RTX 3060 Ti için işlemci ve anakart önerisi

10600KF ya da 5600X almanızı öneririm. Ama ben bir tık darboğaz olsa sorun etmem derseniz 10400F'ya da 3600'de bir tık kurtarır. Tabi bence 2K monitör alın çok daha sağlıklı olur.
Eğer Z490 anakart kullanırsanız 10400F'i geçiyor bu arada ama diğer tüm anakartlarda 3600 bir tık önde. Sebebi Z serisi sılundaki anakartların RAM frekansını 2666 MHz ile kısıtlaması bu da performansı düşürüyor tabii.

Bütçenizi 738 TL artırabilecekseniz darboğaz yapmayacağını neredeyse garanti edebilirim.
3600 ile 3600X arasınaki fark nedir? Yapmıyorsa 3600X almak en mantıklısı dedikleriniz arasında.
3600X küçük bir OC yapılmış hali.

Senin için şu an ideal olan R7 3700X işlemcidir şaşmamanı öneririm. Daha da bütçeni açabilirsen yeni çıkan işlemcilere bakabilirsin. Anakart olarak Gigabyte B450 serisi sürekli güncelleme alarak aktif kalıyor xserisinin gerisinde kalmamaya çalışıyor. Gigabyte B450 öneririm. RAM olaran 2x16 32 GB modül veya 2x8 16 GB modül(alt sınır) olarak kullanabilirsin. PSU olarak Xigmatek Hydra 750W PSU öneririm. İyi günler.

Senin için şu an ideal olan R7 3700X işlemcidir şaşmamanı öneririm. Daha da bütçeni açabilirsen yeni çıkan işlemcilere bakabilirsin. Anakart olarak Gigabyte B450 serisi sürekli güncelleme alarak aktif kalıyor xserisinin gerisinde kalmamaya çalışıyor. Gigabyte B450 öneririm. RAM olaran 2x16 32 GB modül veya 2x8 16 GB modül(alt sınır) olarak kullanabilirsin. PSU olarak Xigmatek Hydra 750W PSU öneririm. İyi günler.
Ram zaten single channel 16gb var. İntel tarafı aynı fiyata daha az performans veriyor değil mi yani bu en mantıklısı olacaktır? 1080p kesin darboğaz yapmayacak bir işlemci lazım. Single channel ram fpsi çok etkilemez değil mi? 8x1 / 8x2 testlerinde baya bir fark ediyordu fakat 16gb ram olanına baktığımda çok bir fark görememiştim. PSU olarak cooler master 650w 80+ var.

RAM zaten Single Channel 16 GB var. Intel tarafı aynı fiyata daha az performans veriyor değil mi yani bu en mantıklısı olacaktır? 1080P kesin darboğaz yapmayacak bir işlemci lazım. Single Channel RAM FPS'i çok etkilemez değil mi? 8x1 / 8x2 testlerinde bayağı bir fark ediyordu fakat 16 GB RAM olanına baktığımda çok bir fark görememiştim. PSU olarak Cooler Master 650W 80+ var.

1080P'de darboğaz yapmayacağını düşündüğüm işlemci dediğim gibi R7 3700X işlemcidir. 650W gayet yeterli ben ileriye dönük olsun diye söylemiştim sorun yok. RAM konusuna gelecek olursak bazı güçlü oyunlarda 15 FPS fark ediyor fakat 15 FPS'in sizin için bir şey fark ediceğini sanmıyorum. Zaten Gigabyte Smart Access Memory özelliğiyle o açığı kapatmış olursunuz. Başka bir sıkıntımız şu anlık görünmüyor sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Geri
Yukarı