RTX 2060 sisteme işlemci ve anakart yükseltme önerisi

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba Technopat ailesi,

Bütçe konusunu başta belirtmek istiyorum. Bütçe belirsiz. Önümüzdeki üç ay içerisinde alacağım. En kötü işlemcim R5 5600X olmalı. Buradan yola çıkabilirsiniz.

A) sorunum şu:
Sadece Valorant oynuyorum. Radiant yani en yüksek seviyede oynuyorum. Profesyonel anlamda oynadığımı düşünürsek, ekipman, Hertz gibi her detayın farkındayım ve kafama takıyorum.

240 Hz bir monitöre sahibim. İlerleyen yılda belki 360 Hz monitör alırım.
240 Hz monitörüm ile 240 Hz oynayamıyorum.
Sebebi ise, sistemimin yetersiz kalması.

Sistemim aşağıdaki gibidir:
İşlemci:
Intel Core i5 10400F 2.9 GHz 4.3 GHz 12MB 1200P× 1
Anakart:
MSI B460M-A PRO DDR4 S+V+GL 1200p (mAtx)× 1
Ekran Kartı:
Inno3D GeForce RTX2060 Twin x2 6GB 192Bit× 1
Bellek:
Crucial Ballistix 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL15 Siyah× 1
Depolama M.2:
Kingston A2000 500GB 2200/2000 MB/s NVMe M.2× 1
Kasa/Güç Kaynağı:
DarkFlash Aquarius-Mesh 650W 80+ Bronz RGB Mid. Tower Kasa× 1

240Hz bir monitör kullanan oyuncu, FPS asla 240 altına düşmesini istemez öyle değil mi?
Benim sistemim Valorant'ta şöyle performans sunuyor; satın alma evrelerinde yani daha turun başlamasına saniyeler kala FPS 250-330 aralarında olabiliyor.
Tur başladıktan sonra ve çatışmanın tam ortasında FPS 110-120 seviyesine kadar inebiliyor. Ortalama 130-180 FPS alıyorum. Biraz daha iyi düşünsek bile bu çok yetersiz.

Sorunumu basitçe böyle anlatmak istedim.
Sorunumun artık ne olduğunu biliyorsunuz.

B) peki ne istiyorum?

1) ileride 360 Hz monitör alma ihtimaline karşılık, Valorant oyununda FPS 360 ve üstünde kalacak seviyede bir işlemci önerisi istiyorum.
Bu durumda 240Hz monitörümü de rahatlıkla kullanmaya devam da edebilirim. Şu anki halinden çok daha iyi olacak.

2) Valorant gibi oyunlar işlemci ağırlıklı oyunlar ve bu oyunlar ön belleğe çok önem verirmiş. Bu yüzden AMD işlemci önerisi istiyorum. i5 10400F işlemci kullanıyorum ve "işlemci cache 12MB cache" diyor. R5 5600X gibi fiyat performans bir işlemci ise 32MB cache. Neredeyse üç katı fark var.

Önemli not:
Arkadaşlar, işlemci AMD tarafına geçeceğim için, anakartta satın almam gerek. Bu iki parçayı satın alırken sistemime uymalı. Örneğin güç kaynağımın watt değerini aşmamalı parçalar.
Kısacası, alacağım işlemci ve anakart ikilisini eskileriyle değiştirmem ve sistemde başka bir RAM vb. parçalarda değişikliliğe gitmemem önemli.
Bu kadar iyi olmadığım için bu konularda tüm derdimi, içimi size döktüm ve tam olarak ne istediğimi size anlattım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Merhaba Technopat ailesi,

Bütçe konusunu başta belirtmek istiyorum. Bütçe belirsiz. Önümüzdeki üç ay içerisinde alacağım. En kötü işlemcim R5 5600X olmalı. Buradan yola çıkabilirsiniz.

A) sorunum şu:
Sadece Valorant oynuyorum. Radiant yani en yüksek seviyede oynuyorum. Profesyonel anlamda oynadığımı düşünürsek, ekipman, Hertz gibi her detayın farkındayım ve kafama takıyorum.

240 Hz bir monitöre sahibim. İlerleyen yılda belki 360 Hz monitör alırım.
240 Hz monitörüm ile 240 Hz oynayamıyorum.
Sebebi ise, sistemimin yetersiz kalması.

