RTX 2070'li Sisteme 650W PSU Yeter mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda performans kaybı yaşıyorum her şeyi denedim, servise gönderdim ancak bir sonuç alamadım. Artık tek şüpheli parça PSU.
Sistemim
AMD RYZEN 5 2600
ASUS ROG RTX2070
ASUS Prime B450M-K Anakart
Crucial 2666 MHZ 16GB Ram
1TB WD HDD
120GB SSD
CORSAIR VS650 80+ PSU
Sistem ilk başta 1060 için toplanmıştı sonra
bazı durumlardan kart değişmek zorunda kaldı.Oyunlarda anlık takılmalar, ani gpu kullanımı düşüşleri yaşıyorum. Bir kerede sistemim oyunun ortasında gitti. Görüntü gitti ancak kasa çalışmaya devam ediyordu. En basitinden Forestta bile takılmalar yaşıyorum. Sizce bu sisteme bu 650W psu yeterli mi? Eğer yeterli değilse yaklaşık 5-6 ay böyle kullanmam sisteme bir zarar verir mi ve güç tüketimini azaltabilir miyim?

Son düzenleme:
RAM çift kanal mı? Zaten Ryzen'ler en az 3000 MHz RAM isterken siz 2666MHz RAM kullanıyorsunuz. Birde tek kanal ise RAM sorun çıkartıyor olabilir.

Yeterlidir. Buradan hesaplayabilirsiniz.
Öncelikle hepinize teşekkür ederim. Hesapladığımda yaklaşık 450W çıkıyor.
Yeterlidir. Oynadığınız çözünürlük nedir?
1080p'de kullanıyorum.
RAM çift kanal mı? Zaten Ryzen'ler en az 3000 MHz RAM isterken siz 2666MHz RAM kullanıyorsunuz. Birde tek kanal ise RAM sorun çıkartıyor olabilir.
Çift kanal kullanıyorum.

Arkadaşlar, size bir ipucu vereyim. PSU'nun yeterli olup olmadığını söyleyebilmek için, 12V kanalından kaç W verdiğini bilmek iyi olur. Kimi PSU'da 650W yazar fakat 12V kanalından 576W verir, kimisi de tam 650W verir. Sistemin, hangi kanaldan ne kadar güç çektiğine ve PSU'nun bu kanaldan güç verirken yeterli olup olmadığına bakmak gerekir.

Mesela, GTX 1070 ve Ryzen 5 1600 sistemimin olduğu zaman, Seasonic 620W 80+ Bronze PSU kullanıyordum fakat oyun oynarken PSU, tabiri caizse inliyordu ve odayı sıcağa boğuyordu. Sonradan, 12V kanalından 576W verdiğine bakmadığımı fark ettim. Sistem, kabaca hesapla 406W enerji tüketimi istiyordu ve 12V kanalından 576W düşünüldüğünde, PSU'yu %70 yükte kullanıyordu. Bir de enerji verimliliğinden %5 fire verse, PSU, %75 yükte 12cm fan ile çıldırıyordu.

Dolayısıyla tavsiye verirken, PSU 12V kanalından kaç W güç veriyor? Fan boyutu kaç? Akıllı fan sistemi var mı ve sistem, bu PSU'nun yüzde kaçını kullanacak? gibi sorulara sağlam cevaplar vererek hareket etmek gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı