiniz gibi işlemciyi i5 8400 veya 9400 yapmak en mantıklısı. Yardımınız için teşekkür ederim hocam.

Bu kadar güçlü bir karta 4 çekirdek işlemci önerenler var, neremle gülsem bilemedim. Sonra arkada Discord'da arkadaşlarınızı duymaya çalışırsınız, duyamazsınız :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim darboğaz, işlemcinin ekran kartını besleyememesidir.

Orayı sana tekrar özet geçeyim, ya okumadın ya da darboğazı sen yanlış biliyorsun.

Senaryo şu,

RTX 2060, 1080p High ayarlarda %99 kullanım oranı ile o noktada (olması gereken), 75 FPS ortalama veriyor.
i5 8400 bu 75'in sadece 52'sini;
R5 2600 bu 75'in sadece 45'ini sağlayabiliyor.

İkisi de ciddi şekilde ekran kartını darboğaza sokuyor. Eğer işlemci kullanımı darboğazı hesaplamak için bir metrik olsaydı, neden o %30luk boşluk öylece duruyor? Neden 45 FPS ötesine gitmiyor? Çünkü oyun için bir anlamı yok. Oyunlar doğaları gereği sanal izlekleri tam kullanamazlar. Tüm izlekleri fiziksel çekirdemiş gibi hesaplayan ve thread utilization hesabı yapan Afterburner gibi programların gösterdiği işlemci kullanım oranları da bu yüzden doğruyu yansıtmaz.

Orada olan şey iki işlemcinin de FİZİKSEL çekirdeklerinin %99 dolması. Bunu R5 2600'de gözlemleyemiyoruz çünkü izlekler hesabı karıştırıyor.

O %30luk boşluğun işe yarayacağı durumlar; yayın açmak, arka planda rahatça program açmaktır. Oyunlar için hiçbir zaman o boşluğu tam olarak kullanılamayacak. Keza oyunlarda paralel iş yükü kullanılmaz. Bağımsız iş yükleri kullanılır.

Biz bunu FX 6350 ve 8350'de gördük. 3 çekirdek 6 izlek ve 4 çekirdek 8 izlek bu işlemciler birçok oyunda ekran kartlarını darboğaza soktular, ama buraya gelip "işlemci kullanımım %70-80lerde ama ekran kartım da %50-60larda", neden işlemci daha fazla çalışıp daha fazla FPS vermiyor diye zikir ettiklerinde, herkes "zayıf işlemci ehü" ya da "oyun GPUyu kullanmıyor sorunlu keh keh" deyip geçiyordu. Kimse de çıkıp işin izlek tarafını açıklamıyordu. Asıl hakikat ise bu işlemcileri FPS olarak sollayan i5 2500k ile yayın açmak mümkün bile değilken (4/4), FX 6350 ile bile yayın açmanın çok rahat olmasıydı. Keza o %20-25lik işlemci boşluğunu oyun değil ama yayın ve multi tasking değerlendirebiliyordu.

Size suç bulmuyorum. Ortada büyük bir bilgi kirliliği var. Ryzen 2600'ü burada kötülemiyorum. Ben de onu öneriyorum. Sadece hakikatı söylüyorum. Kimse Ryzen 2600'ü "daha az kullanılıyor demek ki daha çok FPS verebilir, daha iyi ekran kartlarıyla daha iyi sonuçlar verebilir" mantığıyla almasın. Keza ardından üzülen çok arkadaş oluyor. Ryzen 2600'ü alacak kişi bilgisayarı rahatça özgürce kullanma vaadiyle almalı. Bu güçlü işlemcinin hyper threading ile sunduğu şey budur. Hyper threading 6 fiziksel çekirdeği 12 fiziksel çekirdek gücüne çeviren büyülü bir mekanizma değildir. Tek yaptığı şey fiziksel çekirdeğin "boş" kalan ve oyun tarafından "doldurulamayan" kısımlarının, diğer paralel iş yükleri tarafından doldurulabilmesini sağlamaktır.

Benim i5 8400'ü insanlara anlatma sebebim onun da kendine göre güçlü yanları olması. Bu güçlü yan da 1080p 144 Hz monitörde bu ekran kartlarını kullanmak isteyenlere yönelik bir yan. 1440p oynanıyorsa zaten yapıştır R5 2600'ü gitsin. Yayın açacaksan 2600. Arka planda sık sık program açmayı seviyorsan 2600. Tüm bunlardan mahrum kalmak isteyen ama ekstra FPS isteyen de i5 8400. Olayın özeti bu...

benim işlemcim i3-10100F modeli. bu RTX 2060 veya 2070 modelini alsam darboğaz yapar mı acaba?

Geri
Yukarı