RTX 2060 sistemde yüksek FPS almama rağmen kasma hissi

serran

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Steam PUBG oynuyorum, tek oynadığım oyun bu. Bilgisayarım 5 aylık ve 2 gün önce temiz format attım, yine aynı. Sorunum şu, Steam PUBG oynarken FPS değerim 80-90-100-110'lara düştüğü zaman oyunda kasma hissi oluşuyor. Düşey senkronizasyonu kapattığım zaman FPS değerlerim 200'lere çıktığı halde oyunda çok kötü yırtılmalar oluyor ve sanki FPS 200 değil de 50 gibi oluyor. Ve FPS değerimi 80'e çekiyorum denemek amaçlı, sanki 80 değil 5 FPS'deymiş gibi oluyor. Düşey senkronizasyonu açtığım zaman ise monitör Hz ne ise ona sabitliyor ve oyun çok akıcı oluyor. Ta ki FPS değerim yine 80-90-100-110'lara düştüğü zaman, sanki 10 FPS de oynuyormuşum gibi his veriyor. Yardımcı olur musunuz?

Isı değerlerim de hiç sorun yok:
-Ekran kartı: 65.
-İşlemcim: 55-65 arası.

• Monitör: Gamepower 1ms 165Hz.
  • Ryzen 5 3600X.
  • ASUS TUF B450M PRO GAMING.
  • High Power 600W 80+ Gold performance gd aktif PFC güç kaynağı.
  • Gigabyte RTX 2060.
  • Samsung EVO 970 500GB - 3500.3200.
  • G.Skill 3600 MHz CL 18- 2x8GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Steam PUBG oynuyorum, tek oynadığım oyun bu. Bilgisayarım 5 aylık ve 2 gün önce temiz format attım, yine aynı. Sorunum şu, Steam PUBG oynarken FPS değerim 80-90-100-110'lara düştüğü zaman oyunda kasma hissi oluşuyor. Düşey senkronizasyonu kapattığım zaman FPS değerlerim 200'lere çıktığı halde oyunda çok kötü yırtılmalar oluyor ve sanki FPS 200 değil de 50 gibi oluyor. Ve FPS değerimi 80'e çekiyorum denemek amaçlı, sanki 80 değil 5 FPS'deymiş gibi oluyor. Düşey senkronizasyonu açtığım zaman ise monitör Hz ne ise ona sabitliyor ve oyun çok akıcı oluyor. Ta ki FPS değerim yine 80-90-100-110'lara düştüğü zaman, sanki 10 FPS de oynuyormuşum gibi his veriyor. Yardımcı olur musunuz?

• Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte RTX 2060.
Gözünüz 165Hz'ye alışmış hocam. 165 kareden bir anda 80 kareye düşerseniz elbette kasıyormuş gibi hissedersiniz zira yarı yarıya kare sayısı eksilmiş oluyor. Yüksek Hz'li monitörlerin bana kalırsa tek eksisi bu. Gözlerimiz öyle bir alışıyor ki PC'yi zorlayan bir oyuna girdiğimiz an kasmasa bile kasıyormuş gibi hissediyoruz.

• Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte RTX 2060.
Hocam sabitleyin fps'yi.

Gözünüz 165Hz'ye alışmış hocam. 165 kareden bir anda 80 kareye düşerseniz elbette kasıyormuş gibi hissedersiniz zira yarı yarıya kare sayısı eksilmiş oluyor. Yüksek Hz'li monitörlerin bana kalırsa tek eksisi bu. Gözlerimiz öyle bir alışıyor ki PC'yi zorlayan bir oyuna girdiğimiz an kasmasa bile kasıyormuş gibi hissediyoruz.
Hocam ben eskiden 75 Hz monitörde oynuyordum rahatsız olmuyordum yani siz şimdi şey diyorsunuz getir o 75 Hz monitörü tak oyna bak oynayabiliyor musun ? Yani oynayamam dimi ? Kötü gelir yine gözüme
Monitör G-Sync destekliyorsa açın.
Hocam destekliyor diye yazıyor bende açıyorum fakat bir +'sını pek göremedim belli değil gibi fakat V-sync açınca bariz akıyor oyun onda da sorun şu ki FPS düşünce 10 FPS de oynuyormuşum gibi oluyor.
Hocam sabitleyin fps'yi.
Denedim hocam maalesef.

Çözüm %1 droplarının 120 FPS üstü olduğu sistem kurmak. PUBG,fortnite bu anlık inişlerin en çok hissedildiği oyunlar. Kağıt üstünde ekran kartı gayet yeterli bile görünse de alışan insana FPS düşüşleri batar hale geliyor.

Evet artık 75Hz monitörde gözünüzün yüksek kare değerlerine alışmış olduğunu oyunları oynayamazsınız, oynarsanız da kasma hissiyatıyla karşılaşırsınız.

Eskiden 60Hz monitor kullanırken Lol oynarken akıcı bir şekilde oynayabilirdim. Şimdi 144Hz monitore alıştığım için Lol'u 144 Fps altında oynayamıyorum. Fakat bu başka oyunlar için geçerli değil. Mesela AC Odyssey'i sabit 60 Fps'de kasma hissi oluşmadan oynayabiliyorum. Göz alışmasıyla alakalı bir şey.

Hocam ben eskiden 75 Hz monitörde oynuyordum rahatsız olmuyordum yani siz şimdi şey diyorsunuz getir o 75 Hz monitörü tak oyna bak oynayabiliyor musun ? Yani oynayamam dimi ? Kötü gelir yine gözüme
Evet hocam aynısı olur. Ama birkaç saat içinde gözünüz 75Hz'ye alışır artık kasmıyor gibi gelir. Yapmanız gereken şey PUBG'de minimum FPS değerini bulup FPS'yi ona ya da ona yakın değerlere sabitlemek. Bu sayede kasıyormuş gibi hissetmezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı