Çözüldü RTX 2070S sistemde anti-aliasing çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Arkadaşlar RTX 2070S kullanıcısıyım.
Tam sistemim şu şekilde;
Ryzen 5 3600X.
MSI RTX 2070S Gaming X Trio.
MSI B450-A PRO Max.
Thermaltake 600W +80 PSU.
G.Skill 3200MHz CL16 8x2 RAM.
2K 144Hz AOC monitör.

Sorunum ise şu şekilde; anti-aliasing ayarını yükseltsem de, kapatsam da herhangi bir şekilde görüntüde bir değişim görünmüyor. Anti-aliasing ayarını en yükseğe getirsem de görüntüde tırtıklanma oluyor. Ekran kartı sürücüsü güncel. Daha önce de bu sorun hakkında bir sürü konu açılmış ama sorunu pek çözülen olmamış. Bu sorun donanımsal mıdır, yazılımsal mı?
ETS 2'de oyun bu şekilde. Videoya bakarsanız ayarı değiştirmeme rağmen tırtıklanmalar halen devam ediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA San Andreas'ta bu durum daha çok belli olduğu için onu da şu şekilde bırakayım;

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

İlk fotoğrafta anti-aliasing kapalı. 2. fotoğrafta ise anti-aliasing 8X ayarında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunum çözüldü. Teşekkürler yardımlarınız için.
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrardan yükledim. O tırtıklar tamamen yok olmasa da önemli ölçüde azaldı. Anti-aliasing ayarını kapatıp, açtıktan sonra farkı şu an da görebiliyorum. Çalışıyor yani.
Evet, biliyorum. Ancak FPS'te bir hayli düşüyor. Ölçeklemeyi %200'de kullanınca FPS biraz daha rahat oluyor.

2070 Super'de ne kadar düşebilir ki? Bence rahatlıkla oynanabilir. Ben 1660 Ti ile çözünürlük ölçeği %400, Ultra ayarlarda 100 FPS'nin altına düşmeden oynuyordum. Doğru hatırlıyorsam.

Sorunum çözüldü. Teşekkürler yardımlarınız için.
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrardan yükledim. O tırtıklar tamamen yok olmasa da önemli ölçüde azaldı. Anti-aliasing ayarını kapatıp, açtıktan sonra farkı şu an da görebiliyorum. Çalışıyor yani.
Hocam, sorunun nasıl azaldığını gözlemlediniz? Yani bu sorunu çözdüğünü iddia edenler var ama çözümden önce ve sonrası tarzı video atan yok. Lütfen detaylandırın.

Hocam, sorunun nasıl azaldığını gözlemlediniz? Yani bu sorunu çözdüğünü iddia edenler var ama çözümden önce ve sonrası tarzı video atan yok. Lütfen detaylandırın.
Belki de böyle bir sorunum hiç yoktu, bilemiyorum. Ekran kartını satın aldıktan 1 ay sonra bu konuyu açtım. Satın aldığım ilk güçlü ekran kartıydı. Biraz fazla takıntılıydım. Sorun yaşadığım oyunlardan biri ETS2, diğeri de GTA SA idi. GTA SA zaten eski oyun, ETS2 ise anti aliasingi sorunlu bir oyun. Hafif bir tırtıklanma vardı. Bu tırtıkların yüzde yüze kadar engellenmesi şu an ki teknoloji ile olağan değil.

DDU ile sürücüyü kaldırıp, tekrar kurunca biraz azalmış gibi gelmişti gözüme. Pek de hatırlamıyorum. Belki azalmıştır. Eski bir konu sonuçta. ETS2 1,41 sürümünde bu anti aliasing olayı baya gelişti. Betadan çıktığı zaman daha da gelişecektir. Bu tırtıklara pek de takılmamak lazım. Çok dikkat edince fazla görünür oluyor. Monitör ile gözümüzün uzaklığı da etkili tabii. Çok dibine girince aynı şekilde tırtıkları daha fazla görüyoruz.

Belki de böyle bir sorunum hiç yoktu, bilemiyorum. Ekran kartını satın aldıktan 1 ay sonra bu konuyu açtım. Satın aldığım ilk güçlü ekran kartıydı. Biraz fazla takıntılıydım. Sorun yaşadığım oyunlardan biri ETS2, diğeri de GTA SA idi. GTA SA zaten eski oyun, ETS2 ise anti aliasingi sorunlu bir oyun. Hafif bir tırtıklanma vardı. Bu tırtıkların yüzde yüze kadar engellenmesi şu an ki teknoloji ile olağan değil.

DDU ile sürücüyü kaldırıp, tekrar kurunca biraz azalmış gibi gelmişti gözüme. Pek de hatırlamıyorum. Belki azalmıştır. Eski bir konu sonuçta. ETS2 1,41 sürümünde bu anti aliasing olayı baya gelişti. Betadan çıktığı zaman daha da gelişecektir. Bu tırtıklara pek de takılmamak lazım. Çok dikkat edince fazla görünür oluyor. Monitör ile gözümüzün uzaklığı da etkili tabii. Çok dibine girince aynı şekilde tırtıkları daha fazla görüyoruz.
Hocam tek sorun ETS 2'de değil, hemen hemen tüm oyunlarda olan bir şey. Bence sıkıntı direkt LOD ile alakalı. Bu tırtıklı objelerin dibine girince kayboluyor. Çünkü Anti Aliasing çalışmasa yakındaki objelerde de tırtıklılık olur, okuduğum kadarıyla orta ve uzak mesafelerde çalışmıyor Anti-Aliasing. Bunun sebebi de LOD olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı