RTX 3060 Ti vs RTX3070

Bilgisayarımın tüm parçaları hazır bir tek ekran kartı eksik. O yüzden ekran kartına hemen ihtiyacım var ve halihazırda yayın yapmak için topladığımdan dolayı iyi bir ekran kartını şimdilik alacağım ve sonra daha iyisi ile değiştireceğim. O yüzden 3000 serisi yeni çıkmışken 2 yıl daha bekle demek bence komik.

Bilgisayarımın tüm parçaları hazır bir tek ekran kartı eksik. O yüzden ekran kartına hemen ihtiyacım var ve halihazırda yayın yapmak için topladığımdan dolayı iyi bir ekran kartını şimdilik alacağım ve sonra daha iyisi ile değiştireceğim. O yüzden 3000 serisi yeni çıkmışken 2 yıl daha bekle demek bence komik.
5000 TL kart alıp 4000 TL'ye satarsanız 1000 TL zarar edersiniz. 7000 TL kart alıp 6000 TL'ye satarsanız yine 1000 TL zarar edersiniz. Yani aşağı yukarı 2 durumda da 1000 TL zarar edersiniz. Benim tavsiyem ucuz olan kartı almanız yönünde. MSI, ASUS olunca kolay satılacak diye bir kaide yok. Bu ekonomi ile millet markaya değil cüzdanına bakıyor.

Burada ki herkes bilgili insanlar zaten. Cevaplarınıda vermişler, yine de bende sana bir akıl veriyim. Ama öncesinde şu çelişkiyi bir ortadan kaldıralım. RTX 3060 Ti modelin de Palit gibi markaların satışı zor olur diye ASUS TUF modelini seçerken RTX 3070 modelinde Palit markasını almak için seçim sunuyorsun. Eğer marka satışı zorlaştıran unsursa senin 3070'de Palit markasını teklif etmen saçmalık. 3060 Ti TUF modelini yine 3070'de ona denk bir seriyle kıyaslaman gerek, şöyle ki 3060 Ti 6200 TL 3070 ROG veya TUF serisi 8200 TL gibi bir fiyata sahip ama benim için hangisinin satışı daha kolay ve kârlı olur diye sorarsan üst seviye kartlara doğru çıktıkca müşteri sayısı düşer ve daha fazla fiyat kırman gerekir.

Ürünün fiyatı ne kadar yüksekse ikinci elde kaybediceği fiyatta o kadar yüksek olur. Bu yüzden 3070 serisini gözden çıkar, zaten bellek ve performans olarak da çok az fark var 3060 Ti modeline gelirsek en mantıklısı 4500 TL gibi fiyata Galax marka almandır. Şöyle düşün, Ali 3060 Ti almak için çarşıya çıktı Ali internette 3060 Ti sıfır Galax modelini 4500 TL fiyata alabiliyor. Ama biriside Letgo'dan daha yeni kart diye ikinci el TUF modelini 5500 TL'den satıyor.

Ali ikinci el karta neden 1000 TL fazla vereyim? TUF modeli de olsa iyiyse bu adam neden satıyor veya kartta bir sorun mu var benimi dolandırıcak? Eve gelirim çalışmazsa vs. kimse aynı kartın daha düşük bir markası bile olsa 1000 TL ucuza alabiliyorken ikinci ele o parayı vermez emin ol. İkinci elin kırdığı güvensizlik kartın Galax olmasından kırdığından fazla zaten ikinci el alacak insan da ucuz olmasına bakıyor. Emin ol Galax kötü bir marka değil ve aldığın kart 3060 Ti 3080 alsan evet TUF serisi al derim ama zaten aldığın kart ısınmayan rafine bir kart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Burada ki herkes bilgili insanlar zaten. Cevaplarınıda vermişler, yine de bende sana bir akıl veriyim. Ama öncesinde şu çelişkiyi bir ortadan kaldıralım. RTX 3060 Ti modelin de Palit gibi markaların satışı zor olur diye ASUS TUF modelini seçerken RTX 3070 modelinde Palit markasını almak için seçim sunuyorsun.

Ben ASUS daha kolay satılır demedim zaten bilmediğim için marka olan daha mı kolay satılır dedim. Böyle bir ikilem var zaten konuda hangisi daha mantıklı olur diye açıldı.

Eğer marka satışı zorlaştıran unsursa senin 3070'de Palit markasını teklif etmen saçmalık. 3060 Ti TUF modelini yine 3070'de ona denk bir seriyle kıyaslaman gerek, şöyle ki 3060 Ti 6200 TL 3070 ROG veya TUF serisi 8200 TL gibi bir fiyata sahip ama benim için hangisinin satışı daha kolay ve kârlı olur diye sorarsan üst seviye kartlara doğru çıktıkca müşteri sayısı düşer ve daha fazla fiyat kırman gerekir.

Benim derdim aynı sınıfta olsun veya X markasını alim daha güçlü değil ve marka algısı ne kadar zorlaştırır kolaylaştırır bunuda bilmiyorum o yüzden soruyorum. 3070 ROG STRIX almak için zaten para harcamıyacağımdan dolayı da sizi alakam olmayacak saçma bir seçimle uğraştırmak istemedim.

Ürünün fiyatı ne kadar yüksekse ikinci elde kaybediceği fiyatta o kadar yüksek olur. Bu yüzden 3070 serisini gözden çıkar, zaten bellek ve performans olarak da çok az fark var 3060 Ti modeline gelirsek en mantıklısı 4500 TL gibi fiyata Galax marka almandır. Şöyle düşün, Ali 3060 Ti almak için çarşıya çıktı Ali internette 3060 Ti sıfır Galax modelini 4500 TL fiyata alabiliyor. Ama biriside Letgo'dan daha yeni kart diye ikinci el TUF modelini 5500 TL'den satıyor.

2 Fanlı model kullanmak istemiyorum ve satışının daha zor olduğuna inandığım tek tip zaten bu kartlar neden diyeceksiniz? Çünkü bu arkadaşlar hem daha sesli hem daha fazla ısınıyor ve zaman geçtikçe de oyunlar güçlendikçe daha da sesli ve daha da sıcak olacak bu da onun ömrünü kısaltacak. Ben ikinci el bir kart alırken ilk dikkat edeceğim şey fiyatına oranla parça kalitesi ve uzun ömürlü olması sonuçta adamlar üstünde zıplayıp bozmayacak kullanırken bozulacak.

Ali ikinci el karta neden 1000 TL fazla vereyim? TUF modeli de olsa iyiyse bu adam neden satıyor veya kartta bir sorun mu var benimi dolandırıcak? Eve gelirim çalışmazsa vs. kimse aynı kartın daha düşük bir markası bile olsa 1000 TL ucuza alabiliyorken ikinci ele o parayı vermez emin ol.

Arkadaş fotoğraflarla birlikte bütün sentetik testlerini ve kapı gibi faturamı gönderirim bunu düşünecekse zaten Galax için düşünsün TUF bu durumda en az soru işareti yaratacak marka.

İkinci elin kırdığı güvensizlik kartın Galax olmasından kırdığından fazla zaten ikinci el alacak insan da ucuz olmasına bakıyor. Emin ol Galax kötü bir marka değil ve aldığın kart 3060 Ti 3080 alsan evet TUF serisi al derim ama zaten aldığın kart ısınmayan rafine bir kart.

Galax kötü bir marka değil ama ASUS MSI EVGA değil. Aslında ikinci el algısı konusunda haklısın o konuda bir şey diyemem. İkinci elde ucuz olmasına gerçekten bakılıyor bu konuda da çok haklısın.

GameGaraj'da 4000'e bile var.

Amacım en ucuza almak değil ki benim hem 1 yıl adam akıllı bana sıkıntı çıkartmayacak bir kart almak hem de 2. elde satarken az fiyat kırıp satmak. Mesela SSD 2. el piyasasında Samsung satarken nasıl az fiyat kırpıyorlarsa ASUS ekran kartında aynı şekilde mi yoksa ASUS'ta alsam Palit'te alsam aynı mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı