RTX 2070 için monitör önerisi

Lg ve Viewsonic'in nano IPS panellerinde olmuyor. Viewsonic de bu paneli LG'den alıyor. Fiyatlarına bakınca vazgeçersin ama.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyun oynarken ekran böyle titricek mi yani kaycak mı görüntü?

Şöyle bir durumdan da söz etmeliyim. 1 MS GTG tepki sürelerine monitörler bir nevi overclock ile ulaşıyorlar. Bendeki TN panel de öyle. Bu moda getirince az da olsa motion blur oluyor deniyor. Ben fark edemedim. Yine de daha keskin görüntü için bu mod yerine gecikme ayarındaki bir önceki seçeneği seçiyorum. Bu da ortalama 3-4 MS GTG değerine denk geliyor.
4 MS GTG monitörler ise bu değere yine overclock ile ulaştıklarından onlarda da motion bluru en aza indirmek için ayarlarından bir üst seçeneği seçersen gecikmen daha da artıyor.
Her halükarda 1 MS GTG değerindeki monitör gecikme açısından daha iyi kalıyor. Renk doğruluğu ve görüş açısından bir IPS değiller. Fakat iyi TN paneller renk doğruluğu ve görüş açısı bakımından uygun fiyatlı IPS panellerle rekabet edebiliyor.
İlk yazımda da bahsettiğim titreşimsiz ekran, yansıma engelleyici mat ekran, siyah dengeleme, yüksekliği ayarlanabilir stand, düşük giriş gecikmesi (tepki süresi değil), LFC gibi özellikler iyi TN panellerde bulunup artı değer katıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oyun oynarken ekran böyle titricek mi yani kaycak mı görüntü?
Oyun ekranın HZ'ini aşarsa ve aşma seviyelerine göre bu olayın oranı değişir.

Şöyle bir durumdan da söz etmeliyim. 1 ms gtg tepki sürelerine monitörler bir nevi overclock ile ulaşıyorlar. Bendeki TN panel de öyle. Bu moda getirince az da olsa Motion blur oluyor deniyor. Ben fark edemedim. Yine de daha keskin görüntü için bu mod yerine gecikme ayarındaki bir önceki seçeneği seçiyorum. Bu da ortalama 3-4 ms gtg değerine denk geliyor.
4 Ms gtg monitörler ise bu değere yine overclock ile ulaştıklarından onlarda da Motion bluru en aza indirmek için ayarlarından bir üst seçeneği seçersen gecikmen daha da artıyor.
Her halükarda 1 ms gtg değerindeki monitör gecikme açısından daha iyi kalıyor. Renk doğruluğu ve görüş açısından bir IPS değiller. Fakat iyi TN paneller renk doğruluğu ve görüş açısı bakımından uygun fiyatlı IPS panellerle rekabet edebiliyor.
İlk yazımda da bahsettiğim titreşimsiz ekran, yansıma engelleyici mat ekran, siyah dengeleme, yüksekliği ayarlanabilir stand, düşük giriş gecikmesi (tepki süresi değil), LFC gibi özellikler iyi TN panellerde bulunup artı değer katıyor.

Oyun ekranın Hz'ini aşarsa ve aşma seviyelerine göre bu olayın oranı değişir.

:( Şahsen beni çok rahatsız etti ve RTX 2070 Super üstü bir ekran kartıyla da 165FPS almak istemiyorum ama sanırım v Sync tarzı teknolojiler dışında çözümü yok bunun.

Son düzenleme:
O zaman.

:( Şahsen beni çok rahatsız etti ve RTX 2070 Super üstü bir ekran kartıyla da 165FPS almak istemiyorum ama sanırım v Sync tarzı teknolojiler dışında çözümü yok bunun.
Yırtılmayı önlemek için kullanılan maksimum kare hızı sınırlamasının götürüsü giriş gecikmesidir. Bu arada gsync ve freesync de giriş gecikmesi yapar.
Yapılan testlerde yırtılmayı önleme yöntemleri ve gecikme sıralamaları şu şekildedir:
1- Varsa oyunun ayarlarından kare hızı sınırlama en az giriş gecikmesine sebep olur.
2- Ekran kartı yazılımı veya Riva Tuner gibi uygulamalar üzerinden yapılan sınırlama ikinci sırada.
3- Vsync, bu en fazla giriş gecikmesine sebep olur.
Kaynak:
Freesync ve gsync input lag ile ilgili kaynak:

Yırtılmayı önlemek için kullanılan maksimum kare hızı sınırlamasının götürüsü giriş gecikmesidir. Bu arada G-SYNC ve FreeSync'de giriş gecikmesi yapar.
Yapılan testlerde yırtılmayı önleme yöntemleri ve gecikme sıralamaları şu şekildedir:
1- Varsa oyunun ayarlarından kare hızı sınırlama en az giriş gecikmesine sebep olur.
2- Ekran kartı yazılımı veya riva tuner gibi uygulamalar üzerinden yapılan sınırlama ikinci sırada.
3- V-Sync, bu en fazla giriş gecikmesine sebep olur.
Kaynak:
FreeSync ve G-SYNC input lag ile ilgili kaynak:

Ne dediğinizi anladım ama eğer cidden o videodaki gibiyse tearing çok kötü olur çünkü RTX 2070 Super'den aşağı bir ekran kartı almayacağım ve bu yüzden de 165 FPS altı almayı düşünmüyordum fakat şimdi moralim çok bozuldu:(.

Ne dediğinizi anladım ama eğer cidden o videodaki gibiyse tearing çok kötü olur çünkü RTX 2070 Super'den aşağı bir ekran kartı almayacağım ve bu yüzden de 165 FPS altı almayı düşünmüyordum fakat şimdi moralim çok bozuldu:(.
Ben gsync aktif + varsa oyun içinden ( ki oynadığım oyunların hepsinde bu ayar var) veya Nvidia kontrol panelinden maksimum kareyi sınırlayarak sorunsuz oynuyorum. Can sıkılacak bir durum yok.
Oynadığım oyunlar: Bf5, Pubg, Call of Duty ( search&destroy modu ve warzone), Rainbow Six Siege.

Ben G-SYNC aktif + varsa oyun içinden ( ki oynadığım oyunların hepsinde bu ayar var) veya NVIDIA kontrol panelinden maksimum kareyi sınırlayarak sorunsuz oynuyorum. Can sıkılacak bir durum yok.
Oynadığım oyunlar: BF5, PUBG, Call of Duty ( Search&destroy modu ve Warzone), Rainbow Six Siege.

:( Belki haklısınızdır belki çok takıyorumdur. Ama CS:GO'da 400 500 FPS yerine 165 FPS almak üzücü.

Yeni konular

Geri
Yukarı