RTX 2060 vs RX 5600XT

Her şey olabilir, fiyatlar yükselebilir, düşebilir, yeni seri kartlar geldiğinde de düşebilir. Belki de düşmez. Ali Güngör demişti bir videoda zaman geçiyor yeni modeller çıkıyor fiyatların düşmesini beklemeyin bir parça alacaksanız alın geçin tadını çıkarın diye.

Sonuçta doğru. Şimdi 2000 serisi 2 yılını doldurmak üzere, bu yıl 3000 serisi çıksa 2 yıl sonra o kartlara da bugün yapılan yorumlar yapılacak. Çıkarsa 4000 serisi için de bu durum geçerli. Sonuçta her parça zamanla eskiyor bir üst modeli çıkıyor. En iyi dediğimiz şey şu ana göre en iyi, daha iyi dediğimiz şey de şu ana göre daha iyi. Bir süre sonra ondan da iyisi çıkacak, sonra daha iyisi... Teknoloji durmuyor. Nereye kadar bekleyeceksin ki? Tabii ki araştırmadan al geç demiyorum, bu aşamada önemli olan alınan parçanın sorun çıkarmaması ve olabildiğince stabil çalışması. Önce kararlılık sonra performans. Ama abartmanın da alemi yok. Son ekran kartın olmayacak sonuçta, eskiyene garantisi bitip bozulana kadar kullanırsın. 4 yıl 5 yıl olur.

Ben de 1 ay öncesinden sistem toplamaya karar vermiştim. Ekran kartı için 3500 TL ayırmıştım. Ekran kartı tarafında 2060- 2060S - 5700 XT gibi kartlar arasında kalmıştım. Hangisini alayım hangisi iyidir diye düşünmekten başka şeylere konsatre olamadım. Oldukça sinir bozucu bir süreçti. Kartlar hakkında birçok farklı yorum var. Bazıları kendi kullandığı markayı her halükarda savunuyor, bazıları hiç kullanmadıkları modelleri gömüyor. Youtube'da inceleme yapanların bazıları da taraflı.

Kime inanacaksın? Ben de iyice sıkıldım bu işten, 2 hafta önce indirimde Asus ROG Strix GeForce RTX 2070'i 3900TL 'ye gördüm, alıp geçtim. Bütçeyi biraz aştım ama en azından diğerlerine göre daha az sorunlu bir kart olduğunu düşünüyorum. Çünkü hepsinin az çok sorunu vardır. Sorunsuz, stabil çalışan bir kart tercih etmelisin.
Hocam şimdi hesapladım ben bu sistemi en az 6 yıl kullanacağım. Hangisi daha mantıklı olur diye düşünmekten gına geldi haklısınız. Fakat sistem geldiğinde AMD bir ekran kartı almış olursam diyelim siyah ekran oldu bir şey oldu sistemi artık o kadar mutlu kullanamayacağım fakat RTX 2060 alırsam yüzde 90 herhangi bir hata ile karşılaşmayacağım ve performanslı bir ekran kartım olmuş olacak. Bu arada siz de mükemmel bir tercih yapmışsınız bence. RTX 2070 Asus ROG Strix gibi üst düzey bir kartı 3900 TL'ye almışsınız mükemmel.

Sapphire Pulse RX 5600XT 2300 TL - 2400 TL fiyatlarında bulunabiliyor. Ekran kartıyla alakalı birçok olumsuz yorum görüyorum. Yok siyah ekran oldu yok bir şey oldu. Bu tarz AMD'nin yazılımsal vb. hatalarıyla uğraşmaktansa indirimleri bekleyip üzerine 100-200 TL koyarak RTX 2060 almayı planlıyorum. Sizce yaptığım mantıklı mı? RX 5600XT 6 aylık bir kat sanırım, bu tarz hatalar yeni güncellemeler ile çözülür diyorlar. Fakat RTX 2060 çıkalı bir buçuk sene olmuş.

RTX 2060'ın ekstradan RTX, DLSS 2.0, nvenc vb. özellikleri de olduğu için daha iyi bir kart olmuş oluyor ve aradaki öyle bir fiyat farkına değer model olarak en ucuzunu alabilirsin ısınma konusunu dert ediyorsan Pulse'de çok iyi olduğu söylenemez hele ki 14 Gbps güncellemesinde.

RTX 2060'ın ekstradan RTX, DLSS 2.0, nvenc vb. özellikleri de olduğu için daha iyi bir kart olmuş oluyor ve aradaki öyle bir fiyat farkına değer model olarak en ucuzunu alabilirsin ısınma konusunu dert ediyorsan Pulse'de çok iyi olduğu söylenemez hele ki 14 Gbps güncellemesinde.
Pulse'dan vazgeçtim gibi. MSI Gaming X modelini alırım herhalde RX 5600XT alırsam.

Aynı şekilde düşünüyorum hocam. Niye böyle bir şeyle uğraşmak isteyeyim ki. Bir arkadaş fiyatını hak etmiyor ve RX 5600XT alırım fiyatını o daha çok hak ediyor tarzı bir şey demiş sanırım. Arada 400 TL falan fark olacak. Bence 1-2 FPS az verse bile böyle saçma sapan şeylerle uğraşmamak için RTX 2060 daha mantıklı. RTX 2060 Super'e ya da RTX 2070'e param yok zaten toplayacağım sistemi her yerden kıstım. 6300 TL civarlarında tutuyor RTX 2060 ve AMD Ryzen 5 3600 ikilisi olan bir sistem. Kısacası RTX 2060 Super ve RTX 2070 kesinlikle alamam bu bütçede.
Daha az FPS vermiyor ki.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2-3 aydır RX5700XT kullanıyorum. Bıktım açıkçası, pişmanım. Beygir gücü yükseltilmiş kalitesiz arabalar gibi hissettiriyor. Performans çok iyi ama sürekli bir hata. Sapphire nitro+ SE modeli.
Geçmiş olsun hocam satın isterseniz alan illaki çıkar.

Daha az FPS vermiyor ki.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zaten bir ekran kartı 1-2 FPS az bile verse Nvidia almak daha mantıklı demek istemişim.

Son düzenleme:
Hocam şimdi hesapladım ben bu sistemi en az 6 yıl kullanacağım. Hangisi daha mantıklı olur diye düşünmekten gına geldi haklısınız. Fakat sistem geldiğinde AMD bir ekran kartı almış olursam diyelim siyah ekran oldu bir şey oldu sistemi artık o kadar mutlu kullanamayacağım fakat RTX 2060 alırsam yüzde 90 herhangi bir hata ile karşılaşmayacağım ve performanslı bir ekran kartım olmuş olacak. Bu arada siz de mükemmel bir tercih yapmışsınız bence. RTX 2070 Asus ROG Strix gibi üst düzey bir kartı 3900 TL'ye almışsınız mükemmel.

Cuma indirimine denk geldi, daha önceki haftalarda da aynı kartı 3900 TL'ye satmışlar indirimle. Yine benzer bir indirim gelebilir.

Bu arada kasayı almadıysanız Spec-Delta'yı 869 TL'ye gördüm diğer sitelerden daha ucuz şu sitede psu dahil.

Yeni konular

Geri
Yukarı