RTX 2060 mining ayarları nasıl olmalı?

Celal Kaplan

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese. İyi forumlar. Bu aralar durumum sıkışık olduğundan dolayı mining işine girmek istedim. 2-3 gündür araştırmalarımı yaptım ama tam istediğim cevapları alamadım. Binance Poll'dan ETH kasmaktayım. Ekran kartı değerlerim aşağıdaki gibi. Neler yapmam gerekli? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

değerler.PNG

@Celal Kaplan
Eki Görüntüle 967315
Hocam bendeki kart sizdekinin super olan modeli, pc boştayken bu ayarlarda çalıştırıyorum. bu katla max 44 küsür mh lara ulaşabiliyorlar fakat ne kadar sağlıklı tartışılır, kullandığım kart msi'in en iyi soğutma sistemlerinden birini kullanıyor gaming x, haziran'da oyun oynamak için almıştım ama oynayamdım cihaz yatmasın diye mining yapıyorum. 45-46 derecelerde 94tdp ile neredeyse 42mh alıyorum, 2-3 mh için riske atmaya değmez kart bozulduğunda bırakın yenisini bulabilmeyi, yedek parça dahi bulamazsınız, garantiye yollarsanız ne zaman döneceği de meçhul, kartınız reballing'e girerse reballing(bellek bağlantılarının lehimlerinin yenilenmesi diyebiliriz kısaca) fiyatları da piyasa ile beraber yükselmiştir

Eğer bir şekilde afterburner'deki voltaj kontrol ayarı problemi halledebilirseniz undervoltu anlatacağım şekilde yapabilirsiniz
Eki Görüntüle 967317
hocam bu grafiği açıklayacak olursam, üstteki kırmızı eğri, kartın doğal yani default ayarlardaki voltaj/frekans eğrisidir, altta beyaz noktalı eğri ise benim ayarlardan core clock'u -400 yapmam sonucu oluşan son eğridir, kart bu eğriyi baz alır, istediğiniz voltaja denk gelecek beyaz kutuyu seçip CTRL-L yaptığınızda ve ayarları kaydettiğinizde, gpu'nuz o voltaj ve frekansa kilitlenir, deneme yanılma yöntemilye, eğrinin tepe noktasından başlayarak adım adım düşürün bu voltajı, MH'ı negatif etkilediği an bir adım geriye dönüp kilitleyin.

NOT: Hocam tdp de hiçbir değişiklik olmazsda, bu ayarı geri alın, MSI afterburner'dan voltaj ayarlarını aktif etmeniz gerekiyor

Fan ayarlarına gelecek olursak, %60 ideal bir hız ama fanı %60'a sabitlemeyin, tek fanlıysanız ne olur bilmiyorum ama çift veya 3 fan varsa biri arıza yaptığı takdirde diğerinin durumu kısa vadede idare edebilmesi gerekir, fan ayarlarını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz (sizin için düzenledim)
Eki Görüntüle 967372
Ayarları GPUI'nuzun denge sıcaklığının 60 derece olduğunu varsayarak yaptım. Buradaki mantık, fanlarınızın biri arıza verdiğinde sıcaklıklar 3-4 derece artacaktır ve sıcaklık 3-4 derece arttığında diğer fanın %100'e çıkarak durumu idare etmesini sağlamak, artan sesten dolayı da siz de elbet anlayacaksınız birşeylerin ters gittiğini.
Ayrıca sıcaklık artınca pc'nin alarm çalmasını sağlayan veya kendine reset atmasını sağlayan bir ayar yapabiliyorsunuz afterburner'dan, merak ediyorsanız onu da anlatabilirim

NOT:Ekran kartınızda kaç fanınız varsa hepsine yapın bu ayarı, yapamazsanız afterburner'da fan speed % yazan yerin yanındaki zincire tıklayın
şuanlık ayarlar ile 60 derece sabit 30 mh/s alıyorum daha üstüne çıkar mı bilemem.Normal de bende oyun için aldım bilgisayarımı. Youtube videoları çekiyorum boş kaldığım zamanlarda biraz da olsa bir şeyler katsın bana aileme destek olmak istiyorum. Ama tabi ne kadar kazandırır bilemem. Ayarlar şu anlık iyi gibi. Sizin üstte yazdığınız ayarı yapmam daha iyi mi olur ? Bir de çok soru sordum sağ olun cevapladığınız için iyi bir kazanç için ya da sağlıklı bir kazanç için hem bilgisayar hem benim için kaç saat açık kalması iyi olur ?

şuanlık ayarlar ile 60 derece sabit 30 mh/s alıyorum daha üstüne çıkar mı bilemem.Normal de bende oyun için aldım bilgisayarımı. Youtube videoları çekiyorum boş kaldığım zamanlarda biraz da olsa bir şeyler katsın bana aileme destek olmak istiyorum. Ama tabi ne kadar kazandırır bilemem. Ayarlar şu anlık iyi gibi. Sizin üstte yazdığınız ayarı yapmam daha iyi mi olur ? Bir de çok soru sordum sağ olun cevapladığınız için iyi bir kazanç için ya da sağlıklı bir kazanç için hem bilgisayar hem benim için kaç saat açık kalması iyi olur ?
fan ayarini kastettiyseniz yapın hocam çok yüksek bir hız değil bence bir fan arizasi durumunda cihazın göreceği hasari azaltir.
Undervoltu kastediyorsaniz karar sizin hocam, tdp yi düşürür sarfiyatı azaltır voltaj regulatorlerindeki yükü azaltir, ama en önce voltaj kontrolü ayarını aktiflestirebilmeniz gerekiyor.
Tecrübeniz yok ve UV yapmaya çekiniyorsaniz, aceleci davranmayın, biraz daha araştırma yapin hocam ne zaman tamam bu işi halledebilirim derseniz o zaman yaparsınız

