RTX 3060 ani FPS düşüşü

Baran Gölge

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar, Apex Legends oynuyorum FPS 144'e sabitli ancak sanki inadına 140'a düşüyor 140 altına düşmüyor ama 140 düşüyor yani. 130'a sabitledim bu sefer 117'lere düşmeye başladı yani ne yaparsam yapayım sabitlediğim FPS'in altına düşüyorum. Akıcılık desen zaten yok. Ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca her oyunda böyle sadece Apex'e özel bir durum değil.

-Monitör 144 Hz.
-RTX 3060.
-i7 10870h.
-16 GB RAM.
-500 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca arkada çalışan uygulamalarda buna sebep oluyor olabilir. Nvidia Arayüzü (alt+z) özellikle kayıt yakalama açıksa buna sebep olabiliyor.
Windows ayarlarından da Game Mod'u ve Yakalamaları kapatmayı deneyebilirsiniz.

DDU ile ekran kartı driverını tamamen kaldırıp temiz kurulum yapmanız belki çözüm olabilir.
not:Geforce Experience'i kurarken oyunları otomatik optimize et seçeneğini kapatmanızı öneririm. Kendi ayarladığı (optimize) ayarlar özellikle GTA V'te aşırı derecede anlık droplara sebep oluyor.
Ayrıca eğer şimdiye kadar yapmadıysanız;
Win+R > msconfig > önyükleme > gelişmiş seçenekler >işlemci sayısı
kutucuğu tikleyip en yüksek sayıyı seçin. İşlemcinizin kullanılabilir tüm çekirdeklerini aktifleştirmiş olursunuz. Bilgisayarıma formattan sonra istisnasız ilk olarak yaptığım şeylerden biri. FPS'e önemli derecede katkısı var. Fakat sıcaklığı da ufakta olsa arttırdığını söylemeden geçmeyelim.

Son düzenleme:
Selam dostlar, Apex Legends oynuyorum FPS 144'e sabitli ancak sanki inadına 140'a düşüyor 140 altına düşmüyor ama 140 düşüyor yani. 130'a sabitledim bu sefer 117'lere düşmeye başladı yani ne yaparsam yapayım sabitlediğim FPS'in altına düşüyorum. Akıcılık desen zaten yok. Ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca her oyunda böyle sadece Apex'e özel bir durum değil.

-Monitör 144 Hz.
-RTX 3060.
-i7 10870h.
-16 GB RAM.
-500 GB SSD.

O dediğin imkansız değil mi benmi yanlış biliyorum. Bende de 3050 var yer yer Apex'te 140'larda gezerken yeri geliyor çatışmalarda 80-85leri görüyor. Akıcılık sorunu Apex'te 2 sezondur var çoğu el internet kaybı loss oluyor. Oyun içi izleme ayarlarını açıp bakarsan daha iyi anlarsın. Sağ tarafta loss kaç garip garip işaretler çıkıyor mu?

Son düzenleme:
O dediğin imkansız değil mi benmi yanlış biliyorum. Bende de 3050 var yer yer Apex'te 140'larda gezerken yeri geliyor çatışmalarda 80-85leri görüyor. Akıcılık sorunu Apex'te 2 sezondur var çoğu el internet kaybı loss oluyor. Oyun içi izleme ayarlarını açıp bakarsan daha iyi anlarsın. Sağ tarafta loss kaç garip garip işaretler çıkıyor mu?
Kanka imkansız demek ne :D. 1050 ti vardı bende masaüstü çamur ayarlarda sabit 80 fps oynuyordum fight larda düşmüyordu dediğin çok saçma. Ayrıca arkadaşımda da laptop var hemen hemen aynı özelliklere sahip sabit fps oynuyor düşme olmuyor bizzat kendim test ettim.

Kanka imkansız demek ne :D. 1050 Ti vardı bende masaüstü çamur ayarlarda sabit 80 FPS oynuyordum fightlarda düşmüyordu dediğin çok saçma. Ayrıca arkadaşımda da laptop var hemen hemen aynı özelliklere sahip sabit FPS oynuyor düşme olmuyor bizzat kendim test ettim.

Kanka nasıl olmuyor PC durmadan sabit FPS nasıl veriyor RX6600'da vardı onda da düşüyordu RX3050 var şu an onda da düşüyor çıkıyor. Linkte bırakıyorum 3050 olarak bak 140-150 FPS'leri görürken çatışmalarda 90'lara kadar düşüyor bu çok normal nasıl durmadan sabit 140 versin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kanka nasıl olmuyor PC durmadan sabit FPS nasıl veriyor RX6600'da vardı onda da düşüyordu RX3050 var şu an onda da düşüyor çıkıyor. Linkte bırakıyorum 3050 olarak bak 140-150 FPS'leri görürken çatışmalarda 90'lara kadar düşüyor bu çok normal nasıl durmadan sabit 140 versin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kanka sen olayı yanlış anladın bende tam anlatamadım sana kusura bakma. Öncelikle sorunum fps düşmesi değil ''ani fps düşmesi''.140 fpslerde apex gibi bir oyunda düşmemesi lazımki aşırı böyle sistem gerektiren bir oyun değil ayrıca örnekleri var. Mesela Hunt showdown oynuyorum ağır sistem gerektiriyor, orada 140 fps alamıyorum zaten. 130 larda oynarken 100,70, 80 e düşer sistem gerektiriyor çünkü. Ama o oyunda bile 130 dan bir anda 55 60 a düşerse olay farklı olur. Valorant mesela valorant'da sabit fps oynuyorum 200 de 150 yi 160 ı görmeden 50 fps 60 fps i görüyorum normal mi sence?

Bir de bu nasıl bir karşılaştırma anlamadım adamın bilgisayarı ile benimki aynı mı?

Kanka sen olayı yanlış anladın bende tam anlatamadım sana kusura bakma. Öncelikle sorunum FPS düşmesi değil "ani FPS düşmesi".140 FPS'lerde Apex gibi bir oyunda düşmemesi lazımki aşırı böyle sistem gerektiren bir oyun değil ayrıca örnekleri var. Mesela Hunt Showdown oynuyorum ağır sistem gerektiriyor, orada 140 FPS alamıyorum zaten. 130'larda oynarken 100, 70, 80'e düşer sistem gerektiriyor çünkü. Ama o oyunda bile 130'dan bir anda 55 60'a düşerse olay farklı olur. Valorant mesela Valorant'ta sabit FPS oynuyorum 200 de 150'yi 160'ı görmeden 50 FPS 60 FPS'i görüyorum normal mi sence?

Bir de bu nasıl bir karşılaştırma anlamadım adamın bilgisayarı ile benimki aynı mı?

Kanka 2 sezondur Apex çöp ben kendi sistemimden örnek verdim. Apex'te takılma nedenin %90 paket kaybıdır. Oyunun kendi ayarlarında FPS ping takip yeri var onu aç. Loss ve paket kaybın oluyor mu takiple sorunun büyük ihtimal bu. Çünkü ben Apex manyağı biriyim 2 sezondur çekmediğimiz kalmadı :D

Geri
Yukarı