Sistemim aşağıdaki gibidir:
İşlemci:
Intel Core i5 10400F 2.9 GHz 4.3 GHz 12MB 1200P× 1
Anakart:
MSI B460M-A PRO DDR4 S+V+GL 1200p (mAtx)× 1
Ekran Kartı:
Inno3D GeForce RTX2060 Twin x2 6GB 192Bit× 1
Bellek:
Crucial Ballistix 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL15 Siyah× 1
Depolama M.2:
Kingston A2000 500GB 2200/2000 MB/s NVMe M.2× 1
Kasa/Güç Kaynağı:
DarkFlash Aquarius-Mesh 650W 80+ Bronz RGB Mid. Tower Kasa× 1

240Hz bir monitör kullanan oyuncu, FPS asla 240 altına düşmesini istemez öyle değil mi?
Benim sistemim Valorant'ta şöyle performans sunuyor; satın alma evrelerinde yani daha turun başlamasına saniyeler kala FPS 250-330 aralarında olabiliyor.
Tur başladıktan sonra ve çatışmanın tam ortasında FPS 110-120 seviyesine kadar inebiliyor. Ortalama 130-180 FPS alıyorum. Biraz daha iyi düşünsek bile bu çok yetersiz.

Sorunumu basitçe böyle anlatmak istedim.
Sorunumun artık ne olduğunu biliyorsunuz.

B) peki ne istiyorum?

1) ileride 360 Hz monitör alma ihtimaline karşılık, Valorant oyununda FPS 360 ve üstünde kalacak seviyede bir işlemci önerisi istiyorum.
Bu durumda 240Hz monitörümü de rahatlıkla kullanmaya devam da edebilirim. Şu anki halinden çok daha iyi olacak.

2) Valorant gibi oyunlar işlemci ağırlıklı oyunlar ve bu oyunlar ön belleğe çok önem verirmiş. Bu yüzden AMD işlemci önerisi istiyorum. i5 10400F işlemci kullanıyorum ve "işlemci cache 12MB cache" diyor. R5 5600X gibi fiyat performans bir işlemci ise 32MB cache. Neredeyse üç katı fark var.

Önemli not:
Arkadaşlar, işlemci AMD tarafına geçeceğim için, anakartta satın almam gerek. Bu iki parçayı satın alırken sistemime uymalı. Örneğin güç kaynağımın watt değerini aşmamalı parçalar.
Kısacası, alacağım işlemci ve anakart ikilisini eskileriyle değiştirmem ve sistemde başka bir RAM vb. parçalarda değişikliliğe gitmemem önemli.
Bu kadar iyi olmadığım için bu konularda tüm derdimi, içimi size döktüm ve tam olarak ne istediğimi size anlattım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim :)
Hocam bütçe?

''Bütçe konusunu başta belirtmek istiyorum. Bütçe belirsiz. Önümüzdeki üç ay içerisinde alacağım. En kötü işlemcim R5 5600X olmalı. Buradan yola çıkabilirsiniz.''

Bunu söylemiştim konunun başında hocam.
Hocam 12k verebilecekseniz eğer am5 sisteme geçmenizi öneririm. Tabi ramlari de değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ramlari değiştirmek istemiyorsunuz. Fakat am5 bir sisteme geçmeniz şiddetle tavsiyemdir. Olmadı ekran kartı kalsın, işlemciyi r7 5800h yapabilirsiniz. Ekran kartını değiştirmeye gerek yok.

Hocam 12k verebilecekseniz eğer am5 sisteme geçmenizi öneririm. Tabi ramlari de değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ramlari değiştirmek istemiyorsunuz. Fakat am5 bir sisteme geçmeniz şiddetle tavsiyemdir. Olmadı ekran kartı kalsın, işlemciyi r7 5800h yapabilirsiniz. Ekran kartını değiştirmeye gerek yok.
DDR4 ile DDR5 arasındaki AM4 ile AM5 arasındaki fark ne oluyor hocam?
Yani ne derece önemli?

DDR4 ile DDR5 arasındaki AM4 ile AM5 arasındaki fark ne oluyor hocam?
Yani ne derece önemli?
Hocam am5 yeni nesil amd soketler. Am4 küflendi artık. Am5 geçmeniz çok çok iyi olur hem bugün için hem yarın için. Ddr5 RAM lerde aynı hesap. Am5 ddr5 kombinasyonu şu anda alabileceğiniz en güncel parçalardan olur. Ve şiddetle tavsiyemdir.

Hocam am5 yeni nesil amd soketler. Am4 küflendi artık. Am5 geçmeniz çok çok iyi olur hem bugün için hem yarın için. Ddr5 RAM lerde aynı hesap. Am5 ddr5 kombinasyonu şu anda alabileceğiniz en güncel parçalardan olur. Ve şiddetle tavsiyemdir.
Bana laptop işlemcisi önermişsiniz bu arada hocam
Ek olarak bilgilendirme için teşekkürler

Hocam x olacaktı dalgınlığıma gelmiş :D
AM5 geçmek istersem, sistemim için hangi işlemci, anakart ve ramleri almalıyım?
Bütçe 12K diyelim.

Ya da yeni bir PC alacağım ve AM5 ya da DDR5 olacak. Sistemimin parçalarını atar mısınız?
Yakın bir zamanda en geç 3-5 aya alabilirim çünkü.

Geri
Yukarı