RTX 3060'a geçmek mantıklı mı?

Bütçe
7000tl
Hayır hocam Nvidia fan boyluğu değil. Arkadaş haklı bu arada. Nvidia'dan şaşılmamalı bütçe yetiyorsa.

Bütçe yetiyorsa demişsin fakat aradaki fiyat farkını başka bileşenlere vermek daha mantıklı.

3 ay önce RX 6700 10 GB aldım ve hatta üstüne kartı köküne kadar OC yaptım, gram sorun yaşamadım. Önceki kartım da AMD idi ve sorunsuz yıllarca kullandım. Şimdi bazı arkadaşların söylediği gibi AMD çöp öyle mi?

3 ay önce RX 6700 10 GB aldım ve hatta üstüne kartı köküne kadar OC yaptım, gram sorun yaşamadım. Önceki kartım da AMD idi ve sorunsuz yıllarca kullandım. Şimdi bazı arkadaşların söylediği gibi AMD çöp öyle mi?
AMD çöp demek doğru değil hocam. Herkesin kendi görüşürüdür ancak ben 4070 varken gidip 6950 XT almam örneğin. 4080 alacak olsaydı da 7900 XTX almazdım. Demek istediğim şey bu. Belli bütçeye kadar AMD gerisi Nvidia şeklinde düşünüyorum. Çöp demek yanlış. AMD ve Nvidia babalarımız şirketleri değil ki Nvidia hayranı olduğum halde fiyatlandırma ve VRAM azlığından dolayı halen eleştiriyorum ama vazgeçemem Nvidia'dan. Anlatmaya çalıştığım nokta bu.

Gelin benim sorunumuza çözüm bulun ne dersiniz kendinizi kanıtlamış olursunuz.

Ayrıca RTX3060 12GB nasıl giriş seviyesi anlamadım. Denk olarak 580 mi getireceksiniz önümüze. Düşünmedim değil. Şuan AMD kullanan birisi olarak iade sürecini geçtiğim için bende katlanıyorum sorunlarına ve önermiyorum.
AMD kötüdür Nvidia çöptür konusuna girmeden 3060 12 GB giriş seviyesi kaldı şu an. RX 6600 kullanan biri olarak söylüyorum, kas güçleri arasında %6'lık bir fark var. 1080P'de AAA oyunların Ultra ayarlarında yamulmaya başladılar, DLSS ve FSR biraz işi toparlıyorsa da yakında onlar da yetersiz kalabilir.

9 aydır 6600 kullanıyorum, sadece elektrik kesintilerinde ve RAM'lerime overclock denerken Wattman aldım. Hangi sürüm olursa olsun. Wattman bir hata değil ayrıca, ani çökmeler sonucu sürücü ayarlarının geri yüklenmesidir. Sistemin bir parçasında sorun varsa Nvidia ekran kartı da çökebilir ama size Wattman gibi belirtmez.

XMP veya DOCP kapatın.(Kapatınca çözülüyorsa çipi XMP kadar zorlamayacak bir overclock yapabilirsiniz.) Fast Boot kapatın. Radeon Software'daki ekran kartı sekmesindeki tüm ayarları kapatın. Chipset ve BIOS güncelleyin. Bütün parçalar için ayrı ayrı stabilite testi yapın. Radeon Software'dan güç limitini %10 arttırın, maksimum çekirdek frekansını %97 yapın. Açıksa AMD SAM kapatıp deneyin. Bunu söylememe gerek yok ama herhangi bir OC varsa kaldırın. Buna da gerek yok ama virüs taraması yapın. Diskinizi kontrol edin. Onun dışında Radeon Pro sürümlerini deneyebilirsiniz, onlar da stabil bende.

XMP veya DOCP kapatın.(Kapatınca çözülüyorsa çipi XMP kadar zorlamayacak bir overclock yapabilirsiniz.) Fast Boot kapatın. Radeon Software'daki ekran kartı sekmesindeki tüm ayarları kapatın. Chipset ve BIOS güncelleyin. Bütün parçalar için ayrı ayrı stabilite testi yapın. Radeon Software'dan güç limitini %10 arttırın, maksimum çekirdek frekansını %97 yapın. Açıksa AMD SAM kapatıp deneyin. Bunu söylememe gerek yok ama herhangi bir OC varsa kaldırın. Buna da gerek yok ama virüs taraması yapın. Diskinizi kontrol edin. Onun dışında Radeon Pro sürümlerini deneyebilirsiniz, onlar da stabil bende.
İşte Nvidia'da bunları yapmadan tak çalıştır hocam.

İşte Nvidia'da bunları yapmadan tak çalıştır hocam.
Dostum okudun mu? Ekran kartı haricinde bir parçada sorun varsa Nvidia'da da sorun yaşarsın. Nvidia olan sistemde gidip stabil olmayan bir ayar girersen veya PSU vs. bozuksa "Ben çökmem, Nvidia'nın adını lekeleyemem" mi diyecek? Çökecek tabii. Ekran kartının kendisinde sorun varsa o ayrı tabii ki. Sürücülerin sorunlu olduğunu düşünmüyorum, 22.5.1'den 23.4.3'e kadar Pro Edition'lar dahil bütün sürücüleri kurdum, hiçbirinde de sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı