RTX 3060 sistem önerilerim

44Nihat07

Kilopat
Öncelikle forumdaki ilk rehberim ve eksik veya hatalı bilgi varsa düzeltirseniz sevinirim.

Şu an sistemlerde en çok kullanılacak ekran kartı RTX 3060 olacaktır. Ben de en ideal (benim ideal anlayışım en pahalı ve en iyisi değil "en ucuz" bütçeden daha fazla bütçe varsa bu bütçeyi orantılı bir şekilde paylaştırıp maksimum verimi almak) ve en ucuz (en fiyat / performans yani 3060 gücünü en uygun fiyata alabilmek) 3060 sistem toplama rehberi yapmak istedim.

En ideal:
-AMD 5600X.
-Arctic hava soğutma (bence 65W işlemci için gereksiz ama isterseniz 240mm sıvı soğutma alınabilir.)
-XPG - HyperX 2x8 GB 3600+ MHz RAM.
-Samsung - Corsair 1TB M.2 (2500+ okuma)
-MSI - ASUS B550 (bence boş 570 yerine dolu bir B550 F/P açısından daha iyi)
-MSI - ASUS - Gigabyte (Aorus) RTX 3060.
-Kasa zevke bağlı biraz ama tavsiyem ön tarafı tamamen mesh, temperli cam ve minimum 4 fan. (tercihen NZXT veya Cooler Master olabilir)
-PSU 750W - 650W. 80+ sertifikalı (tercihen Corsair).

En ucuz:
-Intel 10400F.
-XPG 2x8 GB 3000MHz RAM (B460 ise 3000 zaten 2666MHz çalışacak ama Z490 da anakartın limiti ve bütçe ile ayarlamanız gerekir)
-SanDisk - Toshiba 500GB M.2 (SanDisk Ultra modeli en F/P M.2 şu an onu öneririm. Ve de 500GB belli bir süre idare eder ama tabii ki bütçe olursa 1TB en makulu)
-MSI - ASUS B460 (bütçe ayırılabilirse Z490 en azından RAM frekans sınırı olmaması sebebiyle tercih edilebilir)
-Palit - INNO3D - Galax - Zotac RTX 3060 (zaten hepsi aynı GPU çok ufak farklar var en ucuz hangisi ise o tercih edilebilir)
(Ek bilgi: Tüm markalarda GPU aynı ama soğutma - ses - yazlım ve ufak frekans farkları var. Örneğin Palit veya INNO3D alırsanız soğutma pek fark etmese de o düşük dereceyi görmek için daha yüksek devirde fan dönüyor ve biraz daha ses yapıyor ama en önemlisi tak çalıştır, MSI'da ise tüm her şeyi kontrol edebileceğiniz yazılımlar var - ama yine de PNY ve Gigabyte (Aorus harici modelleri) önermiyorum. Çok yüksek derecelerde çalışıp frekans düşürebiliyorlar)
-Kasa ucuz ve muadillerinden daha kaliteli olmasından dolayı Dark, Aerocool ve MSI önerebilirim özellikle Dark'ın bazı modeller çok F/P
-PSU 650W 80+ sertifikalı FSP - High Power - Thermaltake - Xigmatek veya alacağınız kasa ile alırsanız daha uyguna gelebilir.

Monitör:
Tabii ki en az 1080p 144+Hz ve en önemli konu; ne kadar piyasaya 1080p kartı olarak tanıtılsa da çok rahat 2K oynayabilirsiniz.

Boyut olarak sizin oyunculuğunuz önemli. Eğer "competitive" bir oyuncu iseniz 1080p 24 inç 144Hz+ idealdir. Ama biraz daha "casual" oyuncu iseniz 27 inç 2K 144Hz+ monitör idealdir. Tabii ki bu benim görüşüm bu monitör kişiye kişiye değişir ama ppi denen olay yüzünden 1080p için Max 27, 2K için Max 32 inç olmalı.

Panel işine gelirsek benim tercihim kesinlikle IPS panel olmalı. Yani en azından VA panel, eğer aşırı "competitive" bir oyuncu iseniz TN olabilir.

Gecikme olayına girmeyeceğim zaten tüm firmalar pazarlama olarak 1ms yazıyor. MPRT - grey to grey gibi olaylar var.

Benim kendi görüşlerim ve önerilerim bunlar. Sizin düzeltmek istediğiniz veya farklı önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Geri
Yukarı