fan ayarini kastettiyseniz yapın hocam çok yüksek bir hız değil bence bir fan arizasi durumunda cihazın göreceği hasari azaltir.
Undervoltu kastediyorsaniz karar sizin hocam, tdp yi düşürür sarfiyatı azaltır voltaj regulatorlerindeki yükü azaltir, ama en önce voltaj kontrolü ayarını aktiflestirebilmeniz gerekiyor.
Tecrübeniz yok ve UV yapmaya çekiniyorsaniz, aceleci davranmayın, biraz daha araştırma yapin hocam ne zaman tamam bu işi halledebilirim derseniz o zaman yaparsınız
Peki sağlıklı kazanç için hem bilgisayar zarar görmesin hem de düzgün kazanç için kaç saat açık kalsa iyi olur ?

Peki sağlıklı kazanç için hem bilgisayar zarar görmesin hem de düzgün kazanç için kaç saat açık kalsa iyi olur ?
hocam buna verilebilecek teknik bir cevabım yok, ama daha sağlıklı olsun istiyorsanız akım koruyuculu priz kullanın, kaliteli kablo ve güç kaynağı (psu) kullanın, kasa havalandirmaniz iyi olsun, mümkünse ek fanlar takın, kasa fanlarini %100 veya tercihen %90 hızda sabit çalıştırın

Hocam buna verilebilecek teknik bir cevabım yok, ama daha sağlıklı olsun istiyorsanız akım koruyuculu priz kullanın, kaliteli kablo ve güç kaynağı (PSU) kullanın, kasa havalandirmaniz iyi olsun, mümkünse ek fanlar takın, kasa fanlarini %100 veya tercihen %90 hızda sabit çalıştırın

Benim fanlar %65 de sabit çalışıyor sıcaklık 50 derece, fanları daha da yükseltsem ısı düşüyor ama fanlar 24 saat yüksek devirde çalışınca çabuk bozulabilir bence

Hocam buna verilebilecek teknik bir cevabım yok, ama daha sağlıklı olsun istiyorsanız akım koruyuculu priz kullanın, kaliteli kablo ve güç kaynağı (PSU) kullanın, kasa havalandirmaniz iyi olsun, mümkünse ek fanlar takın, kasa fanlarini %100 veya tercihen %90 hızda sabit çalıştırın

Böyle dalgalı olması normal mi? CMD de sabit 30 mh alıyorum en az 28.

dalga.PNG

Benim fanlar %65 de sabit çalışıyor sıcaklık 50 derece, fanları daha da yükseltsem ısı düşüyor ama fanlar 24 saat yüksek devirde çalışınca çabuk bozulabilir bence
Hocam kasa fanlarina basin %80 %90i gitsin, ben %100de kullanıyorum. Gpu fanini rahatlatacaksa hiç acimayin derim. Hele garantiliyse hiçbirşey olmaz, tek sıkıntı gürültüsü
Böyle dalgalı olması normal mi? CMD de sabit 30 mh alıyorum en az 28.

Eki Görüntüle 967558
Dalgalanma normal hocam
Yaklaşık 2 hafta önce bu kadar dalgalanmiyordu, binance pool diff:1000 idi eskiden, ama çok fazla reject ve stale geliyordu (ağ trafiği yüzünden)

pool diff i 8000e çıkarttı binance, pool ağ trafiği rahatladi ama mh dalgalanmasi arttı. Bu tamamen normal asil bakmaniz gereken 24 saat sonunda ortalama mh inizin ne kadar olduğudur.

Binance tr saatiyle gece 3 te bu değere göre sizin ödemenizi hesaplar, sabaha karşı da ödeme hesabiniza geçer. mesela diyelim günde 12 saat kazdiniz, gece 3 te ortalama mh (30 ile kazan kart için) 15 civarı ise sorun yok demektir, binance size 30mh ile 24 saat kazan kişinin alacağı ödemenin yarısı kadar ödeme yapar

Son düzenleme:
Hocam kasa fanlarina basin %80 %90i gitsin, ben %100de kullanıyorum. Gpu fanini rahatlatacaksa hiç acimayin derim. Hele garantiliyse hiçbirşey olmaz, tek sıkıntı gürültüsü

Dalgalanma normal hocam
Yaklaşık 2 hafta önce bu kadar dalgalanmiyordu, binance pool diff:1000 idi eskiden, ama çok fazla reject ve stale geliyordu (ağ trafiği yüzünden)

pool diff i 8000e çıkarttı binance, pool ağ trafiği rahatladi ama mh dalgalanmasi arttı. Bu tamamen normal asil bakmaniz gereken 24 saat sonunda ortalama mh inizin ne kadar olduğudur.

Binance tr saatiyle gece 3 te bu değere göre sizin ödemenizi hesaplar, sabaha karşı da ödeme hesabiniza geçer. mesela diyelim günde 12 saat kazdiniz, gece 3 te ortalama mh (30 ile kazan kart için) 15 civarı ise sorun yok demektir, binance size 30mh ile 24 saat kazan kişinin alacağı ödemenin yarısı kadar ödeme yapar
Peki binance pool mu ? ethermine mı ?

Peki binance pool mu ? ethermine mı ?
Binance'in tek avantaji günlük ödeme yapması, ethermine de 30mh ile tahminim 2 haftada bir ödeme alırsınız, genel olarak ethermine daha çok öneriliyor ama ben şu bahsettiğim pool difficulty artışından beri binance kullanıyorum %0 reject/stale

Dosya Ekleri

• IMG_20210410_171501.jpg
    IMG_20210410_171501.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 40

Geri
Yukarı