RTX 3060 sistemde düşük GPU ve güç kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

infernalseth

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Hyper Fury RGB 16gb 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
Crucial 500gb nvme m2 SSD
Ekran kartı
INNO3D RTX 3060 Twin OC
Anakart
Biostar b510mh
İşlemci
Interl i5 11400f
Merhaba arkadaşlar,

Henüz 2 gün önce INNO3D RTX 3060 ve i5 11400F sistem aldım. Sistemi GameGaraj sitesinden aldım. Ancak oyunlarda çok ciddi bir sıkıntı yaşıyorum. MSI Afterburner üzerinden kontrol ettim. Oyunlarda 1 dakika arayla sürekli FPS değerlerim 10 civarına düşüyor. Oyunu açınca GPU 170W çekiyor. Akıcı bir şekilde oynarken birden 40W ile 60W arası güç tüketimi oluyor. Doğal olarak GPU kullanımı ise %10'a hatta bazen %0'a düşüyor. Birçok oyunda denedim. Hepsinde aynı sorunu yaşıyorum. GPU ve Memory MHz değerleri de inanılmaz düşüyor. Kasa içi sıcaklığı, CPU ve GPU sıcaklık değerlerim normal gözüküyor. Donanımlar çok serin çalışıyor. Yazılım sorunu olabileceğini düşünerek duu ile sürücüleri silip tekrar kurdum. Sonuç alamayınca tekrar format attım. BIOS güncelledim. Orijinal Windows 10 kullanıyorum. Test ettiğim oyunlarda orijinal oyunlar. Sorunu çözemiyorum. Bu konu hakkında bir çözümünüz var mı? Yoksa kasayı teknik servise vermeyi veya iade etmeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU ile alakalı olabilir bir ihtimal, OCCT Power testi yapar mısın? Disk ile alakalı bir problem de olabilir. Yazılımsal çözümlerin çoğu uygulanmış görünüyor, MSConfig menüsünden bir şey ellemedin değil mi?

PSU ile alakalı olabilir bir ihtimal, OCCT Power testi yapar mısın? Disk ile alakalı bir problem de olabilir. Yazılımsal çözümlerin çoğu uygulanmış görünüyor, MSConfig menüsünden bir şey ellemedin değil mi?
Selamlar,

Yok herhangi bir şey ellemedim. OCCT testi yapıp size haber veririm.
Bu arada başlığa yazmayı unutmuşum. Msi Afterburner ile oyun testi yaparken ''LIM No Load'' diye bir yazı çıkıyordu drop olurken.
@Sir Benjamin testi yapıyorum şuan. Yaklaşık 20 dakika oldu. Burada değerler normal gözüküyor. GPU kullanımı düşmedi. %100 kullanıyor. Isı ise 70 derece. Kullandığı güç ise 165 ile 178w arası değişiyor. Burada drop gözükmüyor.

1643283047845.png

1643283125263.png

1643283152022.png

Son düzenleme:
@infernalseth

İnceledim, ekran kartının güç beslemesi ile ilgili bir sorun göremedim. PSU bu bağlamda şimdilik saf dışı kalabilir.

Disklerine sağlık testi vs yapar mısın? RAM'lerine de Memtest86 yapsan iyi olur, onlar da temiz çıkarsa tam tarama virüs o da olmazsa artık yetkili servisi arayabilirsin.

1643283423793.png

Ekran kartı testinde sorun yoktu ama sadece Power üzerinden test yaptığımda GPU Power da dalgalanmalar başladı. 168W görüyor sonra 20W düşüyor. PSU kaynaklı anladığım kadarıyla.

@infernalseth

Evet bunu atmamışsın, güç tüketiminde dalgalanmalar var. Bu da iyi sayılmaz.

GameGaraj'ın PSU'ları zaten pek de iç açıcı değil, bu bağlamda normaldir.

Merhabalar iyi aksamlar aynı sistemi aynı siteden bende aldim yaklasik 15 gün oldu inno rtx3060 i511400f benim sorunum.seninkiyle aynı gpu kullanimi cok düşük tüm oyunlarda test ettim ama sürekli fps düşük eğer sorunu cözduyseniz lutfen bana ulasirmisiniz veya ben size ulasayim
O zaman bana teknik servis yolu gözüktü. :)
Teşekkür ederim.
Sonuc ne oldu gönderdinizmi düzeldimi
O zaman bana teknik servis yolu gözüktü. :)
Teşekkür ederim.
Mesaj yoluyla ulasırmisiniz bana lütfen

Son düzenleme:
Merhabalar iyi aksamlar aynı sistemi aynı siteden bende aldim yaklasik 15 gün oldu inno rtx3060 i511400f benim sorunum.seninkiyle aynı gpu kullanimi cok düşük tüm oyunlarda test ettim ama sürekli fps düşük eğer sorunu cözduyseniz lutfen bana ulasirmisiniz veya ben size ulasayim

Sonuc ne oldu gönderdinizmi düzeldimi

Mesaj yoluyla ulasırmisiniz bana lütfen
Selamlar, servise götürdüm ve bios üzerinden bir ayar yaptılar. Sanırım voltaj koruması gibi bir ayarı değiştirdiler. Sorunu düzelttiler. Aylardır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Geri
Yukarı