Çözüldü RTX 3060 oyunlarda donma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YigitK24

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Geçen cuma günü yeni bir ekran kartı alarak sistemimi upgrade ettim ve temiz Windows 10 kurulumu yaptım. Fakat oyunlarda bir süre sonra anlık olarak 10-15 saniye takılmalar oluyor. Eski sistemimde de böyle bir sorun yaşıyordum fakat sanal bellek oluşturarak bu sorunu çözmüştüm. Şimdi hiçbir şekilde düzeltemedim. 2 kere sıfırdan temiz kurulum yaptım. Çözüm önerileriniz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X.
Ekran kartı: MSI RTX3060 Gaming X
RAM: 16 GB.
PSU: 550W.
Anakart: Msi B450 Tomahawk MAX

Son düzenleme:
Çözüm
Öncelikle birkaç sorum olacak bunlardan başlıcaları şöyle;
1 - anakartınızı yeni almışsanız BIOS son sürüm güncel BIOS mu? Değilse güncelleyip deneyin.
2 - RAM 16 GB yazmışsınız 8x2 mi yoksa 16x1 mi? Onun dışında RAM frekansı kaç MHz? BIOS'tan XMP açtınız mı?
3 - güç kaynağı marka modelinizi yazabilir misiniz? Çevrenizde arkadaşlarınızda deneme imkanınız varsa 650-750W bir güç kaynağı ile test edin.

1- BIOS'um güncel evet.
2-8x2 3200MHz.
3- az önce tekrar kontrol ettim 600W Cooler Master Power Supply.

Sizde 3 kere olmuş, 10-15 saniyelik donma sorunuyla sık sık karşılaşıyor musunuz? Ayrıca önceki bilgisayarında da bu SSD'yi mi kullanıyordunuz?

Yorumlarda bu hataya neden olabilen 3 ögeden bahsedilmiş: Diskin kablosunu değiştirmeyi deneyin. Anakartınızı yeni almıştınız değil mi?

"
  • Sabit disk kablonuz.
  • Sabit diskiniz.
  • Anakartınız
Bu üçünden birinde sorun olabilir."

Tekrardan iyi geceler,
Sorunu hem SSD'nin hem de HDD'nin SATA kablolarını değiştirerek çözdüm. Zaman ayırıp yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.
Bilgisayar kasasında donma anında HDD ışığı sürekli olarak sabit yanık kalıyor. Donma geçtiği an tekrar yanıp sönmeye başlıyor. Eski sistemde sanal bellek ile bu sorunu çözdüğüm için şimdi çözülmemesi garip hissettirdi. Bir de sorunun hangi SSD mi yoksa HDD mi olduğunu nasıl anlayabilirim ? Sistem SSD de kurulu oyun HDD de.
İkisinde de problem olabilir, sorun SSD ise işletim sistemi düzgün çalışamıyor olabilir. Sorun HDD'de ise oyun verileri işletim sistemine sağlıklı aktarılamıyor olabilir. İkisine de tam sağlık testi yapın.

İkisinde de problem olabilir, sorun SSD ise işletim sistemi düzgün çalışamıyor olabilir. Sorun HDD'de ise oyun verileri işletim sistemine sağlıklı aktarılamıyor olabilir. İkisine de tam sağlık testi yapın.

Testleri yaptıktan sonra buraya ekleyeceğim. Teşekkür ederim yardımınız için.

İyi akşamlar,
Yaptığım test sonuçlarının görsellerini aşağı bırakıyorum. Yorumlar mısınız rica etsem?

Dosya Ekleri

• HDD -2.jpg
    HDD -2.jpg
    118,3 KB · Görüntüleme: 15
  • HDD-.jpg
    HDD-.jpg
    179 KB · Görüntüleme: 18
  • HDD-3.jpg
    HDD-3.jpg
    135,9 KB · Görüntüleme: 19
  • SSD-1.jpg
    SSD-1.jpg
    121,2 KB · Görüntüleme: 15
  • SSD-2.jpg
    SSD-2.jpg
    178 KB · Görüntüleme: 15
  • SSD-3.jpg
    SSD-3.jpg
    180,1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Testleri yaptıktan sonra buraya ekleyeceğim. Teşekkür ederim yardımınız için.

İyi akşamlar,
Yaptığım test sonuçlarının görsellerini aşağı bırakıyorum. Yorumlar mısınız rica etsem?

Sizde 3 kere olmuş, 10-15 saniyelik donma sorunuyla sık sık karşılaşıyor musunuz? Ayrıca önceki bilgisayarında da bu SSD'yi mi kullanıyordunuz?

Yorumlarda bu hataya neden olabilen 3 ögeden bahsedilmiş: Diskin kablosunu değiştirmeyi deneyin. Anakartınızı yeni almıştınız değil mi?

"
  • Sabit disk kablonuz
  • Sabit Diskiniz
  • Anakartınız

Herkese merhaba,
Geçen cuma günü yeni bir ekran kartı alarak sistemimi upgrade ettim ve temiz Windows 10 kurulumu yaptım. Fakat oyunlarda bir süre sonra anlık olarak 10-15 saniye takılmalar oluyor. Eski sistemimde de böyle bir sorun yaşıyordum fakat sanal bellek oluşturarak bu sorunu çözmüştüm. Şimdi hiçbir şekilde düzeltemedim. 2 kere sıfırdan temiz kurulum yaptım. Çözüm önerileriniz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X.
Ekran kartı: MSI RTX3060 Gaming X
RAM: 16 GB.
PSU: 550W.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.

1 - Anakartınızı yeni almışsanız BIOS son sürüm güncel BIOS mu? Değilse güncelleyip deneyin.
2 - RAM 16 GB yazmışsınız 8x2 mi yoksa 16x1 mi? Onun dışında RAM frekansı kaç MHz? BIOS'tan XMP açtınız mı?
3 - Güç kaynağı marka modelinizi yazabilir misiniz? Çevrenizde arkadaşlarınızda deneme imkanınız varsa 650-750W bir güç kaynağı ile test edin.

"
  • Sabit disk kablonuz
  • Sabit Diskiniz
  • Anakartınız

Doğrudur evet ana kartım daha Ocak ayında alındı. Önceki bilgisayarımda da bu SSD'yi kullanıyordum. Şimdi ikisinin de Sata kablolarını değiştirip tekrar kontrol edeceğim. Teşekkür ederim. Sizi bilgilendiririm tekrardan.

1 - anakartınızı yeni almışsanız BIOS son sürüm güncel BIOS mu? Değilse güncelleyip deneyin.
3 - güç kaynağı marka modelinizi yazabilir misiniz? Çevrenizde arkadaşlarınızda deneme imkanınız varsa 650-750W bir güç kaynağı ile test edin.

1- BIOS'um güncel evet.
2-8x2 3200MHz.

"
  • Sabit disk kablonuz.
  • Sabit diskiniz.
  • Anakartınız

Tekrardan iyi geceler,
Sorunu hem SSD'nin hem de HDD'nin SATA kablolarını değiştirerek çözdüm. Zaman ayırıp yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm
1- BIOS'um güncel evet.
2-8x2 3200MHz.

Tekrardan iyi geceler,
Basit bir kablo sorunuymuş :) Sorunu çözdüğünüze sevindim.

Geri
Yukarı