RTX 2060 Super boşta bile fan çalıştırıyor

Hamsi Mert

Hectopat
Ekran kartım Galax RTX 2060 Super. Kart 50 dereceyi görene kadar fan çalıştırmıyor fakat nedense oyun ya da başka bir şey açık değilken derece 52'lerde geziyor. O derecelerde de kart otomatik olarak fanını çalıştırıyor ve böylece fanım sürekli %4-5 hızlarında dönüyor. Merak ettiğim şey eğer üst sınır derecesini 50 yapmışlarsa kartın boştayken 50 dereceyi geçmemesi gerekmez mi? Hem fan ömrü gidecek hem de kartım boştayken planlanandan da çok ısınıyor gibi.(Oyunlarda Max 72 derece oluyor)(ASUS B450M-K)(Dark guardian)

Birçok kişinin boşta sıcaklık değerleri bu şekilde. Önceki kartım MSI RTX 2060 Ventus XS idi, şu an Zotac RTX 2070 Mini kullanıyorum. Önceki kartımda fan hızına müdahale edip boşta 30'lu dereceleri sağladım MSI Afterburner ile. Şu anki kartıma da aynı şekilde müdahale ettim Zotac Firestorm uygulaması ile. Kart boşta iken %25 fan hızında çalışıyor bu tür programlarla müdahale edince, daha düşük fan hızına inemiyorsun maalesef.

Bu kartlardan önce MSI RX 480 Gaming X 8G kullanıyordum. Kart boşta senin kart gibi benzer derecelerde idi. Zero Frozer diye bir özellik adını vermişti MSI. 60 dereceye kadar fan çalışmıyordu. Son aylarda anlık takılma vs. yaşadım, kart hızını düşürerek düzelttim. 2 buçuk yıl sonra kart yandı. Elekronikçi arkadaş içini açıp bakarak teşhisi koydu. Aşırı ısıdan olmuş.
Önerim boşta iken oluşan ısıdan kartın ömrü ve stabilitesi gideceğine fanın ömrü gitsin. O parça kartı korumak için değil mi zaten. Fanlara bir şey olsa muadil aynı çapta fanlar ile değiştirilebiliyor. Elekronikçi arkadaş kendi kartına uygulamıştı.

Kendi kasamda ön kısımda kasanın kendi fanlarını kullanmıyorum. Cougar Vortex fanlar aldım, onları kullanıyorum. CFM değerleri yüksek bu fanlar da işlemci ve ekran kartına gelen serin havayı bayağı arttırdı. Kasa önündeki fanlar yeteri kadar üfleyemezse işlemci fanı ekran kartından yükselen sıcak havayı çekiyor. Oyunlarda şahit oldum buna.

Merak ettiğim şey eğer üst sınır derecesini 50 yapmışlarsa kartın boştayken 50 dereceyi geçmemesi gerekmez mi?
Öyle bir şart yok. Kasa içi sıcaklığı herkesin aynı değil. Herkes aynı ortamda kullanmıyor.

Yine de MSI gibi 60 yapabilirlerdi...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı