RTX 3060 sistemde Minecraft FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

eheh3333

Centipat
Daha fazla  
RAM
16gb
Ekran kartı
RTX 3060 85w
İşlemci
I7 11800h
İyi denilebilecek RTX 3060 ve 16 GB RAM'li bir laptopa sahibim laptopu ilk aldığımda Minecraft'da hiç sıkıntı yaşamadan son sürümü 300+ FPS ile oynuyordum ama bir ay kadar sonra gene FPS'im yüksek olmasına rağmen oyunda anlık takılma oluyor. Çok anlık FPS OptiFine ile V-Sync yaptım falan ama düzelmedi. Orijinal Minecraft alacağım ama bu durumdayken oynayamam FPS'imde hiç düşüş olmuyor ama drop yiyor gibi hissediyorum başka oyunlarda olmuyor.

İyi denilebilecek RTX 3060 ve 16 GB RAM'li bir laptopa sahibim laptopu ilk aldığımda Minecraft'da hiç sıkıntı yaşamadan son sürümü 300+ FPS ile oynuyordum ama bir ay kadar sonra gene FPS'im yüksek olmasına rağmen oyunda anlık takılma oluyor. Çok anlık FPS OptiFine ile V-Sync yaptım falan ama düzelmedi. Orijinal Minecraft alacağım ama bu durumdayken oynayamam FPS'imde hiç düşüş olmuyor ama drop yiyor gibi hissediyorum başka oyunlarda olmuyor.

Kendi orijinal launcherından oynuyorum. Öyle bir sıkıntı yaşamadım ben.

MSI katana GF66 11UE-605xtr
Bu arada yan hesap bu benim.
Özellikleri benim laptopla neredeyse aynı, ama ramler ddr4. Çok büyük bir fps farkı olmaz, ama yine de ddr5 ram-li bir modeli tercih etseydiniz keşke. Çünkü i7-nin 11 ve 12. nesli ddr5-i daha iyi kavrıyor. Drop yemenizin de sebeplerinden bir tanesi sürücülerin güncel olmaması ola bilir. Sürücülerin güncel olduğundan emin olun, bir de eğer laptopun altı hava almıyorsa, ya bir stan, ya da fan altlığı satın alın. Veya windows 11-in yeni güncellemesi olan 22H2 geldiyse, NVIDIA-nın programından ekran kartı sürücüsünü ve ekran kartı programlarının hepsini güncelleyin. Eğer hepsi güncel ve hala drop oluyorsa, o zaman servise götürün ve orda 3DMark benchmark testi yapmalarını isteyin. Garantiniz varsa, bedava performans testi yapmaları lazım. Performans testi sırasında eğer donanımsal sıkıntı olursa, zaten anlaşılır test sonuçlarından. Ve bir de hem servis çalışanları karşısında bir kanıtınız olmuş olur, yani evde bir şey yaptın, o yüzden çalışmıyor diyemezler. Ha bu arada az kalsın unutuyordum, laptopu servise götürmezden önce tüm dosyalarınızı bir yere yedekleyin. Google Drive olur, başka bir bulut servisi olur farketmez. Ama laptopunuzda 512 gb-lik ssd olduğu için dosyalarınızı 14 gb-lik parçalara bölüp Google Drive-ın masaüstü uygulaması ile farklı google hesaplarına yükleye bilirsiniz. Hem bu sayede dosyalarınızın yedeği olmuş olur, hem de istediğiniz zaman dosyalarınıza istediğiniz yerden erişim sağlaya bilirsiniz. Çünkü serviste aniden format da ata bilirler, veya dosyalarınızı da boza bilirler. O yüzden yedeğini alın derim, ben öyle yapmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı