RTX 2060 sistemde yüksek FPS almama rağmen kasma hissi

serran

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Steam PUBG oynuyorum, tek oynadığım oyun bu. Bilgisayarım 5 aylık ve 2 gün önce temiz format attım, yine aynı. Sorunum şu, Steam PUBG oynarken FPS değerim 80-90-100-110'lara düştüğü zaman oyunda kasma hissi oluşuyor. Düşey senkronizasyonu kapattığım zaman FPS değerlerim 200'lere çıktığı halde oyunda çok kötü yırtılmalar oluyor ve sanki FPS 200 değil de 50 gibi oluyor. Ve FPS değerimi 80'e çekiyorum denemek amaçlı, sanki 80 değil 5 FPS'deymiş gibi oluyor. Düşey senkronizasyonu açtığım zaman ise monitör Hz ne ise ona sabitliyor ve oyun çok akıcı oluyor. Ta ki FPS değerim yine 80-90-100-110'lara düştüğü zaman, sanki 10 FPS de oynuyormuşum gibi his veriyor. Yardımcı olur musunuz?

Isı değerlerim de hiç sorun yok:
-Ekran kartı: 65.
-İşlemcim: 55-65 arası.

• Monitör: Gamepower 1ms 165Hz.
  • Ryzen 5 3600X.
  • ASUS TUF B450M PRO GAMING.
  • High Power 600W 80+ Gold performance gd aktif PFC güç kaynağı.
  • Gigabyte RTX 2060.
  • Samsung EVO 970 500GB - 3500.3200.
  • G.Skill 3600 MHz CL 18- 2x8GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm %1 droplarının 120 FPS üstü olduğu sistem kurmak. PUBG,fortnite bu anlık inişlerin en çok hissedildiği oyunlar. Kağıt üstünde ekran kartı gayet yeterli bile görünse de alışan insana FPS düşüşleri batar hale geliyor.
Hocam çok doğru demişsin kağıt üzerinde yeter de artar diyorlar ama icraata gelince cidden çok kötü,herhalde 2070s veya 2080 olucak ki rahat oynayabilelim
Evet artık 75Hz monitörde gözünüzün yüksek kare değerlerine alışmış olduğunu oyunları oynayamazsınız, oynarsanız da kasma hissiyatıyla karşılaşırsınız.

Eskiden 60Hz monitör kullanırken LoL oynarken akıcı bir şekilde oynayabilirdim. Şimdi 144Hz monitöre alıştığım için LoL'u 144 FPS altında oynayamıyorum. Fakat bu başka oyunlar için geçerli değil. Mesela AC Odyssey'i sabit 60 FPS'de kasma hissi oluşmadan oynayabiliyorum. Göz alışmasıyla alakalı bir şey.

Bu kötü bir şey miş o zaman 144 Hz monitöre geceklere duyurulur, sistem gereksinimleri yüksek olan parçalar almaları lazım ki rahat oynayabilsinler.
Evet hocam aynısı olur. Ama birkaç saat içinde gözünüz 75Hz'ye alışır artık kasmıyor gibi gelir. Yapmanız gereken şey PUBG'de minimum FPS değerini bulup FPS'yi ona ya da ona yakın değerlere sabitlemek. Bu sayede kasıyormuş gibi hissetmezsiniz.

İşte neye sabitleyeceğimi bilmiyorum her yolu denedim, benim anlamadığım durum şu V-Sync kapatınca FPS değerlerim yüksek olmasına rağmen oyunda çok fazla yırtılmalar oluyor, PUBG oynayan profesyonel oyuncular bile V-Sync kapalı şekilde hatta herkes kapalı şekilde oynuyor kapatın diyorlar fakat ben kapattığım zaman oyun inanılmaz derecede yırtılıyor akıcılığı gidiyor, G-Sync ve FreeSync destekli monitörüm var onları da açıyorum V-Sync kapatıyorum ama maalesef hala aynı?

Son düzenleme:
İşte neye sabitleyeceğimi bilmiyorum her yolu denedim, benim anlamadığım durum şu V-Sync kapatınca FPS değerlerim yüksek olmasına rağmen oyunda çok fazla yırtılmalar oluyor, PUBG oynayan profesyonel oyuncular bile V-Sync kapalı şekilde hatta herkes kapalı şekilde oynuyor kapatın diyorlar fakat ben kapattığım zaman oyun inanılmaz derecede yırtılıyor akıcılığı gidiyor, G-Sync ve FreeSync destekli monitörüm var onları da açıyorum V-Sync kapatıyorum ama maalesef hala aynı?
G-Sync/FreeSync yaptığı iş monitörün çalışma hzsini o anlık oyundaki fps'ye eşitlemek.Buda yırtılmayı engeller.Örneğin 144 hz çalışan monitör fps düşünce 80 hz gibi davranır.Profesyonel oyuncular kapatır çünkü adamın monitörü 240hz iken sistemi 350 fps üretecek güçte.Gerek yok yani FreeSynce.Rtx 3080 i dayarsan sisteme bende kapat derim, onlar ne anlar fakirin halinden.

G-Sync/FreeSync yaptığı iş monitörün çalışma hzsini o anlık oyundaki fps'ye eşitlemek.Buda yırtılmayı engeller.Örneğin 144 hz çalışan monitör fps düşünce 80 hz gibi davranır.Profesyonel oyuncular kapatır çünkü adamın monitörü 240hz iken sistemi 350 fps üretecek güçte.Gerek yok yani FreeSynce.Rtx 3080 i dayarsan sisteme bende kapat derim, onlar ne anlar fakirin halinden.
Nasıl yani ustam ? İşte bende ki sorun şu bende kapattığım zaman FPS değerim 150 200 ü görmeme rağmen yırtılmalar ve kasıyor gibi oluyor bunu anlamıyorum.

Merhaba, uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Steam PUBG oynuyorum, tek oynadığım oyun bu. Bilgisayarım 5 aylık ve 2 gün önce temiz format attım, yine aynı. Sorunum şu, Steam PUBG oynarken FPS değerim 80-90-100-110'lara düştüğü zaman oyunda kasma hissi oluşuyor. Düşey senkronizasyonu kapattığım zaman FPS değerlerim 200'lere çıktığı halde oyunda çok kötü yırtılmalar oluyor ve sanki FPS 200 değil de 50 gibi oluyor. Ve FPS değerimi 80'e çekiyorum denemek amaçlı, sanki 80 değil 5 FPS'deymiş gibi oluyor. Düşey senkronizasyonu açtığım zaman ise monitör Hz ne ise ona sabitliyor ve oyun çok akıcı oluyor. Ta ki FPS değerim yine 80-90-100-110'lara düştüğü zaman, sanki 10 FPS de oynuyormuşum gibi his veriyor. Yardımcı olur musunuz?

• Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte RTX 2060.

• Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte RTX 2060.

Oyunun ayarlarından video ayarlarına gel, monitör tazeleme hızından 75 Hz'i seç. V-Sync'ı aç ve 75'e sabitlet. Sonrasinda oyun kapanıp açılacak büyük ihtm. Tekrar girdiğinde alt+Z yapıp oyun filtrelerine gel ve oradan kontrast filtresi ekle. Hz düşüşleri renk skalasını da daraltıyor. Son dediğim filtre ile aynı renk skalasını yakalarsın. Son dediğimi yapmaya da bilirsin. Sana kalmış.

Geri
Yukarı