RTX 2060 ile i5 9400f Darboğaz yapar mı?

Teknik olarak 9400f ile 2060 darboğaz genellikle yaşamazsınız. Sadece bazen arkada chrome vs. programlar açık ise, oyun esnasında performans düşüklüğü yaşarsınız fakat o yük de işlemcinize bindiğinden dolayı değil, RAM'inize bindiğinden dolayı olur. Attığınız görüntüdeki oyun nedir bilmiyorum ancak öncelikle yarın ilk işiniz sisteminizin tüm bileşenlerini SSD marka ve modeliyle beraber bizimle paylaşmak olsun. Ardından sorun kolaylıkla bulunacaktır. Benim tahminime göre oynadığınız oyun her neyse çok çekirdek isteyen bir oyun olmasından kaynaklanıyor ya da RAM'inizin 2666 Mhz olması gerektiğinden kaynaklanıyor. 2133 maalesef intel işlemciler için bile düşük bir frekans.

FPS ne kadar yüksek ise CPU kullanımı o kadar artacak diye bir şey yoktur. CPU kullanımı, sadece ekran kartı ile arasında besleme bağı kurar. Performans ilişkisi yoktur. Yani, sen ne kadar iyi bir işlemci takarsan, ekran kartının verdiği performans o kadar kendi kapasitesine doğru oranla artar. Bu yüzden, ayarları en yükseğe alması bir çözüm sunmayacak, hele hele RTX açıldığında ise kesinlikle ve kesinlikle çok fazla FPS düşüşü yaşanacaktır. Bu da, akıllara, 154 FPS almak varken, neden 70 FPS alsın sorusunu getirecektir. Hiç boşuna muhalif olmayın, isterseniz arkadaş önerinizi denesin görelim. Önerinize saygım sonsuz. Bunun da altını çiziyorum. Hayırlı geceler.
Saniyede 154 karede mi bir işlemci daha çok iş yapar yoksa 70 mi ? Tabi ki 154 de fazla iş yapar.Benim ekran kartım işlemciden daha güçlü bizzat tecrübeliyim. Örneğin ben pubg de işlemci kullanımım 90 FPS de yüzde 85 civarında FPS i 70 aldığımda yüzde 60 a kadar düşüyor. Cpu ekran kartıyla besleme bağı kurmasıyla da alakalı bir şey işlemci kullanımı 100 olduğundan gpu kullanımı 90 a düşmüş yüzde 10 kullanmıyor işlemci önüne geçiyor.Günaydın.

Buna benzer bir sorun yaşamıştım. Başlat>msconfig>Önyükleme>Gelişmiş Seçeneklerde İşlemci sayısındaki tiki kaldırınca düzelmişti.

MSI B360 Gaming Plus

Sistemim bu, sadece şunlar değişti.(Resimde)
RTX 2060 GAMING Z
İ5 9400F
MSI B360 GAMING PLUS

Hangi oyunda mesela?

İleriye dönük bir RAM, almak istiyorum bir sürü RAM markası çıkmış, hangi marka tercih edilmeli? Adata'nın RAM'leri OC yapılabiliyomuş Corsair yada diğer markalardada yapılabiliyor mu?
RAM için 3000 veya 3200MHz ileriye dönük olacaktır. Zaten 3000MHz'in üstüne çıktıkça çok fazla fark etmiyor. Bütçenizi söylerseniz RAM tavsiyesi yapabiliriz.

Buna benzer bir sorun yaşamıştım. Başlat>msconfig>Önyükleme>Gelişmiş Seçeneklerde İşlemci sayısındaki tiki kaldırınca düzelmişti.
Bende orası zaten tiksizmiş.
RAM için 3000 veya 3200MHz ileriye dönük olacaktır. Zaten 3000MHz'in üstüne çıktıkça çok fazla fark etmiyor. Bütçenizi söylerseniz RAM tavsiyesi yapabiliriz.
Bu alınır mı?
Saniyede 154 karede mi bir işlemci daha çok iş yapar yoksa 70 mi ? Tabi ki 154 de fazla iş yapar.Benim ekran kartım işlemciden daha güçlü bizzat tecrübeliyim. Örneğin ben pubg de işlemci kullanımım 90 FPS de yüzde 85 civarında FPS i 70 aldığımda yüzde 60 a kadar düşüyor. Cpu ekran kartıyla besleme bağı kurmasıyla da alakalı bir şey işlemci kullanımı 100 olduğundan gpu kullanımı 90 a düşmüş yüzde 10 kullanmıyor işlemci önüne geçiyor.Günaydın.
O zaman benim %10 luk darboğazım var işlemciden kaynaklı bunu nasıl halledebilirim daha yeni aldım sistemi 10. nesil gelince ona mı geçiyim yoksa i7 9. nesile mi geçiş yapayım? Bu işlemci benimkine çok yakın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartı 2666MHz destekliyor siz 3000MHz önerelim diyor bilmiyorsanız yorum yapmayın lütfen.

Rainbow Six: Siege, PUBG, Fortnite falan ne varsa dene sadece bu oyunda oluyorsa bir sorun yoktur, ama diğer oyunlarda da oluyorsa sorun vardır.

Anakartı 2666MHz destekliyor siz 3000MHz önerelim diyor bilmiyorsanız yorum yapmayın lütfen.

Rainbow Six: Siege, PUBG, Fortnite falan ne varsa dene sadece bu oyunda oluyorsa bir sorun yoktur, ama diğer oyunlarda da oluyorsa sorun vardır.
3000Mhz RAM anakartın desteklediği hız olan 2666MHz'de çalışır bilmiyorsanız yorum yapmayın lütfen. Ayrıca arkadaş ileriye dönük demiş yani ileride anakartı değiştirebilir bu da 3000MHz uyumlu bir anakart alabilir demek okumuyorsanız yorum yapmayın lütfen.

3000Mhz RAM anakartın desteklediği hız olan 2666MHz'de çalışır bilmiyorsanız yorum yapmayın lütfen. Ayrıca arkadaş ileriye dönük demiş yani ileride anakartı değiştirebilir bu da 3000MHz uyumlu bir anakart alabilir demek okumuyorsanız yorum yapmayın lütfen.
Bilginiz varmış gibi konuşuyorsunuz sorun anakart değil işlemci 2666 MHZ e kadar destekliyor hem işlemciyi hem anakartı değişcekse 3000MHZ alsın.

Bu alınır mı?
Evet gayet güzel ve kaliteli. Alabilirsiniz.
Bilginiz varmış gibi konuşuyorsunuz sorun anakart değil işlemci 2666 MHZ e kadar destekliyor hem işlemciyi hem anakartı değişcekse 3000MHZ alsın.
Bilginiz varmış gibi? Arkadaş ileriye dönük istemiş. İleriye dönük demek eğer ileride bilgisayar parçalarını değiştirmeyi düşünüyorsan alabileceğin muhtemel parçalarla uyumlu parçaları şimdiden almaktır böylece ileride almana veya ona bütçe ayırmana gerek kalmaz. Eğer şimdi 3200MHz RAM alırsa şu an 2666MHz'de kullanır, evet. Fakat ''ileriye dönük'' demesinden ileride parçaları yükselteceğini anlıyoruz ki bu bir ryzen işlemci ve anakart, veya Z serisi bir anakart ile i7 işlemci anlamına geliyor. İnsanları bilgisizlikle suçlamaya çok meraklısınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı