RTX 2060 ve Ryzen 5 2600 düşük FPS sorunu

Ali Ezgi

Centipat
Merhaba arkadaşlar, oynadığım oyunlar için yeterli bir sistemim var. CS:GO, Battlefield 1, Zula, LOL gibi oyunlar oynuyorum ve oyunlarda düşük FPS yaşıyorum. Mesela CS:GO ve LOL'de 250-300 alıyorum, BF1'de ise orta ayarlarda 110-120-130 lakin Zula gibi çok bir donanım istemeyen bir oyunda minimum ayarda 90-100-110 alıyorum ve kasmalar var. Sistemim aynen şu şekilde:
  • MSI RTX 2060 Ventus OC
  • Ryzen 5 2600
  • MSI B450M PRO M.2-V2
  • G.Skill 8x2 GB 3000 MHz RAM
  • SATA 240GB SSD
  • Rampage 600W kasa
  • MSI MAG 271C 144 Hz monitör
Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Çoğu oyunda bu ayar oluyor. Detaylı grafik ayarlarına bakarsan görürsün. MSAA yazar. 4X MSAA, 2X MSAA gibi seçenekleri mevcut.

Tamamdır dediklerini yapıp yorumumu yazacağım.
O ay.

Çoğu oyunda bu ayar oluyor. Detaylı grafik ayarlarına bakarsan görürsün. MSAA yazar. 4X MSAA, 2X MSAA gibi seçenekleri mevcut.

O ayar yok yalnız Ryzen'in kendi sitesinden bir kişi bir ayar yapıyor işlemci hızını 3.4ten 4.1'e çıkarıyor aynı ayarları yaptım düzgün bir şekilde eskiden 80-90-100'e kadar düşüyorken şimdi diğer haritalarda 200 sabit safranbolu (dust2) haritasında asıl sorunu yaşadığım yerde en düşük 120 en yüksek 170leri gördüm bu gece LOL'e girip bazı zamanlar anlık drop yaşıyordum düzelmiş mi diye bakacagım peki 3.4 ile 4.1 arasında işlemci hızında bu kadar fark olmasının sebebi niye.

Son düzenleme:
Yok ben arkadaşa söyledim. Kendi görsün darboğazı.
Neden hala inat bir şekilde darboğaz yapacağını söylüyorsun? Lütfen güldürme beni gece gece. Bu işlemcinin o kartı besleyememe gibi bir durumu olamaz. Dediğin olay sadece CPU tabanlı oyunlarda yapar oda çok nadir bir durum. İstediğin kaynaktan araştır. İstersen sisteme sahip bir kişi gelip burada değerlerini atabilir. Çok inanmak istiyorsan buyur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben sana o ayarı GPU'ya yük binecek mi diye test ettirdim. FPS'in düşmesi normal. Dediğin olaya gelirsek Ryzen işlemcilerde CPB özelliği mevcut. Yapacağın işleme göre işlemci çekirdek hızlarını otomatik olarak yükseltip düşürür. Arkadaşın dediği gibi FreeSync açıksa kapat. RAM'lerin en yüksek MHz değerinde çalışıyor mu? Oyunlara girmeden önce CPU'ya yüklenecek uygulama varsa kapat. En önemli örneği antivirüs. Oyun oynarken arka planda çalışırsa bu oyunlarda anlık drop yemene sebep olur. Diğer uygulamalar içinde geçerli.

Ben sana o ayarı GPU'ya yük binecek mi diye test ettirdim. FPS'in düşmesi normal. Dediğin olaya gelirsek Ryzen işlemcilerde CPB özelliği mevcut. Yapacağın işleme göre işlemci çekirdek hızlarını otomatik olarak yükseltip düşürür. Arkadaşın dediği gibi FreeSync açıksa kapat. RAM'lerin en yüksek MHz değerinde çalışıyor mu? Oyunlara girmeden önce CPU'ya yüklenecek uygulama varsa kapat. En önemli örneği antivirüs. Oyun oynarken arka planda çalışırsa bu oyunlarda anlık drop yemene sebep olur. Diğer uygulamalar içinde geçerli.

RAM'lerın yüksek MHz'de çalışıyor işlemcimi 3.4ten 4.1'e çıkarınca sorun bir nebze azaldı darboğaz yapacağını bende düşünmüyorum V-Sync ve FreeSync kapalı.
Bu sistem darboğaz yapmaz. Bu konuyu aşıp asıl sıkıntıyı çözmeye odaklanalım. Yüksek FPS istiyorsan v-Sync kapat. Stabil çalışmasını istiyorsan açık kalsın.

V Sync kapalı her oyunda ve NVIDIA ayarlarında.

DDU ile sürücülerini kaldır. Bunu yaparken Windows'u güvenli mod ile başlatıp öyle yap. Daha sonra kullandığın sürücünün 3-4 sürüm öncesini kurup test et. Windows 10 Kullanırken Güvenli Moda Nasıl Girilir? - Technopat

Bu arada NVIDIA denetim masası ayarlarını kontrol eder misin? Oradaki optimum güç ekran kartını daha az kullandırıyor olabilir. Aynı ekran kartı bende var battlefield V'te %90-%80 ekran kartı kullanıyordu.

Bu arada NVIDIA denetim masası ayarlarını kontrol eder misin? Oradaki optimum güç ekran kartını daha az kullandırıyor olabilir. Aynı ekran kartı bende var Battlefield V'te %90-%80 ekran kartı kullanıyordu.

Kanka zaten RTX özelliği acınca 50-60 alıyor kapatınca gerek düşük gerek orta gerek Max'da 90-100-110 hiç değişmiyor.

Tamamdır dediklerini yapıp yorumumu yazacağım.
O ay.

O ayar yok yalnız Ryzen'in kendi sitesinden bir kişi bir ayar yapıyor işlemci hızını 3.4'ten 4.1'e çıkarıyor aynı ayarları yaptım düzgün bir şekilde eskiden 80-90-100'e kadar düşüyorken şimdi diğer haritalarda 200 sabit safranbolu (dust2) haritasında asıl sorunu yaşadığım yerde en düşük 120 en yüksek 170leri gördüm bu gece LOL'e girip bazı zamanlar anlık drop yaşıyordum düzelmiş mi diye bakacagım peki 3.4 ile 4.1 arasında işlemci hızında bu kadar fark olmasının sebebi niye.

Nereden yardım alarak yaptığını anlatır mısın?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı