RTX 3060 sıcaklığı 80C oluyor

Arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce bir sistem aldım. Bugünde MSI Afterburner aracılığı ile sıcaklık testi yaptım, Far Cry 4 ana ekranında GPU sıcaklığım 80-82 derecelere kadar çıkıyor CPU ise 64-65 dereceleri görüyor, sistemim şu;
i5-12400F
RTX 3060 Ti 8 GB.
Kasam; Rampage VICTORY 600W 80 Plus Bronze Temper Camlı 12cm RGB Fan+Led Şertli Gaming Oyuncu Kasası - Rampage

Ben şahsen kasa yüzünden olduğunu düşünüyorum, şu an işlemci fanı dahil kasada 5 adet fan var ancak kasanın ön yüzü biraz kapalı olduğundan hava akımı pek iyi olmayabilir diye düşünüyorum. Ekran kartı için fan mı almalıyım yoksa sorun kasada mı? Şahsen bütçem çok olmadığından fan alma taraftarındayım ancak zorlayıp kasa alabilirim. Ayrıca işlemcinin stok fanı yeterli midir yoksa ona da fan alınır mı?

Çok büyük ihtimalle ekran kartına bakim gerekiyor. Termal macun, fırça ve islak mendil.
Ekran kartını içini açın ve termal macunu silin sonra devreleri fırça ile bastirmadan temizleyin.
Fanlari da islak mendil ile temizleyin, sogutma blogunu da fırça ile temizleyin.
İslak mendili sadece fanda kullanan, ondan sonra termal macun surun kapatin takın, sıcaklığı fark edeceksiniz.

Çok büyük ihtimalle ekran kartına bakim gerekiyor. Termal macun, fırça ve islak mendil.
Ekran kartını içini açın ve termal macunu silin sonra devreleri fırça ile bastirmadan temizleyin.
Fanlari da islak mendil ile temizleyin, sogutma blogunu da fırça ile temizleyin.
İslak mendili sadece fanda kullanan, ondan sonra termal macun surun kapatin takın, sıcaklığı fark edeceksiniz.

Daha 1 hafta önce satın alınan bilgisayarda ne termal değişiminden bahsediyorsunuz hocam?
Garanti dışı bıraktıracaksınız kartı.
Lütfen gözünüz kapalı başlığı okuyup gelip yorum yapmayın.

Hocam dediğiniz şeyi nasıl kontrol edeceğim? Ayrıca termal macunda sıkıntı yoktur diye düşünüyorum alalı pek olmadı.

Kanka, ön panelde hava deliği varsa elini koy havayı çekiyor mu bak sonra egzoz fanına bak dışarı hava veriyor olması lazım. Fanlar ters takılmış da olabilir üzerlerinde bir yerlerinde ne tarafa üflediğine dair ok işareti olması lazım. Hepsini sökerek düzgün şekilde takabilirsin. Kasanın kapağını aç elini gezdir, önden arkaya doğru rüzgar olup olmadığına bakacaksın. Yani önden havayı çekip arkadan sıcak hava üflemesi lazım. (Yük altında)

Kasada ve ekran kartının donanımsal olarak dışarıdan bir sorunu olmadığına kanaat getirdiysen kartı servise vermekte fayda var. Sen kendin termal yenilemesi yapmaya çalışma sonra garanti dışı kalır, gerçekten bir sıkıntısı varsa kart elinde kalır.

Bu arada en güncel sürücüyle de bir şansını dene. Şunu da söyleyeyim; Tek oyunculu oyunlarda V-Sync açmakta fayda var, uzun süre kartı alabileceğin en yüksek FPS değerinde %100 güçte çalıştırırsan oynadığın oyun GTA Vice City'de olsa uzun süre sonra kartın sıcaklığının yükseldiğini fark edeceksin. Yüksek FPS almanın bir anlamı yok monitör Hz sabitle, kasmasın oyun yeter.

Son düzenleme:
Kasanın yan kısmına salyangoz fan yerleştirebilirsen o şekilde çözersin. Sıcak havayı ekran kartının yan taraflarından uzaklaştırman lazım. Eğer hava akımı yetersiz olursa yan taraftan attığı sıcak havayı ön yüzeyindeki fanlar tekrar çeker ısınmasına yol açar. Eğer havanın çıkabileceği bir yer yok ise salyangoz fanın hava çıkışını bir boru yardımıyla kasanın üst hava çıkışından eğer yok ise kasanın arka hava çıkışından attırman gerekiyor. Kasa içerisindeki hava akışı yetersiz olursa da soğutma düzgün yapılamaz. İşlemci ve ekran kartı bileşenlerinin yarattığı sıcaklık için toplamda 5400rpm hıza sahip bir fan toplamı gerekir. Üst ve arka fanlarının hızlarını toplayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı