Çözüldü RTX 3050'li sistem mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Muhammed Akif

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM: 16GB DDR4-3200 SO-DIMM
SSD veya HDD modeli: Samsung 990 PRO M.2 NVMe SSD (MZ-V9P2T0BW), 2 TB
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB
Anakart: ASUSTeK COMPUTER INC. G513IC PCI-Express 3.0
İşlemci: AMD Ryzen™ 7 4800H (8C/16T, 12MB Cache, 4.2 GHz)
RAM
16GB DDR4-3200 SO-DIMM
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 PRO M.2 NVMe SSD (MZ-V9P2T0BW), 2 TB
Ekran kartı
NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB
Anakart
ASUSTeK COMPUTER INC. G513IC PCI-Express 3.0
İşlemci
AMD Ryzen™ 7 4800H (8C/16T, 12MB Cache, 4.2 GHz)
Merhaba, bilgisayarım az önce mavi ekrana düştü. Hemen öncesinde Wi-Fi'nin koptuğunu fark ettim. Mavi ekran hata analizi ve olası çözümleri için minidump dosyasını aşağıda bağlantıda bırakıyorum. Teşekkürler.

Buradan indirebilirsiniz: Minidump - Google Drive
Sistem özellikleri ekte belirtilmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
yandex disk mediafire

Minidump dosyasını ChatGPT ile analiz ettim ve sorunun mtkwl6ex.sys sürücü dosyasında olduğunu söyledi. Sürücü dosyasını kontrol ettiğimde ise MediaTek Wi-Fi sürücüsüne ait bir dosya olduğunu fark ettim. ChatGPT'nin çözüm önerisine göre sürücünün güncel olup olmadığını kontrol ettim ve gerekli güncelleştirmeyi yaptım. Şu anda bir sorun yok gibi görünüyor.
Ekran görüntüsü 2023-09-16 002245.png

yandex disk mediafire

Minidump dosyasını ChatGPT ile analiz ettim ve sorunun mtkwl6ex.sys sürücü dosyasında olduğunu söyledi. Sürücü dosyasını kontrol ettiğimde ise MediaTek Wi-Fi sürücüsüne ait bir dosya olduğunu fark ettim. ChatGPT'nin çözüm önerisine göre sürücünün güncel olup olmadığını kontrol ettim ve gerekli güncelleştirmeyi yaptım. Şu anda bir sorun yok gibi görünüyor.

Dosya Ekleri

• SS.png
    SS.png
    66,5 KB · Görüntüleme: 24
  • ss1.png
    ss1.png
    55,6 KB · Görüntüleme: 13
Çözüm

Reis premium sürümü mü kullanıyorsun ChatGPT'de? Çünkü ücretsiz sürümde analiz yapmıyor.

Reis premium sürümü mü kullanıyorsun ChatGPT'de? Çünkü ücretsiz sürümde analiz yapmıyor.
Evet, ücretsiz sürümde kullanıyorum. Versiyon 4 'te minidump dosyasını ChatGPT 'ye vererek analiz yaptırabiliyorsun. Ancak versiyon 3.5 'te bazı adımları senin yapman gerekebiliyor. Önce Windbg uygulamasını Windows Store 'dan indir. Bu uygulama mavi ekran hatalarını içeren minidump dosyasını açmana yarıyor. Uygulamayı aç ve minidump dosyasını içine at. Ardından aşağıda mavi analiz et yazısına tıkla ve analizin bitmesini bekle. Ardından gri arka plan renkli kısımdaki analiz metnini kopyala ve ChatGPT 'ye şu şekilde yaz.

İlk satıra analiz metnini yapıştır ve shift + enter tuşları ile iki satır aşağı in.

Mavi ekran hatası aldım, Windbg uygulaması ile minidump dosyasını açtım ve analiz metni yukarıda belirttiğim gibi. Metni analiz et, olası sebepleri ve çözüm önerilerini açıkla.

ChatGPT 'ye bunu söyledim ve tek tek hepsini anlattı. Bazı adımlarda .exe veya .sys diye belirttiği dosyaların ne olduğunu ve ne gibi bir durumun bu dosyaya hata verdirebileceğini vs. sordum. Verdiği çözüm önerileri ile sorunu çözdüm. Mavi ekran hatası alan arkadaşım vardı, aklıma gelmişken 5 minidump dosyasını daha bu şekilde analiz ettim ve olası çözümleri arkadaşıma gönderdim. Herhangi bir sorun olursa yine yazabilirsin. :)

Dosya Ekleri

• ss.png
    ss.png
    71 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı