RTX 2060 SUPER fanlardan cızırtı gelmesi sorunu

focus_57

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Birkaç haftadır ekran kartının fanlarından cızırtı gibi bir ses duyuyorum. Bu her zaman olan bir ses değil genellikle bilgisayarı ilk açtığımda ya da bazen oyun esnasında olup bir süre sonra gidiyor. Bu ses neyden kaynaklı olabilir? Bilgisayarcım
ile birlikte MSI Afterburner’dan sıcaklık-fan hızı ayarlaması yapmıştık. Yani şu sıcaklıkta fanlar şu hızda dönsün gibi. Bu ayarı yapalı da bayağı oldu. Normalde PC boştayken fanlar dönmüyor ancak bu ayarla her zaman fanlar dönmeye başladı. Amacımız kartı ısıtmamaktı. Kartta sıcaklık olarak da kullanım yüzdesi olarak da hiçbir sıkıntı yok. Sizce ilerde bu ses bir sıkıntıya yol açabilir mi? İnternette bobinlerden kaynaklanabileceğini duydum. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor? Garantiye göndermeli miyim?

Peki bana herhangi bir sorun çıkartır mı bu ileriki zamanda değiştirmeme gerek var mı?

Sorun çıkartacağını düşünmüyorum ama sesi kafanıza çok takıyorsanız bence satıp yeni bir model almayı düşünebilirsiniz ya da değişim talebinde bulunabilirsiniz ama yeni gelen kartta da olup olmayacağı tamamen şans işi.

Şöyle diyelim, eğer olursa çaresine bakarsın. Zaten bir yerden sonra o ses sana ninni gibi gelecek.
Çaresine bakarsın derken yani garanti bittiğinde sorun çıkarmasından korkuyorum :D
Sorun çıkartacağını düşünmüyorum ama sesi kafanıza çok takıyorsanız bence satıp yeni bir model almayı düşünebilirsiniz ya da değişim talebinde bulunabilirsiniz ama yeni gelen kartta da olup olmayacağı tamamen şans işi.
Hazır sistem olduğundan parçaları satmak sanırım garanti dışında bırakır

Arkadaşlar merhaba. Birkaç haftadır ekran kartının fanlarından cızırtı gibi bir ses duyuyorum. Bu her zaman olan bir ses değil genellikle bilgisayarı ilk açtığımda ya da bazen oyun esnasında olup bir süre sonra gidiyor. Bu ses neden kaynaklı olabilir? Bilgisayarcım.
İle birlikte MSI Afterburner’dan sıcaklık-fan hızı ayarlaması yapmıştık. Yani şu sıcaklıkta fanlar şu hızda dönsün gibi. Bu ayarı yapalı da bayağı oldu. Normalde PC boştayken fanlar dönmüyor ancak bu ayarla her zaman fanlar dönmeye başladı. Amacımız kartı ısıtmamaktı. Kartta sıcaklık olarak da kullanım yüzdesi olarak da hiçbir sıkıntı yok. Sizce ileride bu ses bir sıkıntıya yol açabilir mi? İnternette bobinlerden kaynaklanabileceğini duydum. Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Garantiye göndermeli miyim?

Yerinde olsam garantiye gönderir işimi sağlama alırdım kaybedecek bir şeyin yok sonuçta garanti bittiğinde sorun çıkarırsa sıkıntı olur bence gönder.

Dostum biraz araştırdım da sanırım CW olayı kart yük altındayken meydana geliyormuş benim kartım yük altında değilken de bu sesi çıkarıyor ve her zaman bu ses gelmiyor. CW değil de normal bir fan cızırtısı mı yoksa zarar vericek bir ses mi olduğunu anlayabilir miyim ?

Dostum biraz araştırdım da sanırım CW olayı kart yük altındayken meydana geliyormuş benim kartım yük altında değilken de bu sesi çıkarıyor ve her zaman bu ses gelmiyor. CW değil de normal bir fan cızırtısı mı yoksa zarar verecek bir ses mi olduğunu anlayabilir miyim.

Bence her ne olursa olsun sonuçta kronik sorunlu bir parça yerinde olsam garantiye verirdim Max 1 ay PC kullanamazsın sadece mis gibi sıfırını verirler diye düşünüyorum.
Dostum biraz araştırdım da sanırım CW olayı kart yük altındayken meydana geliyormuş benim kartım yük altında değilken de bu sesi çıkarıyor ve her zaman bu ses gelmiyor. CW değil de normal bir fan cızırtısı mı yoksa zarar verecek bir ses mi olduğunu anlayabilir miyim?

Bir de hazır sistemini nereden aldın ona göre de değişir çünkü.

Geri
Yukarı