RTX 2080 tabanlı sistem Anti aliasing problemi

Dragosh1397

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Ben bir süredir gayet iyi ölçekte bir bilgisayar kullanıyorum ve hemen her oyunu maksimum grafikte sorunsuz çalıştırıyorum. Ancak durum şu ki, bazı oyunlarda gözlemlediğime göre, uzak mesafelere, ve bazen orta yakınlıktaki mesafelere baktığımda, anti-aliasing kalitesinin tuhaf şekilde düşük olduğunu, kenarların gayet keskin olduğunu görüyorum. Halbuki oyun video ayarlarında bu ayar, açabileceğim en yüksek seviyede oluyor.

Ayrıca NVIDIA denetim masasında da, kenar yumuşatma, 8X (süper örnekleme) ayarında duruyor. Bunun yanında güç yönetim modu da maksimum performansta.

Konuyla alakalı birkaç görsel yüklemiş bulunmaktayım. Bazıları örnek olarak Apex Legends oyunundan alınmıştır. Bu oyunu maksimum grafikte 100 FPS ile sorunsuz çalıştırmaktayım. Bunları kontrol edip daha detaylı yardımcı olabilirsiniz.

Not: Aldığım ekran görüntülerinde gördüğünüz kenar kırılmaları az gözüküyor, ancak gerçekte oynarken sizin gördüğünüzden daha fazla. Tekil görüntü kaydettiğim için fark fazla anlaşılmıyor.

PC sistemim:

AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz 19MB.
MSI B450M PRO-VDH Plus AM4 AMD.
MSI [Nvidia] GeForce RTX 2080
Crucial 3000 MHz 16 GB RAM.
WD 500GB Blue SATA 3.0 SSD.
Bravo çok kullanışlı bir forum. Gerçi yazıyorum da kimse görmeden silinir yine uyarı alırız.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim .....................

Dosya Ekleri

• no 7.png
    no 7.png
    382,5 KB · Görüntüleme: 86
  • no 8.png
    no 8.png
    364,8 KB · Görüntüleme: 78
  • no1.png
    no1.png
    35 KB · Görüntüleme: 71
  • no2.png
    no2.png
    8,4 KB · Görüntüleme: 87
  • no3.png
    no3.png
    9 KB · Görüntüleme: 84
  • no4.png
    no4.png
    967,6 KB · Görüntüleme: 108
  • no5.png
    no5.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 108
  • no6.png
    no6.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 96
Son düzenleme:
Anti aliasingin bir çözümü yok bununla ilgili gerek yabancı forumlarda gerek Technopat'ta çok post var. Sistemi değiştirsen bile devam ediyor çok kafa yorma sende deli olursun.

Merhaba arkadaşlar. Ben bir süredir gayet iyi ölçekte bir bilgisayar kullanıyorum ve hemen her oyunu maksimum grafikte sorunsuz çalıştırıyorum. Ancak durum şu ki, bazı oyunlarda gözlemlediğime göre, uzak mesafelere, ve bazen orta yakınlıktaki mesafelere baktığımda, anti-aliasing kalitesinin tuhaf şekilde düşük olduğunu, kenarların gayet keskin olduğunu görüyorum. Halbuki oyun video ayarlarında bu ayar, açabileceğim en yüksek seviyede oluyor.

Ayrıca NVIDIA denetim masasında da, kenar yumuşatma, 8X (süper örnekleme) ayarında duruyor. Bunun yanında güç yönetim modu da maksimum performansta.

Konuyla alakalı birkaç görsel yüklemiş bulunmaktayım. Bazıları örnek olarak Apex Legends oyunundan alınmıştır. Bu oyunu maksimum grafikte 100 FPS ile sorunsuz çalıştırmaktayım. Bunları kontrol edip daha detaylı yardımcı olabilirsiniz.

Not: Aldığım ekran görüntülerinde gördüğünüz kenar kırılmaları az gözüküyor, ancak gerçekte oynarken sizin gördüğünüzden daha fazla. Tekil görüntü kaydettiğim için fark fazla anlaşılmıyor.

PC sistemim:

AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz 19MB.
MSI B450M PRO-VDH Plus AM4 AMD.
MSI [Nvidia] GeForce RTX 2080
Crucial 3000 MHz 16 GB RAM.
WD 500GB Blue SATA 3.0 SSD.
Bravo çok kullanışlı bir forum. Gerçi yazıyorum da kimse görmeden silinir yine uyarı alırız.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim .....................
Reis ben de MSI GTX 1660 Gaming X ekran kartına sahibim. Benim de Apex Legends'te aynı problemim var. Fps yüksek ama sanki oyun akıcı değilmiş gibi hissiyat veriyor. Sadece Apex için değil, çoğu oyunda yaşıyorum. Bu arada bu problem texture flickering diye geçiyor sanırsam. Böyle görüntü de titremeler oluyor, tel örgülerde vs, sende de mi öyle?

Reis ben de MSI GTX 1660 Gaming X ekran kartına sahibim. Benim de Apex Legends'te aynı problemim var. FPS yüksek ama sanki oyun akıcı değilmiş gibi hissiyat veriyor. Sadece Apex için değil, çoğu oyunda yaşıyorum. Bu arada bu problem texture flickering diye geçiyor sanırsam. Böyle görüntü de titremeler oluyor, tel örgülerde vs, sende de mi öyle?

RX 590 8 GB'da aynı sorundan müzdaribim. Özellikle tel örgüler dans ediyor. Çözümü bulan kişiler lütfen paylaşsın sorun yazılımsal değil hangi parça ile ilgili bulan var mı acaba?
Ben
RX 590 8 GB'da aynı sorundan müzdaribim. Özellikle tel örgüler dans ediyor. Çözümü bulan kişiler lütfen paylaşsın sorun yazılımsal değil hangi parça ile ilgili bulan var mı acaba?
Ben PSU'dan şüpheneliyorum. Ya da anakarttan çünkü anakart menüsü bile pürüzlü görünüyor. Monitör: 21.5 inç LG FHD 75Hz FreeSync

Ben
Ben PSU'dan şüpheneliyorum. Ya da anakarttan çünkü anakart menüsü bile pürüzlü görünüyor. Monitör: 21.5 inç LG FHD 75Hz FreeSync
Knk bunun bir çözümü yok diye biliyorum ve donanımsal bir sıkıntı olmadığını söyleyenler de var kaç kere sistem değiştiren, ev değiştirenler varmış. Nedeni bilinmiyor ama yine de sistem değişiminde düzelmeyecek diye bir şey yok ne de olsa bu sorunu yaşamayanlar kişiler de var.

Bazen istenileni monütörde vermiyor. Farklı bi monitör dene. Bence bu kadar ufak şeyleri kafana takma oyunlardan sevk alamazsın. Bende sürekli grafik hastasıyım iyi olmak zorunda net ve keskin. Resimler sorun yok gibi.

Reis ben de MSI GTX 1660 Gaming X ekran kartına sahibim. Benim de Apex Legends'te aynı problemim var. Fps yüksek ama sanki oyun akıcı değilmiş gibi hissiyat veriyor. Sadece Apex için değil, çoğu oyunda yaşıyorum. Bu arada bu problem texture flickering diye geçiyor sanırsam. Böyle görüntü de titremeler oluyor, tel örgülerde vs, sende de mi öyle?
Bendede aynı sorun var nasıl çözebilirim çözümü yok mu ?

Geri
Yukarı