Çözüldü RTX 3060 sistemde Roblox oynarken sistem sıcaklıktan dolayı kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Talha1220

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
PRIME H610M-K D4
Roblox oynarken genellikle Discord açık oluyor, bir süre sonra Roblox'la PC aynı anda çöküp mavi ekran veriyor ve PC tekrar açıldığı zaman CPU overheat falan diyordu.
Bu olay ya 6 gün önce veya daha uzun süre önce yani bir tık yeni gelişen bir olay. Nasıl çözebilirim?

Çözüm
Bir test yapacağım ben normalde FPS limitini kapatıp 165 FPS sabitliyorum acaba o yüzden mi böyle oluyor 3 gün içerisinde sistem BSoD görmezse sorun Roblox FPS unlocker programındandır.
Edit: Vazgeçtim süre geçtikçe ısındı.

1705791045782.png

Arkadaşlar bu olay sanırım her bilgisayarda farklı bir olay kimisi mesela BIOS güncelleyerek çözmüş. Ben ise güç planından maksimum CPU kullanımını %90 minimum %80 yaptım. Aynı zamanda BIOS'tan CPU fan hızını Full Speed yaptım.
Yeni yeni olamya başladı ilkten konu açmadımda artık en son olunca konuyu açtım PC'yi temmuz veya haziran ayında almıştım.

Deneyeceğim.
Bazen zamanla soğutucular bollayabiliyor, Macun kalitesi nedeniyle bir anda işlevsizleşmeye başlayabiliyor. Ama dediğim gibi önce stres testine sokun ve bu sırada sıcaklıklara bakın. Anormal bir şey varsa görürsünüz zaten orada. En azından tam sorun kaynağını bulursak iyi olur. Soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz?

bi teste sokmanız iyi olabilir her şey donanımsal olmayabilir belki yazılımsal bi sıkıntı olabilir ama dedikleri gibi termal macun yenileyebilirsiniz çok performans fark ettiriyor

Böyle gözüküyor sadece Dosya Gezgini Chrome (sadece Roblox the strognest battlegrounds sayfası vetechnopatın şu anki konusu açık) MSI Afterburner ve ekran alıntısı aracı.

Eki Görüntüle 2091427

Burada sadece ekran kartını gösteriyor işlemci ısınıyor demişsiniz işlemcinin ısısını gösterin.

Bazen zamanla soğutucular bollayabiliyor, macun kalitesi nedeniyle bir anda işlevsizleşmeye başlayabiliyor. Ama dediğim gibi önce stres testine sokun ve bu sırada sıcaklıklara bakın. Anormal bir şey varsa görürsünüz zaten orada. En azından tam sorun kaynağını bulursak iyi olur. Soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz?

Soğutucuyu bilmiyorum bu işlerde o kadar bilgili değilim.

Burada sadece ekran kartını gösteriyor işlemci ısınıyor demişsiniz işlemcinin ısısını gösterin.

1705788661576.png

Sanırım burada pek fazla bilgim yok.

Edit: Roblox FPS limiterı açıp 165 FPS sabitliyordum şu an açmayı unutmuşum ondan mı bilmiyorum ama söylemek istedim.

Normal değerin biraz üstünde bir sıcaklık var ben RDR2 oynarken bile 60 dereceyi pek geçmiyor aynı işlemci. Sistem sıfır mı? Yani ne bileyim belki 2.el falanda aşırı dandik bir macun surmuslerdir belki ama yine de hata verip kapanacak kadar sıcak da değil. Yanlış bilgi falanda vermeyeyim.

Normal değerin biraz üstünde bir sıcaklık var ben RDR2 oynarken bile 60 dereceyi pek geçmiyor aynı işlemci. Sistem sıfır mı? Yani ne bileyim belki 2.el falanda aşırı dandik bir macun surmuslerdir belki ama yine de hata verip kapanacak kadar sıcak da değil. Yanlış bilgi falanda vermeyeyim.

Hemen olmuyor biraz süre geçiyor. Sistem sıfırdı 2023 Haziran ayında aldık Vatan Bilgisayar'dan direkt toplattırdım kendim koymadım donanımları yani macunu bilmiyorum.

Roblox'u Microsoft'tan indirdiyseniz kendi sitesinden indirin siteden indirdiyseniz Microsoft'tan indirip deneyin.

Pek olacağını sanmam zaten Microsoft Store'dan indirmek en berbat çözüm olacaktır.

Bir test yapacağım ben normalde FPS limitini kapatıp 165 FPS sabitliyorum acaba o yüzden mi böyle oluyor 3 gün içerisinde sistem BSoD görmezse sorun Roblox FPS unlocker programındandır.
Edit: Vazgeçtim süre geçtikçe ısındı.

1705791045782.png

Arkadaşlar bu olay sanırım her bilgisayarda farklı bir olay kimisi mesela BIOS güncelleyerek çözmüş. Ben ise güç planından maksimum CPU kullanımını %90 minimum %80 yaptım. Aynı zamanda BIOS'tan CPU fan hızını Full Speed yaptım.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı