RTX 2060 ve Ryzen 5 2600 FPS sorunu

HyProxY

Hectopat
Sistemi 7 ay önce aldım. İlk aldığımda böyle bir sorun yoktu. Yaklaşık 2 ay sorunsuz kullandım. Sonrasında anlamadığım şekilde FPS düşmesiları yemeye başladım. Çözümü bulamayınca da oyunu sildim. Bu arada oyun Fortnite. Sistem parçaları şu şekilde:
Ryzen 5 2600.
RTX 2060.
16 GB 3000 MHz RAM.
B450M S2H.
Corsair space-Delta RGB 550W 80+ kasa.

Bir kaç kere OC denemesi yapmıştım ancak sonrasında vazgeçtim. Bütün Driver'ler güncel. Çözümüne dair zerre kadar fikri olan yazarsa sevinirim. Çünkü 120-140 FPS alıyorken bir anda 70-80'e düşünce insan tedirgin oluyor. Şimdiden teşekkürler.

Sistemi 7 ay önce aldım. İlk aldığımda böyle bir sorun yoktu. Yaklaşık 2 ay sorunsuz kullandım. Sonrasında anlamadığım şekilde FPS düşmesiları yemeye başladım. Çözümü bulamayınca da oyunu sildim. Bu arada oyun Fortnite. Sistem parçaları şu şekilde:
Ryzen 5 2600.
RTX 2060.
16 GB 3000 MHz RAM.
B450M S2H.
Corsair space-Delta RGB 550W 80+ kasa.

Bir kaç kere OC denemesi yapmıştım ancak sonrasında vazgeçtim. Bütün Driver'ler güncel. Çözümüne dair zerre kadar fikri olan yazarsa sevinirim. Çünkü 120-140 FPS alıyorken bir anda 70-80'e düşünce insan tedirgin oluyor. Şimdiden teşekkürler.
windows güncellemesi yaptı mı yada donanım yazılımların güncellemesi?

windows güncellemesi yaptı mı yada donanım yazılımların güncellemesi?
Hepsi yapıldı.
Virus taraması yapın KasperSky ile.
Yapıyorum hemen.
Virus taraması yapın KasperSky ile.
Tarama yaptıktan sonra biraz olsun düzeldi. Ancak grafiğin yoğun olduğu yerlerde fps dropları olamaya devam ediyor. Sizce ne olabilir?
Hepsi yapıldı.

Yapıyorum hemen.

Tarama yaptıktan sonra biraz olsun düzeldi. Ancak grafiğin yoğun olduğu yerlerde fps dropları olamaya devam ediyor. Sizce ne olabilir?
?

Son düzenleme:
Yüksek ihtimalle yazılımsal bir sorununuz var açmış olduğum konuya bakabilirsiniz format atmanızı öneriyorum.
Arkadaşlar hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler.
Sorunum çözüldü.
İleride bu sorunla buralara gelecek arkadaşlar için yaptığım adımları sizlere sunmak istiyorum.
İlk olarak.

Lanre adlı arkadaşımızın sıralamış olduğu adımları uyguladım. (Smt adımı hariç)
Akabinde sisteme önceki sistemde kullanmış olduğum ve Windows'u yüklediğim SSD'yi geçirerek sistemimi hayata geçirmiştim. SSD'ye de önceki sistemde iken format atmıştım.
Sorunu Driver'lerin sıkıntı çıkarabileceği söylendiğinden Driver Booster'ı Pro modeline yükseltip, tarama yaptım.
Ekran kartı driverinin güncel olduğunu söyledi fakat ben kaldırıp tekrar yükledim.
Pro modeli ile birkaç Driver daha güncellendi ve sonrasında sistemde bağlantısı olmayan aygıtların Driver'lerini sil seçeneği çıktı. (Sanırım SSD'yi yeni sisteme geçirdiğimde tekrar formatlamam daha sağlıklı olurmuş)
Bu seçeneğe tıkladığımda önceki sistemimdeki neredeyse tüm Driver'leri gördüm ve bunları temizlettim.

Ve şu an internetteki testlerle neredeyse birebir uyuşuyor sistem.

İyi forumlar dilerim.

Yüksek ihtimalle yazılımsal bir sorununuz var açmış olduğum konuya bakabilirsiniz format atmanızı öneriyorum.
Deniyorum hemen.
Geç cevap veriyorum ama olsun. Sorun hala devam ediyor. Bir de oyunlara girdiğim zaman kulaklığa cızırtı tarzı bir ses geliyor. Alt+tab yaptığım zaman bu ses kulaklıkta yükseliyor bir de ses bilgisayardan da gelmeye başlıyor. Sorunun bunla bir alakası var mı bilmiyorum ama bu da canımı sıktı. Donanımsal olabilir diye düşünüyorum. Sizce?
Deniyorum hemen.

Geç cevap veriyorum ama olsun. Sorun hala devam ediyor. Bir de oyunlara girdiğim zaman kulaklığa cızırtı tarzı bir ses geliyor. Alt+tab yaptığım zaman bu ses kulaklıkta yükseliyor bir de ses bilgisayardan da gelmeye başlıyor. Sorunun bunla bir alakası var mı bilmiyorum ama bu da canımı sıktı. Donanımsal olabilir diye düşünüyorum. Sizce bu iki sorun nasıl çözülür?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı