RTX 3000 laptopların Max-Q çıkması

ertyldrm

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Aşağıdaki görselde en iyi ekran kartları sıralamasında laptoplarda kullanılan ekran kartlarını görüyorsunuz.

1607276729947.png

Görüldüğü üzere düz Mobile olanlar ile Mobile Max-Q olanlar arasına epey fark var. Birkaç gün sonra 2080S bir laptop alamayı düşünüyorum. Dün gördüğüm Technopat haberinde çıkacak tüm 3000 serisi laptopların Max-Q olacağını gördüm, düz Mobile yok. Bu da beklememe o kadar da değmeyeceğini, örneğin 2080S Mobile ile 3080 Mobile Max-Q arasında çok da bir fark olmayacağını düşünmeme sebep oldu, ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam adam 250Watt'lık kartı laptopun içine nasıl koysun, nasıl soğutsun, nasıl beslesin? Laptop testleri tam daha çıkmadı bence beklenebilir. Ama 10 nesil Intel ile geldiğine göre masaüstü cehpesi kadar fark olmayacak. Ama RT performansı bence bayağı iyi olacak.

Hocam adam 250Watt'lık kartı laptopun içine nasıl koysun, nasıl soğutsun, nasıl beslesin? Laptop testleri tam daha çıkmadı bence beklenebilir. Ama 10 nesil Intel ile geldiğine göre masaüstü cehpesi kadar fark olmayacak. Ama RT performansı bence bayağı iyi olacak.
250 Watt'ı laptopa koymasını beklemiyorum zaten de Max-Q yapıp iyice küçültünce laptopta masaüstündeki performansı farkı olmayabilir mi acaba diye merak ediyorum. 2000 serisinde Max-Q dışında düz Mobile de vardı fakat yeni listede düz Mobile gözükmüyor ondan bu konuyu açtım. Aşağıdaki listede mobiller ve Max-Q'lar var güçlerine göre demek istediğim daha iyi anlaşılabilir.

1607278659638.png

Anladım, fakat yayınlanan listelerde Max-Q olmayan modellerde var yabancı forumlarda. Fakat hepsi Max-Q bile çıksa 2000 serisi mobile ekran kartları ile arasında devasa bir çekirdek farkı bulunuyor.

Örnek verecek olursak, 3070 Max-Q, 5888 çekirdeğe ve 780 MHz hıza sahip. 2080S Mobile ise 3072 çekirdeğe ve 1365 MHz hıza sahip. Bellek hızlarında ise sırasıyla 1250 MHz ve 1750 MHz.

Bence bekleyip performansları kıyaslamakta fayda var.

Bence düzleride çıkabilir ama herhalde çift adaptörlü laptop olur. Bence Max-Qlar daha iyi.
2070S laptop versiyonu 2080S Max-Q'dan daha çok ısınıyor daha çok enerji tüketiyordu ve FPS farkı vardı. Bence 3080 Max-Q ile düz 2080S arasında RT açmaz isen inanılmaz fark olamaz ama RT performansında 3080 Max-Q güzel bir fark atıcaktır.

Bence düzleride çıkabilir ama herhalde çift adaptörlü laptop olur. Bence Max-Qlar daha iyi.
2070S laptop versiyonu 2080S Max-Q'dan daha çok ısınıyor daha çok enerji tüketiyordu ve FPS farkı vardı. Bence 3080 Max-Q ile düz 2080S arasında RT açmaz isen inanılmaz fark olamaz ama RT performansında 3080 Max-Q güzel bir fark atıcaktır.
Max-Q'ların daha iyi olduğu noktalar "ısınma, incelik, az enerji tüketimi". Bunların dışında iyi oldukları bir yer yok.

Max-Q'ların daha iyi olduğu noktalar "ısınma, incelik, az enerji tüketimi". Bunların dışında iyi oldukları bir yer yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı