RTX 2060 sistem kilitleniyor

Parlentqws2

Decapat
Bilgisayarımı henüz yeni aldım 2-3 ay oldu ve son 3 gündür böyle bir problemim var.
Önce açık olan sekmenin bir kısmı donuyor sonra sekmenin tamamı donuyor ardından mouse imlecimi masaüstünde herhangi bir bir şeye getirdiğimde o şey mavi oluyor ama açmaya çalıştığımda açılmıyor ardında en son olarak mouse imlecim donuyor bilgisayarımda virüs olmadığından %100 eminim bu sorun ne olabilir?

Ekran kartı: PNY GeForce RTX 2060 uprısıng Dual fan 12 GB GDDR6 192 bıt.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm.
Kasa: Vento VG04F 650W 80+ USB 3.0 temperlı ATX mıd-Tower RGB Gaming.
Anakart: Gigabyte B550M S2H AMD B550 soket AM4 DDR4 5100MHz (O.C.) M.2 anakart.
Depolama: Sılıcon Power 1TB UD70 M.2 NVMe PCI-e GEN3x4 3400-3000MB/S SSD.
RAM: Goodram 16 GB (8*2) ırdm X 3200MHz CL16 DDR4 kırmızı Single kıt.

Konu hakkında bilgisi olan yardım etsin yeni aldım bilgisayarı bir şey olsun istemiyorum.

SSD normal gibi, Ramleri stress testine sokup 20-25 dk bekle bakalım problem çıkacak mı testte.
Aida64 kullanabilirsin. Yine problem çıkmazsa son çare olarak format atabilirsin.

Dostum önce problemin ne olduğunu bulmalısın. Umarım problem donanımsal değildir. Yazılımsaldır. Yazılımsal bir problemi güncelleştime ve bakım problemleriyle belki çözersin. Onun haricinde format atmak 15dakika.

Öyle ama yüklü olan dosyalarımı yüklemek korkutucu geliyor bana internetim biraz yavaş ama RAM testinden sonra bakacağım bir daha.

Kesin bir sebebi yok yani öyle mi?

Benim tahminim diskten alinan veriler RAM uzerinde calisirken

Çözmenin formattan başka yolu yok mu?

Probelem ne sıklikta oluyor?

Öyle ama yüklü olan dosyalarımı yüklemek korkutucu geliyor bana internetim biraz yavaş ama RAM testinden sonra bakacağım bir daha.
Ram kaynakli olma ihtimalide var ancak rdr2 yi sorunsuz calistirmasi uzun sureli bi oynayista hic problem yaratmamasi beni bu supheden uzaklastiriyor.

3günde toplam 5 kere
Genel olarak chrome uzerinde yasadigini anliyorum.Yani chrome actigin takildigin her zaman olmuyor mu ?

Eger cok sık degilde ara ara oluyorsa. Yani chrome actiginiz her seferinde olmuyorsa. Ram modul sayisi 2 ise birini sokup deneyin. Duzelmez devam ederse soktugunuzu takip digerini sokup deneyin. Bios ayarlarinizi sifirlamayi deneyin. Ramlar xmp olarak 3200 e cikiyordur onu default ayara alip deneyin. En temizi bios ayarlarini save edip sonra resetleyip deneyin. Buna sebep olabilecek 3 temel neden olabilir. Ram ssd ve yazilim.

Son düzenleme:
Şu an 20dakikalık testi kapattım RAM GPU ve CPU teste soktum hiçbir şey
Eger ayni programda surekli ayni sekilde donmuyorsa. Muhtemelen ram kaynakli olabilir. Ramleri dedigim sekilde test edin. Ilk bios resetleyip dusuk frekansta deneyin. Eger donma olmaz ise uyumsuz frekans kaynaklidir. Eger gene olursa modul sokup deneyin. O da olmazsa disk ve yazilimsal olma ihtimaline karsi format atin

Geri
Yukarı