RTX 3060 12 GB vs RTX 4060 8 GB

Rynesquik

Decipat
Şu an 1660 Super kullanıyorum ve bazı oyunlarda yetersiz kalıyor. O yüzden 3060 12 GB ile 4060 8 GB arasında kaldım. Sizce hangisi daha performanslı olur FPS ve Battle Royale oyunlarında?

8 GB 4060 Ti modeli 100 dolar daha ucuz ve aynı performansı veriyor. Videolu kanıtta atmışım hala 16 GB savunuyorsunuz bu mantıklı mı siz

Zaten şu an bile 1080p çözünürlükde 8 GB VRAM yetmiyor çoğu oyun 1920x1080 çözünürlükte 7.50 GB VRAM yiyor o yüzden 16 GB VRAM'li RTX4060 Ti'ı alıp senelerce çok rahat donma kasma olmadan oyun oynar

Zaten şu an bile 1080p çözünürlükte 8 GB VRAM yetmiyor çoğu oyun 1920x1080 çözünürlükte 7.50 GB VRAM yiyor o yüzden 16 GB VRAM'li RTX4060 Ti'ı alıp senelerce o çok rahat donma kasma olmadan oyun oynar
Abiciğim bak videoyu atmışım bu seneki en çok VRAM gerektiren oyunları atmışım FPS farkı yok siz hala bu sene VRAM bile yetmiyor çoğu oyuna demişsiniz. VRAM yetmese oyunlarda FPS farkı olurdu değil mi ? Ben size test yani sayısal veri veriyorum siz yanlış varsayımlarınızı yanlış varsayımlarla bezeyip fikir sunuyorsunuz sadece. Bana 4060ti 16 GB'nın 8 GB'dan daha iyi olduğunu, aradaki fiyat farkına değer olduğunu gösteren sayısal bir veri gösterin haklısınız diyeyim.

Hadi bir varsayım yapalım ben diyelim ki 8 GB kart aldım siz ise 16 GB. Bundan 4 sene sonra oyunların ultra 1080P VRAM gereksinimi 12 GB oldu diyelim. 4060ti giriş seviye bir kart olduğundan dolayı yeni çıkan oyunları ultrada oynatamayacağı için ayar kısmanız gerekecek, ayar kıstığınız zaman ise ne olacak biliyor musun ? O 12 GB VRAM tüketimi yine azalacak 8 GB'ye. Yani o kartta 16 GB olmasının hiçbir anlamı olmayacak.

VRAM onu kullanabilecek karta fayda sağlar. Örneğin ben 7800XT'de 16 GB VRAM'e sahibim, ayarları fullediğim zaman köküne kadar kullanıyor. 4060ti ise hiçbir oyunda bunu yapamıyor.

Abiciğim bak videoyu atmışım bu seneki en çok VRAM gerektiren oyunları atmışım FPS farkı yok siz hala bu sene VRAM bile yetmiyor çoğu oyuna demişsiniz. VRAM yetmese oyunlarda FPS farkı olurdu değil mi? Ben size test yani sayısal veri veriyorum siz yanlış varsayımlarınızı yanlış varsayımlarla bezeyip fikir sunuyorsunuz sadece. Bana 4060 Ti 16 GB'nın 8 GB'dan daha iyi olduğunu, aradaki fiyat farkına değer olduğunu gösteren sayısal bir veri gösterin haklısınız diyeyim.

Hadi bir varsayım yapalım ben diyelim ki 8 GB kart aldım siz ise 16 GB. Bundan 4 sene sonra oyunların Ultra 1080p VRAM gereksinimi 12 GB oldu diyelim. 4060 Ti giriş seviye bir kart olduğundan dolayı yeni çıkan oyunları ultrada oynatamayacağı için ayar kısmanız gerekecek, ayar kıstığınız zaman ise ne olacak biliyor musun? O 12 GB VRAM tüketimi yine azalacak 8 GB'ye. Yani o kartta 16 GB olmasının hiçbir anlamı olmayacak.

VRAM onu kullanabilecek karta fayda sağlar. Örneğin ben 7800XT'de 16 GB VRAM'e sahibim, ayarları fullediğim zaman köküne kadar kullanıyor. 4060 Ti ise hiçbir oyunda bunu yapamıyor.

İşte yanlışın şurada hocam seneler sonra o dediğim kartla RTX açık Ultra ayarda bütün oyunlar 1080p de çok rahat oynayabilecek.

Abiciğim bak videoyu atmışım bu seneki en çok VRAM gerektiren oyunları atmışım FPS farkı yok siz hala bu sene VRAM bile yetmiyor çoğu oyuna demişsiniz. VRAM yetmese oyunlarda FPS farkı olurdu değil mi? Ben size test yani sayısal veri veriyorum siz yanlış varsayımlarınızı yanlış varsayımlarla bezeyip fikir sunuyorsunuz sadece. Bana 4060 Ti 16 GB'nın 8 GB'dan daha iyi olduğunu, aradaki fiyat farkına değer olduğunu gösteren sayısal bir veri gösterin haklısınız diyeyim.

Hadi bir varsayım yapalım ben diyelim ki 8 GB kart aldım siz ise 16 GB. Bundan 4 sene sonra oyunların Ultra 1080p VRAM gereksinimi 12 GB oldu diyelim. 4060 Ti giriş seviye bir kart olduğundan dolayı yeni çıkan oyunları ultrada oynatamayacağı için ayar kısmanız gerekecek, ayar kıstığınız zaman ise ne olacak biliyor musun? O 12 GB VRAM tüketimi yine azalacak 8 GB'ye. Yani o kartta 16 GB olmasının hiçbir anlamı olmayacak.

VRAM onu kullanabilecek karta fayda sağlar. Örneğin ben 7800XT'de 16 GB VRAM'e sahibim, ayarları fullediğim zaman köküne kadar kullanıyor. 4060 Ti ise hiçbir oyunda bunu yapamıyor.

Şimdi hocam sana şöyle söyleyeyim RTX4070 Ti kullanıyorum çoğu oyun 2560x1440 çözünürlükte 11.50 GB VRAM yiyor ben aldım pişman oldum zaten daha sonradan RTX4070 Ti Super 16 GB VRAM modelli ekran kartı çıktı ve donanım değerleride yükseltildi

İşte yanlışın şurada hocam seneler sonra o dediğim kartla RTX açık Ultra ayarda bütün oyunlar 1080p de çok rahat oynayabilecek.
RTX açılacak bir şey değil ki açsın. RT açılabilen bir şey o da Ray-tracing teknolojisidir FPS arttıran bir şey değil aksine azaltan bir şeydir ve 4060ti şu an dahi RT teknolojisini açabileceğiniz bir kart değildir örneğin Alan Wake 2 oyununda eğer RT teknolojisini açarsanız 30 FPS'de sürünürsünüz, DLSS açınca ise anca 60 FPS'e varır, kanıt. Sizin dediğiniz FPS arttıran teknolojiler ise DLSS ve FG yani Frame Generation teknolojileridir. Ayrıca 5 yıl sonra 4060ti gibi giriş seviye bir kart ile 1080P'de ultra ayarlarda rahat rahat oynanabileceğini düşünüyorsanız konu hakkında hiçbir bilginiz olmadığını anlamış oluyoruz. Biraz araştırmanızı, teknolojileri gerçekten öğrenmenizi ve test videolarını izlemenizi öneririm.

RTX açılacak bir şey değil ki açsın. RT açılabilen bir şey o da Ray Tracing teknolojisidir FPS arttıran bir şey değil aksine azaltan bir şeydir ve 4060 Ti şu an dahi RT teknolojisini açabileceğiniz bir kart değildir örneğin Alan Wake 2 oyununda eğer RT teknolojisini açarsanız 30 FPS'de sürünürsünüz, DLSS açınca ise anca 60 FPS'e varır, kanıt. Sizin dediğiniz FPS arttıran teknolojiler ise DLSS ve FG yani Frame Generation teknolojileridir. Ayrıca 5 yıl sonra 4060 Ti gibi giriş seviye bir kart ile 1080P'de Ultra ayarlarda rahat rahat oynanabileceğini düşünüyorsanız konu hakkında hiçbir bilginiz olmadığını anlamış oluyoruz. Biraz araştırmanızı, teknolojileri gerçekten öğrenmenizi ve test videolarını izlemenizi öneririm.

Sen diyorsun ki o karta boşa para vereceğine gidip ya RTX4060 alsın ya da RTX4070 Super alsın rahat etsin diyorsun değil mi?

Sen diyorsun ki o karta boşa para vereceğine gidip ya RTX4060 alsın ya da RTX4070 Super alsın rahat etsin diyorsun değil mi?
Öyle bir şey demiyorum. 4060ti 16 GB kartına 18k verileceğine 4060ti 8 GB modeli 15k'ya alınmalı arada hiçbir fark yok diyorum. İlla VRAM fantezisi olan arkadaşlar ise RX 7700XT alabilir ya da bütçeyi biraz arttırıp 4070 12 GB alabilir. 4060ti 16 GB alınmaz.

Öyle bir şey demiyorum. 4060 Ti 16 GB kartına 18k verileceğine 4060 Ti 8 GB modeli 15K'ya alınmalı arada hiçbir fark yok diyorum. İlla VRAM fantezisi olan arkadaşlar ise RX 7700XT alabilir ya da bütçeyi biraz arttırıp 4070 12 GB alabilir. 4060 Ti 16 GB alınm

RTX4070 Ti Super ve RTX4070 Ti modellerinin ne farkları var donanımsal ve bit değerleri olarak açıklarsan çok sevinirim

Nasıl açaçam başlık yardımcı olursan sevinirim yav derdim seni gıcık etmek değil hocam yanlış anlama
Sosyal butonuna tıklayın sağ üstte yeni başlık oluşturun var. Vallaha bende gıcıklık yapmak istemiyorum ama konu ile alakasız soru sorunca falan ceza alınabiliyor o yüzden uzatmak istemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı