RTX 3060 Ti sisteme PSU önerisi

Berksnw

Hectopat
Daha fazla  
Geçen hafta Gençer Gaming'den yeni hazır sistem satın aldım. PSU seçerken de dikkat etmedim Rampage RMP-700-80P 700W 80Plus Bronze 12cm Fan Aktif PFC Power Supply bunu seçtim. Sonrasında aklıma Rampage markasının güvenilirliği takıldı üzerinde herhangi bir OCP/OVP/OPP/SCP koruma olduğu yazmıyor. Bir forumda da bu korumaların zorunlu olduğu her PSU'da bulunduğunu okudum ama sistemi de tehlikeye atmak istemiyorum. PSU'yu değiştirmeli miyim? Değiştirmem gerekiyorsa sistemimle uyumlu, kaliteli, güvenilir olan birkaç model önerebilir misiniz?

Sistemim:
Rampage RMP-700-80P 700W 80Plus Bronze 12cm fan aktif PFC Power Supply.
Vento VG07F RGB ATX kasa.
Goodram 512 GB ssdpr-PX500-512-80 M.2 PCI-Express 3.0 SSD.
Gigabyte RTX 3060 Ti Windforce OC GV-N306TWF2OC-8GD 256 bit GDDR6 8 GB ekran kartı.
Apacer Nox 16 GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz CL18 Gaming RAM (AH4U16G36C25ymbaa-2)
Gigabyte B550M-DS3H AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart.
AMD Ryzen 5 5600 altı çekirdek 3.50 GHz işlemci.

Öğrendiğim kadarıyla FSP, Cooler Master kaliteli gibi geldi. Bu iki model nasıl ayrıca bunlara da bir göz atarsanız çok sevinirim.
Teşekkürler şimdiden.

Bir de şöyle bir psu buldum. Bu nasıl ?

Bunların hiçbirisini almayın. Aralarından alınabilitesi olan tek model H3-700 ama fiyatı çok kötü. Alınabilecek düzgün PSU neredeyse kalmamış o fiyatlara şaka gibi:

Şu uygundur. Elinizdeki Rampage'den geçmeye değecek bir ürün anlık olarak. Bütçeyi 2000 TL bandına çekebiliyorsanız:

Çekemiyorsanız da problem değil. Zaten elinizdeki sistem için 2000 TL civarı harcama yapmak abartı olur gibi.

Bunların hiçbirisini almayın. Aralarından alınabilitesi olan tek model H3-700 ama fiyatı çok kötü. Alınabilecek düzgün PSU neredeyse kalmamış o fiyatlara şaka gibi:

Şu uygundur. Elinizdeki Rampage'den geçmeye değecek bir ürün anlık olarak. Bütçeyi 2000 TL bandına çekebiliyorsanız:

Çekemiyorsanız da problem değil. Zaten elinizdeki sistem için 2000 TL civarı harcama yapmak abartı olur gibi.
Rampage psu'da yüksek/düşük akım, kısa devre koruması göremedim kutusunda. Böyle bir durumda sistemime zarar gelmesini istemiyorum açıkcası. Firmayı arayıp sorduğumda sizin modelde mevcut dediler ama sitelerinde de herhangi bir koruma hakkında bilgi yok. Bir forumda ise OCP/OVP/OPP korumalarının standart zorunlu olduğunu okudum. Sizin bu konuda bir bilginiz var mıdır ?

Bir forumda ise OCP/OVP/OPP korumalarının standart zorunlu olduğunu okudum. Sizin bu konuda bir bilginiz var mıdır ?

ATX standartlarına göre OVP, OCP ve SCP korumalarını barındırması gerekir güç kaynağının. Elbette bunlar yetmez. Bu fiyat bandında korumaları tamamen olan güç kaynağı bulmak zor. Olanları ben size attım az önce.

Zaten korumadan bağımsız kalitesiz bir model. Değiştirmeniz iyi olur bütçe varsa.

Bütçe için sıkıntı yok 2000 bandına çıkabilirm. Çünkü sistemi ileride bazı parçaları yükseltip kullanmaya devam etmek istiyorum.

Bu model uyumlu mudur benim sistemim için ve yeterli olur mu? Ayrıca önerebileceğiniz başka modeller var mıdır?

Bu model uyumlu mudur benim sistemim için ve yeterli olur mu? Ayrıca önerebileceğiniz başka modeller var mıdır?

RM650, üstte attığım model. Düşünmeden alabilirsiniz. Kaliteli ve performansı epey iyi.

Bu model uyumlu mudur benim sistemim için ve yeterli olur mu?

Evet o da uyumlu. İkisi de fazlası ile yeterli ve uyumlu.

RM650 bana da daha mantıklı geldi. Peki nasıl bir farkı oluyor tam modüler olması? Bir de kasaya sığmama gibi bir problemi ya da kablolarla ilgili bir problem olur mu kurulum esnasında? Hazır sistem olduğu için psu'yu ben takmamıştım. (Tamamen cahillikle soruyorum PSU'lar hakkında daha önce bilgi edinmemiştim kurmadan önce de detaylı araştırırım zaten)

Rica ederim. Az daha verip RM650 almanız daha iyi olur, zira kablo sayısı açısından da üstün. Tam modüler olması da hayat kolaylığı sağlıyor kablolama yaparken.

RM650 bana da daha mantıklı geldi. Peki nasıl bir farkı oluyor tam modüler olması? Bir de kasaya sığmama gibi bir problemi ya da kablolarla ilgili bir problem olur mu kurulum esnasında? Hazır sistem olduğu için psu'yu ben takmamıştım. (Tamamen cahillikle soruyorum PSU'lar hakkında daha önce bilgi edinmemiştim kurmadan önce de detaylı araştırırım zaten)

Yo sorun hiç problem değil. Kimse öğrenmiş olarak doğmuyor zaten.

Tam modüler güç kaynaklarında, kabloları güç kaynağına kendiniz çıkarıp takarsınız. Gereksiz kabloları kullanmayacağınız için çok daha temiz bir görüntü ve kablolama yapılır.

Kasanıza uyumlu. ATX standartındaki güç kaynakları ATX kasalar ile doğrudan uyumludur.

Yeni konular

Geri
Yukarı