RTX 2070 Super + i5 9600KF darboğaz sorunu

srcn90

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Çözünürlük: 2K (1440P)
İşlemcim: 5 GHz'da stabil.
Ekran kartı: RTX 2070 Super (overclock'suz çalışma frekansı 1950 MHz)

Aldığım FPS 120 ila 220 arasında gidip gelmekte, GPU kullanım oranı ise %60 ila %98 arasında seyretmekte. Yer yer mikro takılmalar hissediyorum, çok rahatsız edici değil ama ben yine de sorunsuz yağ gibi akmasını istiyorum. FPS'in ve GPU kullanım oranının bu kadar değişken olması darboğaz göstergesi diye tahmin ediyorum. İşlemciyi değiştirip 9700K veya KF alsam darboğaz hissedilir oranda azalır mı? Yani illa ki grafik/detay yoğunluğuna ve render yoğunluğuna göre CPU ve GPU kullanım oranları değişkenlik gösterip FPS artıp azalma gösterecektir fakat en azındanmin ve maks FPS arasındaki skalayı daraltmak daha stabil bir FPS değerini yakalamak için 9700K'ya geçmeye değer mi?

Oynadığınız oyun nedir? Ek olarak 9600KF'yi yeterli bir işlemci. İşlemciniz stabil olmayabilir, işlemcinizi 4.8GHz'e indirip dener misiniz? Ek olarak AİDA64 ve Prime95 testleri yapabilir misiniz?

Kesinlikle o kadar para harcayıp işlemci değişmeyin. Hem 2K'da oynuyorsunuz, binen yük zaten az, hem işlemciniz 9600KF ve 5 GHz'de çalışıyor. İşlemcide sorun yoksa darboğaz imkansız. İşlemci değiştirmekten ziyade tüm kullanım ve sıcaklık oranlarına bakıp Cinebench ve Prime95, Aida64 testlerine de tabi tutarak durumdan emin olmaya çalışın.

Kesinlikle o kadar para harcayıp işlemci değişmeyin. Hem 2K'da oynuyorsunuz, binen yük zaten az, hem işlemciniz 9600KF ve 5 GHz'de çalışıyor. İşlemcide sorun yoksa darboğaz imkansız. İşlemci değiştirmekten ziyade tüm kullanım ve sıcaklık oranlarına bakıp Cinebench ve Prime95, Aida64 testlerine de tabi tutarak durumdan emin olmaya çalışın.

Hocam tüm testleri yaptım zamanında, işlemci stabil ve sıcaklık değerlerim baya iyi, Corsair H100i RGB Platinum 240ml sıvı soğutmam var.
Hocam tüm testleri yaptım zamanında, işlemci stabil ve sıcaklık değerlerim baya iyi, Corsair H100i RGB Platinum 240ml sıvı soğutmam var.

O zaman bu takılmaları yapan nedir sizce?

O takılmaların nedeni genelde SSD oluyor. SSD'yi teste sokun. O da olmazsa ekran kartından emin olun, Benchmark testleri uygulayıp FPS kıyaslayın. RAM kaynaklı da olma ihtimali var, Memtest yapın veya başka RAM deneyin. Net bir şey söylemek imkansız, hepsini bir teste tabi tutun da siz önce.
Katılıyorum demek yerine mesaj kirliliği yaratmamak adına beğenebilirsiniz hocam.

Donanım testlerinden sonra bir ara mallwarebytes ile tarama yapın. Antivirüslerin bile bulamadığı zararlıları yakalayabiliyor.
Orjinal windows kullandığınızı varsayarak söylüyorum bunları. Kms veya benzeri araçlarla aktive edilen windowsları mallwarebytes ile taratınca değişik zararlılar çıkıyor. Bizzat şahit oldum. Norton, Bitdefender, Kaspersky gibi antivirüs programları nadiren yakalıyor windows veya ofis aktive eden programlar sebebiyle bulaşan zararlıları.

Yeni konular

Geri
Yukarı