RTX 2080 ile GTA 5'de 25 FPS alıyorum

zgrsmsk

Centipat
Makaleler
1
Yer
Miami FL
Daha fazla  
GTA 5 1080P Ultra ayarlarda FPS zaman zaman 24'e kadar dusuyor, ozellikle daglik bolgelerde. Sehir icinde ortalama 80-90 aliyorum.
Bu bir sorun mu yoksa kartin gucu bu kadar mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim
-9700K
-RTX2080
-32 GB 3200 CL16

Oyunu bir de 2K çözünürlükte çalıştırır mısınız? CPU yüzdesi gayet düşük ama dar boğaz var gibi ekran kartı hiç %99 lara gelmiyor.
Monitorum maalesef 2K degil.

8x MSAA açsa bile 1080p de 75FPS'i düşemez.

Oyunun o dağ ve çimen yeşillik olmayan başka bir yerinde benzer bir sorun yaşıyor musunuz?
Daglar disinda aksiyonlu sahnelerde 10-15 FPS kayip yasasamda hisedilmiyor pek. (100`den 80`e dusmesi gibi)

İşlemci kaynaklı bir darboğaz var ancak bildiğimiz darboğazlardan değil. Yani farkındaysanız işlemci kullanımı %20-25 arası dalgalanıyor. Normal gibi gelebilir ancak o çözünürlükte de olsa o ayarlarda minimum %40 CPU kullanımı olmalıydı.
Mümkünse MSAA ayarı mevcutsa düşürüp deneyin. Eğer çözülmezse açıksa Frame Scaling ayarını kapatın.

Helikopter ile yukselip sehre baktigimda CPU kullanimi %49`a kadar geliyor.

%99'a gelmesine gerek yok, %80'de 30 FPS alıyorsa sorun vardır zaten, kart gücünün %80'i ile sadece 30 karecik mi renderliyor ?

MSAA ayarını kısınız. 8x değilde 4x yapın. Hatta isterseniz kapatın, 100 FPS'leri görürsünüz.
Onun dışında ise advanced settings'i tamamen kapatmanızı öneririm, grafikte gözle görülür fark yapmamasına karşıt FPS'nizi yok eder.
MSAA kapatinca oyun cok kotu gozukuyor bence. Hem benim ogrenmek istedigim kalabalik sehir ve patlamalarda dahi MIN 70 olan FPS o cimlerde nasil 25`e kadar dusuyor.

Monitorum maalesef 2K degil.

Daglar disinda aksiyonlu sahnelerde 10-15 FPS kayip yasasamda hisedilmiyor pek. (100`den 80`e dusmesi gibi)

Helikopter ile yukselip sehre baktigimda CPU kullanimi %49`a kadar geliyor.

MSAA kapatinca oyun cok kotu gozukuyor bence. Hem benim ogrenmek istedigim kalabalik sehir ve patlamalarda dahi MIN 70 olan FPS o cimlerde nasil 25`e kadar dusuyor.
Advanced ayarlarda çimler için özel ayar var mı? Durum şöyle izah edeyim, eğer özel bir ayar varsa ve full ise durum normaldir sebebi optimize değil olsa bile o kadar fazla sayıda küçük hareketli çimeni render etmek quad sli 2080ti bile biraz zorlanır. Yanlış eksik bilgi vermek istemem, MSAA'ı 8x den 4x e çektiğinizde oyunun görüntüsünün pek değişeceğini düşünmüyorum bir denemenizi tavsiye ederim, bir de çim yeşillik vs. ile ilgili bir extra ayar varsa o ayarlar ile oynamanızı öneririm. (GTA5 pek bilgim yok ayarları hakkında)

%80 GPU kullanılırken 30 FPS alıyorsunuz, ayarlar çok yüksek ekran kartı yetersiz geliyor. Biraz da darboğaz var tabi.
1080p de RTX 2080 mi yetersiz geliyor? 🙂 DLSS, ışın izleme falan yokken? Ekran kartının fiyatı çoğu kişinin sisteminden yüksek 😀

1080ti ve 2080'de full ayarlarda ki buna gelişmiş seçenekler vs hepsi dahil. ortalama 42-43 zaman zaman da 35'e düştüğü oluyordu.
Uygun vaktim olursa denerim tekrar.

Tekrar denedim 2k fullde dağda bayırda 35-43 arası değişiyor ara ara nadir daha yüksek değerlere çıksa da genelde 37-42, 35 altı 1-2 kere 30 gördü o kadar olur.
1080p'de 40-58 arası değişiyor yine dağda.
Şehir içi 2k 60-78 arası.
2080+7700k+24gb ram'le denedim.
Ekran kartı kullanımım %96'nın altına inmedi,işlemci %30'u geçmedi.
Oyun full ayarlarda kartın içinden geçiyor kısacası. Tabi bazı ayarlar çok gereksiz,onları açmadan yada arttırmadan da görüntüde gözle görülür fark olmadan daha yüksek fps alabilmek mümkün.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı