RTX 3060 Ti termal ped değişimi sonrası yüksek sıcaklık

rcpyksl

Centipat
Makaleler
1
Elimde bir adet MSI Gaming X RTX 3060 Ti vardı. Ethereum madenciliğinde kart termal problemler yaşadığı için termal pedlerini değiştirdim. Sonrasında ise kart açılır açılmaz 70-80 derecelerde 15-20 saniye çalışıyor sonra cihaz kapanıyor. Cihaz Core sıcaklığı yükseliyor. Kullandığım termal macun iyi değil fakat yükte değilken bile çalışmaması garip oldu. Cihazın ön bloğundaki termal pedler 2.5 mm idi, ben de 2.5 olmadığı için 3 mm koydum. Acaba bu 0.5 mm fark yüzünden soğutma bloğu ekran kartı işlemcisine değemiyor olabilir mi?

Termal pedler fazla kalın olduğu için soğutucu çekirdeğe temas etmiyor. Daha ince termal ped kullanın. 2.5mm kullansaydınız keşke 0.5mm fark bile böyle sorunlar oluşturabiliyor.
Termal macunu belki çok az fazla sürmüş olabilirim ama ondan kaynaklı değildir diye düşünüyorum. ped 0.5 mm bu kadar fark yaratır mı sizce ?

0.5 mm fark yaratır hocam. Hatta sıcaklıkta fark yaratmasa bile kartı yamultuyor zamanla. 2.5 mm'i ben 1+1.5 termal pedi birleştirerek yaptım. 3080'de 101 Mh alarak 90 dereceyi geçmiyordu havalar sıcakken bile.

Normalde yumurta bile sürsen temas ediyorsa boştayken kapanmaması lazım. VRAM'ler tam çekirdek etrafına denk geldiği için vidayı sıksanız bile fark yaratıyor. 0.1mm'den ince bir temas noktasını siz 0.5 arttırmışsınız. Kullandığınız termal pedlerin esnekliğine göre oturabilirdi ama marka-esneklik farkından kaybetmişsiniz sanırım.

Ölçümü içinden çıkan termal pedleri ölçüp mü aldınız yoksa internetten mi? Model ve markada kalınlık değişiyor. Örnek: Gigabyte 2mm kullandım fakat Asus 2.5 gibi. Yani siz aslında 0.5 değil de 1 mm fark da çıkarmış olabilirsiniz.

Ped değiştirmek asla önerilmez. Piyasada kaliteli markaların sattıkları pedler bile fabrika çıkışlısı kadar kaliteli değil.
0.5 mm fark yaratır hocam. Hatta sıcaklıkta fark yaratmasa bile kartı yamultuyor zamanla. 2.5 Mm'i ben 1+1.5 termal pedi birleştirerek yaptım. 3080'de 101 mh alarak 90 dereceyi geçmiyordu havalar sıcakken bile.

Normalde yumurta bile sürsen temas ediyorsa boştayken kapanmaması lazım. VRAM'ler tam çekirdek etrafına denk geldiği için vidayı sıksanız bile fark yaratıyor. 0.1Mm'den ince bir temas noktasını siz 0.5 arttırmışsınız. Kullandığınız termal pedlerin esnekliğine göre oturabilirdi ama marka-esneklik farkından kaybetmişsiniz sanırım.

Ölçümü içinden çıkan termal pedleri ölçüp mü aldınız yoksa internetten mi? Model ve markada kalınlık değişiyor. Örnek: Gigabyte 2mm kullandım fakat ASUS 2.5 gibi. Yani siz aslında 0.5 değil de 1 mm fark da çıkarmış olabilirsiniz.

90 derece çok fazla. En mantıklısı servise değiştirmesi için vermek olur.

Ped değiştirmek asla önerilmez. Piyasada kaliteli markaların sattıkları pedler bile fabrika çıkışlısı kadar kaliteli değil.
Bu konuya katılamayacağım maalesef. Oyun sırasında VRAM'lerde oluşan yük düşük olduğu için çoğu marka o kadar adi termal ped koyuyor ki çıkarsanız fark yaratmayacak. Mesela bazı RX580 serilerinde VRAM'lerde termal ped bile yoktu zamanında.
Değiştirme konusunda düzgün değiştirmek lazım iyi araştırmak lazım.
Servis aynı pedlerle değiştiriyor. VRAM'lerde 90 derece normal hocam(birleştirme pedlere göre) çekirdek mantığında düşünmeyin. 110 derecede thermal throttling yapıyor zaten.

Bu konuya katılamayacağım maalesef. Oyun sırasında VRAM'lerde oluşan yük düşük olduğu için çoğu marka o kadar adi termal ped koyuyor ki çıkarsanız fark yaratmayacak. Mesela bazı RX580 serilerinde VRAM'lerde termal ped bile yoktu zamanında.
Değiştirme konusunda düzgün değiştirmek lazım iyi araştırmak lazım.

Servis aynı pedlerle değiştiriyor. VRAM'lerde 90 derece normal hocam(birleştirme pedlere göre) çekirdek mantığında düşünmeyin. 110 derecede thermal throttling yapıyor zaten.

Ben bir bilgisayarcı dostumun yalancısıyım. Kendisi mahalle bilgisayarcısı değil o yüzden güveniyorum.

VRAM sıcaklığıysa iyi.

Kartın içini açtığı için garanti kapsamı dışında kalıyor bildiğim kadarıyla. Yani artık iade veya değişim talep edemez büyük ihtimalle.

Kartın içini açtığı için garanti kapsamı dışında kalıyor bildiğim kadarıyla. Yani artık iade veya değişim talep edemez büyük ihtimalle.
Kart japonyadan geldiği için zaten garantisi yok hocam.Ama garantisi olan kartı da riske atmaktan çekinmem.Sonuçta verim artacaksa bende kendimi geliştirmek istiyorsam bir yerde riske girmek gerekiyor.

0.5 mm fark yaratır hocam. Hatta sıcaklıkta fark yaratmasa bile kartı yamultuyor zamanla. 2.5 mm'i ben 1+1.5 termal pedi birleştirerek yaptım. 3080'de 101 Mh alarak 90 dereceyi geçmiyordu havalar sıcakken bile.

Normalde yumurta bile sürsen temas ediyorsa boştayken kapanmaması lazım. VRAM'ler tam çekirdek etrafına denk geldiği için vidayı sıksanız bile fark yaratıyor. 0.1mm'den ince bir temas noktasını siz 0.5 arttırmışsınız. Kullandığınız termal pedlerin esnekliğine göre oturabilirdi ama marka-esneklik farkından kaybetmişsiniz sanırım.

Ölçümü içinden çıkan termal pedleri ölçüp mü aldınız yoksa internetten mi? Model ve markada kalınlık değişiyor. Örnek: Gigabyte 2mm kullandım fakat Asus 2.5 gibi. Yani siz aslında 0.5 değil de 1 mm fark da çıkarmış olabilirsiniz.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben internetten 1.0 , 2.0 ve 3.0 mm almıştım. Elimdekilerle ölçerek takmaya çalıştım.Vram üzerindeki pedler 2 den büyük 3 ten küçük olduğu için 2.5 mm dedim. Bende zaten vram sıcaklığı yüzünden değiştiriyorum o zaman daha küçüğünü takmayım daha kalını olsun diyerek 3 mm taktım.Fakat onu üzerinden biraz soyacağım sanırım :D 3 pede 700 lira para verdim. O sebeple daha fazla ped yatırımı yapmak istemiyorum.

Hocam pedler iyi olsa termal sorunu yaratmaz zaten.Bu bu kartlarda kronik sorun zaten , oyun oynarken farkedilmeldiği için de marka karışmıyor.

Geri
Yukarı