RTX 2060 ile Ryzen 5 2600X uyumlu mu?

Muhtemelen 1080P oynayacaksın bu nedenle kesinlikle K serisi bir Intel işlemci tavsiye ederim. F/P olarak da en iyisi 9600K/KF şu an.
AMD'ci arkadaşların gelecekte şöyle olacak,böyle olacak, şöyle böyle oyunlar çıkacak sözlerine pek kanma derim. 10 yıldır aynı şeyleri savunuyorlar.
Intel çok daha stabil ve özellikle 1080P'de daha performanslı. FPS ve rekabetçi oyunlarda ciddi farklar oluyor arada.
Online oyun oynarken arkadaşlarla FPS'leri kıyaslıyoruz, aynı kartlarla Ryzenler istisnasız geride.
Geçen gün 1660 TI +R5 2600 sistem toplayan bir arkadaşla kıyaslama yaptık Pubg'de benim 6600K+1070 sistemle arada 10 FPS fark vardı. (R5 geride)
Taner Bey zaten durumu çok iyi anlatan bir video paylaşmış yukarıda.

Yahu bak laf anlatmaktan bıktım tamam mı? Ekran kartının kullanıma geçmesi lazım. Kullanıma geçmezse FPS alamaz. Sanki attığın videolarda Ryzen 5 ve 1080'in kullanım oranları %100 mü? %100 olmadığı için FPS düşmez. Tamam? İstediğin yere bak. Ekran kartından tam performans alabilmek için karta uygun çözünürlükte ve ayarda oynamak lazım. Mesela ben GTA V'de Ultra ayarlarda %70 kullanımla 30 FPS, en düşük ayarlarda da %20 kullanımla 30 FPS alıyorum. Bu benim dediklerimi kanıtlar. Sırf konuşmuş olmak için konuşuyorsun. Al bu da GTA V'den bir ekran görüntüsü;
(Sistem benim başkasına ait değil, dediklerimi doğrular nitelikte)
408106

Bak, işlemci kullanımı %50'de, GPU %98.

Muhtemelen 1080P oynayacaksın bu nedenle kesinlikle K serisi bir Intel işlemci tavsiye ederim. F/P olarak da en iyisi 9600K/KF şu an.
AMD'ci arkadaşların gelecekte şöyle olacak,böyle olacak, şöyle böyle oyunlar çıkacak sözlerine pek kanma derim. 10 yıldır aynı şeyleri savunuyorlar.
Intel çok daha stabil ve özellikle 1080P'de daha performanslı. FPS ve rekabetçi oyunlarda ciddi farklar oluyor arada.
Online oyun oynarken arkadaşlarla FPS'leri kıyaslıyoruz, aynı kartlarla Ryzenler istisnasız geride.
Taner Bey zaten durumu çok iyi anlatan bir video paylaşmış yukarıda.
Evet GPU kullanım oranı %70'i geçmeyen video. RTX 2060 alacak adam zaten oyunları 1080p'de oynamasın. Sanal çözünürlükle çıksın 2K'ya.

Aynen. Arkadaşlar FPS ve donanımın sebep sonuç ilişkisini çok yanlış biliyorlar.

Taner her şeyi çok iyi bilir. Nirvanadır kendini. Ben daha emekleme aşamasındayım. Taner'e tapıyorum. Size de tavsiye ederim. Bıktım siz gibi fanboylarla uğraşmaktan. @Soirsko hocam ne alırsanız sizin kararınız, saygı duyarım. Ama arkadaşlar yenilgiyi yediremiyor. Bıktım, gidiyorum. Ne haliniz varsa görün İntel'le. @MustafaMurat size demiyorum, iyi günler.

Aynen. Arkadaşlar FPS ve donanımın sebep sonuç ilişkisini çok yanlış biliyorlar.
Evet çoklu çekirdek performansının oyunlarda pek önemi olmadığının farkında değil birçok arkadaş. AMD sırf bu yüzden tek çekirdek performansı için çalışıyor.
Bir de optimizasyon olayı var bu konuda da Intel daha avantajlı, oyunlar Intel'e göre daha iyi optimize ediliyor.
Mesela CS GO, ARMA 3 gibi oyunlar.

Evet çoklu çekirdek performansının oyunlarda pek önemi olmadığının farkında değil birçok arkadaş. AMD sırf bu yüzden tek çekirdek performansı için çalışıyor.
Bir de optimizasyon olayı var bu konuda da Intel daha avantajlı, oyunlar Intel'e göre daha iyi optimize ediliyor.
Bak kardeşim. Gerçekten beyninizin olup olmadığından şüphe etmeye başladım. Arkadaş ne dedi? "Bu bilgisayarı 6 yıl kullanacağım" dedi. İleride çoklu çekirdek performansına önem veren oyunlar çıktığında ne halt edeceksiniz? Çekirdek çitleyip işlemciye mi atacaksınız?

Bak kardeşim. Gerçekten beyninizin olup olmadığından şüphe etmeye başladım. Arkadaş ne dedi? "Bu bilgisayarı 6 yıl kullanacağım" dedi. İleride çoklu çekirdek performansına önem veren oyunlar çıktığında ne halt edeceksiniz? Çekirdek çitleyip işlemciye mi atacaksınız?
Öncelikle insan gibi tartışmayı öğrenmelisin ve tartıştığın konuya hakim olmalısın.
2600X ile 9600K arasında %20 bile çoklu çekirdek farkı yok sanki arada %90 fark var gibi anlatıyorsun.
İki işlemci de OC olduktan sonra aradaki çoklu çekirdek farkı ortalama %17.
O %17 çoklu çekirdek farkının oyunlarda bir artısı yok ama %25 tek çekirdek farkının çok büyük etksi var.

Senin anlamadığın şey 2600x de 9600k da altı çekirdekli. Testlerde 2600x'in 6 tane threadleri de hesaba katılıyor programlarda. Oyunlar Threadleri kullanmazlar. 2600x vs 9600k videolarında o yüzden 2600x'in işlemci kullanımı düşük görünüyor. O yüzdelere aldanıp daha uzun ömürlü sanıyorsun. 6 çekirdekli işlemcilerde oyunlarda 8700k>9600k>8600k>2600x
Belirleyici faktör yüksek işlemci frekansı.
Fiyat/performans olarak en alınası 9600k 1080p ve 144 HZ monitör için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı