RTX 2060 sistemde görüntü gidiyor

nilelle

Kilopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, birkaç ay önce GTX 1060 ekran kartımı 2060'a terfi ettiğimden beri garip garip sorunlar çıkıyor. Her seferinde farklı bir sorunla uğraştım. Uzun uzun anlatmayacağım sadece şu anki sorun şöyle: Bazen boşta, bazen yükteyken sistemde görüntü gidiyor sinyal yok yazısı çıkıyor. Reset atmadan düzelmiyor. Reset attğımda ise ekranda mor noktalar çıkıyor. 5-10 dakika sistemi kapalı tuttuktan sonra düzeliyor. Bu süreçte ekran kartımı garantiye gönderdim kart sorunsuz çıktı. Güç kaynağımı değiştirdim bir şey değişmedi. Sistemi bir tamircide test ettik hiçbir sorun çıkmazken, evde düzgün çalışmıyor. Elektrik tesisatından şüphelendik, elektrikçi çağırdık bir şey çıkmadı. Monitörü değiştirdim, kabloları değiştirdim ama nafile. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile en az 100 kere silip tekrar yüklemişimdir. Format denedim kaç kere, yok olmuyor. Undervolt yaptım, kartın hızını düşürüp farklı hızlara sabitleyip o şekilde çalıştırmayı denedim. Bazen birkaç saat çalıştı sonra yine gitti. Bazen sürekli gidip geldi görüntü. O da çare olmadı. Çıldırmak üzereyim.

• ASRock AB350M
  • Gigabyte RTX 2060 Windforce
  • AMD Ryzen 5 1600 AF
  • WD 1 TB hard disk
  • 12 GB RAM(8+4 GB, 2133 MHz)
  • FSP Performance 650W PSU
  • BIOS güncel.
Ayrıca sistem birkaç kere mavi ekran da vermişti. Minidump linki:Desktop

Son düzenleme:
Görüntünün gitmesi sadece ekran kartı ile ilgili olmayabilir. RAM'lerinizin marka modelini öğrenebilir miyim?

Biri HP V6 8GB Ram, diğeri Dark Team 4 GB Ram. Tekini çıkartıp tek tek de denemiştim yine ayın şey olmuştu. Birkaç ay önce denemiştim.
Ekran kartının sorunsuz olduğunu söyleyen arkadaş nasıl bir test veya bakım yaptı acaba. Ekran kartının yükteki sıcaklıkları neler?

Ekran kartının sorunsuz olduğunu söyleyen arkadaş nasıl bir test veya bakım yaptı acaba. Ekran kartının yükteki sıcaklıkları neler?
Yani default halde test yaptığımda zaten en fazla 3 dakika çalışıyor. Orda da 75-76 derece falan görüyor. Kartın hızını düşürüp daha uzun süre çalıştırdığımda 60 derece falan oluyor, yine görüntü gidiyor. Isıyla ilgili olduğunu zannetmiyorum. Öyle olsa tamircide çalışmazdı herhalde. Orda 6 saat boyunca sistemi stres testine soktuk. Hiçbir problem çıkmadı.

Selam arkadaşlar, birkaç ay önce GTX 1060 ekran kartımı 2060'a terfi ettiğimden beri garip garip sorunlar çıkıyor. Her seferinde farklı bir sorunla uğraştım. Uzun uzun anlatmayacağım sadece şu anki sorun şöyle: Bazen boşta, bazen yükteyken sistemde görüntü gidiyor sinyal yok yazısı çıkıyor. Reset atmadan düzelmiyor. Reset attğımda ise ekranda mor noktalar çıkıyor. 5-10 dk. sistemi kapalı tuttuktan sonra düzeliyor. Bu süreçte ekran kartımı garantiye gönderdim kart sorunsuz çıktı. Güç kaynağımı değiştirdim bir şey değişmedi. Sistemi bir tamircide test ettik hiçbir sorun çıkmazken, evde düzgün çalışmıyor. Elektrik tesisatından şüphelendik, elektrikçi çağırdık bir şey çıkmadı. Monitörü değiştirdim, kabloları değiştirdim ama nafile. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile en az 100 kere silip tekrar yüklemişimdir. Format denedim kaç kere, yok olmuyor. Undervolt yaptım, kartın hızını düşürüp farklı hızlara sabitleyip o şekilde çalıştırmayı denedim. Bazen birkaç saat çalıştı sonra yine gitti. Bazen sürekli gidip geldi görüntü. O da çare olmadı. Çıldırmak üzereyim.

• ASRock AB350M
  • Gigabyte RTX 2060 Windforce
  • AMD Ryzen 5 1600 AF
  • WD 1 TB hard disk
  • 12 GB RAM(8+4 GB, 2133 MHz)
  • FSP Performance 650W PSU
  • BIOS güncel.
Ayrıca sistem birkaç kere mavi ekran hatası vermişti. Dump dosyasını da ekliyorum:
Dump

Yani default halde test yaptığımda zaten en fazla 3 dakika çalışıyor. Orda da 75-76 derece falan görüyor. Kartın hızını düşürüp daha uzun süre çalıştırdığımda 60 derece falan oluyor, yine görüntü gidiyor. Isıyla ilgili olduğunu zannetmiyorum. Öyle olsa tamircide çalışmazdı herhalde. Orda 6 saat boyunca sistemi stres testine soktuk. Hiçbir problem çıkmadı.
Aklıma sadece anakartın mosfetlerinin olması gerektiği gibi çalışmaması geliyor. Çünkü güç kaynağını değiştirmişsiniz. RAM'leri de tek tek denemişsiniz. Geriye işlemcinin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı kalıyor bunu da işlemciye değil anakarta bağlamak daha mantıklı. Yine de bir memtest yapıp RAM'lerde bir sıkıntı var mı diye doğrulayın derim.

Ayrıca sistem birkaç kere mavi ekran hatası vermişti. Dump dosyasını da ekliyorum:
Dump
@Murat5038 bakabilir misiniz?

Aklıma sadece anakartın mosfetlerinin olması gerektiği gibi çalışmaması geliyor. Çünkü güç kaynağını değiştirmişsiniz. RAM'leri de tek tek denemişsiniz. Geriye işlemcinin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı kalıyor bunu da işlemciye değil anakarta bağlamak daha mantıklı. Yine de bir memtest yapıp RAM'lerde bir sıkıntı var mı diye doğrulayın derim.

@Murat5038 bakabilir misiniz?
Teşekkürler cevap için, dump analizinden pek anlamam ama nvldkmm.sys hatası diyor olay günlüğünde de ekran kartının yanıtı kestiği yazıyordu. Tek bildiğim bu.

Biri HP V6 8 GB RAM, diğeri Dark Team 4 GB RAM. Tekini çıkartıp tek tek de denemiştim yine aynı şey olmuştu. Birkaç ay önce denemiştim.

Ramlariniz aynı değilse, uyumsuzluk sonucu mavi ekran veriyordur ki, çok büyük ihtimal öyle. Dark Team 4 GB RAM'i çıkarıp, öyle test edin. Büyük ihtimal sorununuz çözülmüş olacak. (Pardon denediğinizi görmedim.)

Ramlariniz aynı değilse, uyumsuzluk sonucu mavi ekran veriyordur ki, çok büyük ihtimal öyle. Dark Team 4 GB RAM'i çıkarıp, öyle test edin. Büyük ihtimal sorununuz çözülmüş olacak.
Bunu denediğini söyledi zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı