RTX 2060 ve AMD Ryzen 5 3600x sistemde ani FPS düşmeleri

fatiksahin

Hectopat
Geçtiğimiz haftalarda daha önce açtığım diğer iki konuda da belirttiğim üzere yeni bir sistem topladım, özellikleri;
+ MSI X470 GAMING Plus 3466MHz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB M.2 HDMI DVI ATX Anakart
+ Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
+ G.Skill 8 GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
+ Adata 480GB SU650 3D NAND SATA3 2.5" SSD (520 MB Okuma / 450 MB Yazma)
+ AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7NM İşlemci MPK
+ Cooler Master Masterbox MB511 650W 80+ RGB Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa

Şu ana kadar 3A oyunlardan 2 tane deneyebildim, Star Wars Jedi Fallen Order ve Battlefield V Multiplayer. Star Wars'ta full grafikte ortalama 70-80 FPS alıyorum ancak arada can sıkıcı ani FPS düşüşleri meydana geliyor, mesela bambaşka bir sahneye geçiş, ara sahne geçişleri gibi. Battlefield 5'te RTX açık Ultra ayarlarda 55-70 arası FPS alıyorum, normal şartlarda sabit 70-80 arası alması gerekirken, aynı FPS düşüşlerini burada da yaşıyorum ve çok daha sık. 10-15 saniye normal sonra tık tık FPS düşüşleri. Bunun nedeni çözemedim. Benim sistemime en yakın oyun Benchmark videosu sadece ekran kartı farkı ile MSI RTX 2060 Ventus XS ile yapılmış ve kafa kafaya kartlar olmasına rağmen bu kart benimkinden 10-15 FPS önde ve drop yok. Umarım net bir şekilde açıklamışım dır, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar kusurabakmayın eklemeyi unutmuşum 2 x 8 GB Ram'ler. Ram ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, ek olarak oyundayken sıcaklık değerleri işlemci 67 Ekran Kartı 64 civarlarında, sıcaklıklarda da problem yok gibi.
Şöyle ufak bir anektodum daha var, windows kurulumundan sonra bios update yapmıştım sonradan edindiğim bilgilere göre windows kurulumu öncesi yapılması bilgisayar için daha performanslı oluyormuş. Bunun bir etkisi olur mu acaba ?

FPS düşüşleri normal FPS her zaman aynı değerleri seyretmez. Multiplayer oyunlarda daha fazla FPS için RTX i kapatın bence. Eğer drop oluyor diyorsanız, BF V için aşağıda ki programı deneyin çoğu kişide çözüm olmuş.

Evet arkadaşlar, tanıtacağım program bazı Windows kullanıcılarının başına gelen ama belki de haberlerinin bile olmadığı bir sıkıntıya merhem olabiliyor.

Şöyle ki bazı Windows buildlerinde, ya da bazı insanların Windows 10 işletim sistemlerinde bir tür bug var. Bu bug sebebiyle Windows 10 stand-by bellek denilen kısıma haddinden fazla içerik yüklüyor. Bu öyle bir noktaya geliyor ki, gerçekte gördüğümüz boş RAM'in aslında büyük bir kısmı boş olmamış oluyor. Bu da hâliyle yersiz stutterlar ve aksamalar yaşatabiliyor.

Eki Görüntüle 399100

16 GB RAM'i olan bir sistemden konuşuyorum. Çoğu zaman RAM'imi hep 7-8 GB boşluklu görürdüm, buna rağmen yer yer stutterlarla karşılaşırdım. Sebep bu imiş.

Bu programın yaptığı şey, RAM boşluğu 1 GB'ın altında ve standby listesi en az 1 GB olduğunda (iki koşulun da aynı anda olması durumunda), standby listesini temizlemek. Unutmayın, siz asla 1 GB boşluğu göremiyorsunuz. Windows Görev Yöneticisi, stand by'a aldığı içerikleri de boş RAM miktarına sayıyor. Sorun da zaten burada başlıyor.

Gördüğünüz gibi sabah 9'dan beri bilgisayarımda iki kez boş RAM miktarı 1 GB'ın altına inmiş. Yani program iki kez standby listesini temizlemiş. Halbuki ben sabahtan beri oyun bile oynamadım, sadece şahsıma ait çok RAM tüketmeyen programlarla alakalı işlerle meşgul oldum.

Eğer ki oyunlarda aksamalardan şikayet ediyorsanız, bir deneyin derim. Yapmanız gereken tek şey programı açıp Start tuşuna basmak ve küçülterek arkaplanda çalışmaya bırakmak. Yaklaşık 7-8 saat oyun oynayın ve toplam kaç kez purge attığını görün. Eğer ki sayı 2-3 ise, bu programa ihtiyacınız var demektir.

Dediğim gibi, bu bir tür BUG. Herkesin başına da gelmiyor. Windows 10'un gereksiz yere 16 GB gibi yüksek bir miktarı 1 GB altına indirecek kadar hafızaya kayıt etmesi, anormallik.

Programın güvenirliliğini sorgulayacak arkadaşlar için, Wagnardsoft aynı zamanda Display Driver Uninstaller (DDU) programının da yapımcısı ve hâlâ geliştiren yazılımcısı,

Dediğim gibi, eğer oyun performanslarınızda bir sıkıntı görmüyorsanız sizlik değil fakat sık sık stutter sorunu yaşıyorsanız, özellikle Battlefield 1 gibi oyunlarda, genel failin bu sorun olduğunu söyleyebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FPS düşüşleri normal FPS her zaman aynı değerleri seyretmez. Multiplayer oyunlarda daha fazla FPS için RTX i kapatın bence. Eğer drop oluyor diyorsanız, BF V için aşağıda ki programı deneyin çoğu kişide çözüm olmuş.
Bu çözümde ki videoda olduğu gibi yine iyi, bende ara ara FPS düşüşleri yanında takılmalar oluyor sıkıntım bu aslında.
8 GB RAM varken spawn olurken drop giriyor muydu peki? Yani demek istediğim normal oynarken değil öldükten sonra tekrar girerken? Ben normalde drop yiyorum ve spawnlanırken nadirde olsa ayrı bir düşüş oluyor, minimumu görüyor yani. Dual channel yapıcam yakın zamanda.
Respawn olunca da oluyor oyun içinde de oluyor, hani sanki karakterim bir yere takılıyormuş gibi, anlamadım, yazılımsal olduğunu düşünüyorum ama..

@fatiksahin Bahsettiğin önce bios güncellemesi sonra windows kurulumu olayını savunan çok kişi var. Deneyebilirsin. Ama önce ramleri test etmeni tavsiye ediyorum. Oyun ssdye mi kurulu bunuda sormam gerek.
Aynen oyunu SSD'ye kurdum, ekran kartına funmark testi yaptım bir sıkıntı göstermiyor, aynı şekilde işlemci için prime95 stres testi yaptım yaklaşık yarım saat onda da problem yok. Sadece Ram için bir test uygulamadım. Şimdi PC'ye tekrar format atıp, her ne kadar bios yine güncel kalacak olsa da yinede bios ekranından güncellemeyi yineleyeceğim ve windows'u o şekilde kuracağım bakalım. Sonrasında Ram testide yaparım. Sonucu yazarım yine buraya.
Şu an format attım, Windows bellek tanılama aracı ile sorun var mı onu kontrol ediyorum..
Güncelleme: Windows Bellek Tanılama ve Memtest86 testlerinde bir hata almadım.
Memtest86'da yaklaşık 2 saatin sonunda elektrikler kesildi ama o 2 saatlik süre boyunca herhangi bir hata ile karşılaşmadım yüksek ihtimal belleklerde sağlam.
Bunların dışında ne yapmam gerekiyor, bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
CPU-Z yazılımı ile CPU ve Memory kısımlarının ekran görüntülerini atabilir misin.

ekran-alintisi-png.232920

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı