RTX 2060 - Ryzen 7 3700X için sıvı soğutma

Dreamon

Decapat
Ekran Kartı: RTX 2060 6 GB
Monitör: AOC G2460PF 144Hz 1MS
İşlemci: Ryzen 7 3700X
Anakart: MSI X570 A-Pro
RAM: 16 GB

Sorunum şu; kasamın önünde 3 adet fan var fakat bunların soğutmayla ilgisi olmadığını sanıyorum. Arkada iki adet fan var. Kasanın kendi fanları bukadar. Bilgisayarı topladığım mağaza bana işlemcinin stok soğutucu fanının yeterli olacağını söyledi fakat yüksek ayarlarda bazı oyunları oynarken, takılmalar başlıyor. CPU sıcaklığını gösteren bir uygulamam var orada açıkca arttığını görebiliyorum. GPU'da ise 63 derecenin üzerine çıktığını görmedim. Uzun süre oyun oynadıktan sonra CPU, dokunulamayacak halde sıcak hale geliyor. Yani bildiğiniz 2 saniyeden fazla parmağımı tutarsam elim acıyor ve daha fazla tutamıyorum. CPU sıcaklık problemini fark ettikten sonra kasanın kapağını açık tutmaya başladım ve artık böyle bir sorunum kalmadı. Ama şu an ise tozlanma sorunundan dolayı biraz endişeliyim. Haftada bir hava üfleyen cihaz ile içinin tozunu alıyorum fakat bazı tozlara ulaşamadığımda bir gerçek. Yani açık kalması içimi biraz tedirgin etmiyor değil. Sizce bir sıvı soğutma satın alınır mı yoksa yan kapağın açık olması çok bir problem sağlamayacak mıdır? Bu arada kasamda sıvı soğutma için bölme mevcut ve uygun. Eğer sıvı soğutucu taraftarıysanız sisteme uygun bir tane önerebilirseniz memnun olurum teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
3700X ile Wraith Prism kullanırken ısınıp takılmaya başlaması mümkün değil dostum. 2700X ile kullanıyorum aynı soğutucuyu ve 2700X daha fazla watt çekip ısı ürettiği halde 60'ı geçmiyor oyunlarda. Takılma durumun muhtemelen çok farklı bir durum veya kasanın hava akışı çok kötü. Kasanı söyler misin?

CPU dokunulamayacak kadar sıcak hale geliyor derken? Sağlıklı çalışma koşullarında bile elinizin yanacağı kadar sıcak olur o parçalar zaten buz gibi olmasını beklemeyin. Afterburner ile kontrol edin işlemcinizin sıcaklığını yük altında 72 dereceyi geçmiyorsa sıkıntı yoktur. Elinizi çalışan parçalara dokundurmayın ya siz yanarsınız ya onlar. Kasayı da kapatmanızı tavsiye ederim hava sirkülasyonunu bozup hem daha kötü soğutmaya hem de daha fazla tozlanarak daha fazla ısınmaya neden olabilir.

Ekran Kartı: RTX 2060 6 GB
Monitör: AOC G2460PF 144Hz 1MS
İşlemci: Ryzen 7 3700X
Anakart: MSI X570 A-Pro
RAM: 16 GB

Sorunum şu; kasamın önünde 3 adet fan var fakat bunların soğutmayla ilgisi olmadığını sanıyorum. Arkada iki adet fan var. Kasanın kendi fanları bukadar. Bilgisayarı topladığım mağaza bana işlemcinin stok soğutucu fanının yeterli olacağını söyledi fakat yüksek ayarlarda bazı oyunları oynarken, takılmalar başlıyor. CPU sıcaklığını gösteren bir uygulamam var orada açıkca arttığını görebiliyorum. GPU'da ise 63 derecenin üzerine çıktığını görmedim. Uzun süre oyun oynadıktan sonra CPU, dokunulamayacak halde sıcak hale geliyor. Yani bildiğiniz 2 saniyeden fazla parmağımı tutarsam elim acıyor ve daha fazla tutamıyorum. CPU sıcaklık problemini fark ettikten sonra kasanın kapağını açık tutmaya başladım ve artık böyle bir sorunum kalmadı. Ama şu an ise tozlanma sorunundan dolayı biraz endişeliyim. Haftada bir hava üfleyen cihaz ile içinin tozunu alıyorum fakat bazı tozlara ulaşamadığımda bir gerçek. Yani açık kalması içimi biraz tedirgin etmiyor değil. Sizce bir sıvı soğutma satın alınır mı yoksa yan kapağın açık olması çok bir problem sağlamayacak mıdır? Bu arada kasamda sıvı soğutma için bölme mevcut ve uygun. Eğer sıvı soğutucu taraftarıysanız sisteme uygun bir tane önerebilirseniz memnun olurum teşekkür ederim.
Yani sıcaklıkları kontrol etmeden emin olamayız 70 dereceyi geçmiyorsa sorun yaşstacağını sanmıyorum.

Yani sıcaklıkları kontrol etmeden emin olamayız 70 dereceyi geçmiyorsa sorun yaşstacağını sanmıyorum.
70 derece yükte normal bir değer. Eliniz her türlü yanacak, sonuçta çalışan bir parça ve çektiği elektrik ısıya dönüşüyor bunları göz önünde bulundurun. Kasanızın önü kapalı ise çıkartıp rahat hava almasını sağlayın.

Kapalı haldeyken 84 derece. Maximum 88 e çıktığını gördüm.
Overclock yapmıyorsan stock soğutucunun yetmesi lazım. Öndeki fanlar işe yaramıyor derken fanların önünde cam falan varsa onu sök.
Evet fanların önünde cam var bugün onu düşündüm cam birşeyi engelliyor olabilirmi gibisinden. Deneyeceğim şuan.

Son düzenleme:
Hocam aynı işlemci bende de var. Soğutucunun kancayla işlemciye sabitlenmesi hiç hoşuma gitmiyor. Acaba takmaya çalışırken termal macunu dağıtmış olabilir misiniz?
Bunun dışında çift fanlı herhangi bir sıvı soğutma sizi çok rahatlatacaktır.

3700x auto boost açıkken hiç bir şekilde stok soğutucu ile iş yapamaz kim diyorsa yalandır. Kendim çok uzun süre kullandım hep kapandı. Noctua d15 getirttim yurt dışından. Boşta 30 yükte 55 derece şuan her şey açık.

3700x auto boost açıkken hiç bir şekilde stok soğutucu ile iş yapamaz kim diyorsa yalandır. Kendim çok uzun süre kullandım hep kapandı. Noctua d15 getirttim yurt dışından. Boşta 30 yükte 55 derece şuan her şey açık.

Stok soğutucu ile 3800x kullanıyorum, Maksimum 72 gördüm. Bu sadece stok soğutucu ile ilgili değil, aynı zamanda kasa ile alakalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı