RTX 3060'lı sistem önerisi

Saner98

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistem toplayacağım çok bilgim yok eksik veya bir öneriniz varsa söyler misiniz?

Kasa: Rampage amaze 700W 80 Plus Bronze.
Ekran kartı: RTX 3060.
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Anakart: B450M K
RAM: Kingston 16 GB (2x8) 3200 MHz.
SSD: Samsung 1TB 980 Pro.

Arkadaşlar sistem toplayacağım çok bilgim yok eksik veya bir öneriniz varsa söyler misiniz?

Kasa: Rampage amaze 700W 80 Plus Bronze.
Ekran kartı: RTX 3060.
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Anakart: B450M K
RAM: Kingston 16 GB (2x8) 3200 MHz.
SSD: Samsung 1TB 980 Pro.

Hocam çoğu şeyi @kino hocam söylemiş. Ben de tavsiye olarak şunları eklemek istiyorum. Öncelikle o PSU kötü ve o kadar wat değerine ihtiyacınız yok. İkinci olarak 3060 yerine AMD bir ekran kartı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Anakart ve SSD kısmına gelirsek ben 970 EVO Plus kullanıyorum ve gereğinden oldukça fazla kaçıyor. sadece oyun oynayacaksanız kioxa marka bir ssd tercih ederseniz fazlasıyla yeter. Ayrıca gene kino hocamın dediği gibi o anakarta o SSD olmaz.

Hocam 3060 yerine RX 6650XT alın. (XFX önerimdir AMD kartlar için)
Rampage kasa ve C4 almayın pişman olursunuz. Anakartta mümkünse B550 alın.

İkinci olarak 3060 yerine AMD bir ekran kartı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Hocam ben de biraz önce sistem tavsiyesi konusu açmıştım da. Önceden beridir bir alışkanlık mı artık nasıl adlandırılır, Intel ve NVIDIA olsuncuyum biraz. Fakat sisteme vereceğimiz paralar az değil yani o kadar da. İlla şu bu olsun diye tutturmamak mı lazım? Aynı fiyata daha iyi performans veren sistem alınabilecekse tabiri caizse enayilik mi etmiş olunur. Bilgim de yok pek bazı hazır sistemlerin içindeki markaları duymadım hiç. Bir an önce almak lazım fiyatlar malum ama bilgisizlik beraberinde tedirginliği de getiriyor.

Hocam ben de biraz önce sistem tavsiyesi konusu açmıştım da. Önceden beridir bir alışkanlık mı artık nasıl adlandırılır, Intel ve NVIDIA olsuncuyum biraz. Fakat sisteme vereceğimiz paralar az değil yani o kadar da. İlla şu bu olsun diye tutturmamak mı lazım? Aynı fiyata daha iyi performans veren sistem alınabilecekse tabiri caizse enayilik mi etmiş olunur. Bilgim de yok pek, kazıklanmak istemiyorum.

Hocam şahsen ben bu yazdıklarımın tam tersini yapıp 3060'lı bir sistem topladım. Bunun sebebi oynadığım ve oynayacağım oyunların belli olup 3060'a çerez oyunlar olarak gelmesiydi. Neden 3060 tercih ettiniz diye soracak olursanız hem yazılımsal olarak sağladığı kolaylıklardı. Benim gibi yapmayıp NVIDIA bilindik markadır oradan alalım derseniz ve ihtiyacınız olan performansı alamazsanız maalesef enayilik yapmış olursunuz.

Hocam şahsen ben bu yazdıklarımın tam tersini yapıp 3060'lı bir sistem topladım. Bunun sebebi oynadığım ve oynayacağım oyunların belli olup 3060'a çerez oyunlar olarak gelmesiydi. Neden 3060 tercih ettiniz diye soracak olursanız hem yazılımsal olarak sağladığı kolaylıklardı. Benim gibi yapmayıp NVIDIA bilindik markadır oradan alalım derseniz ve ihtiyacınız olan performansı alamazsanız maalesef enayilik yapmış olursunuz.

Benim de NVIDIA tarafına yönelmek istememdeki sebep sizinkiyle aynı aslında, yazılımsal kolaylıklar ya da stabilite. Bir de çok öncelerden beri Intel ve NVIDIA daha lider konumdaydı, AMD sonradan çok yükselişe geçti ama işte hep bir alışkanlık kaldı illa şu bu olsun diye. E şimdi de hatrı sayılı miktarda para vereceğiz ve çok aradayım.

Benim de NVIDIA tarafına yönelmek istememdeki sebep sizinkiyle aynı aslında, yazılımsal kolaylıklar ya da stabilite. Bir de çok öncelerden beri Intel ve NVIDIA daha lider konumdaydı, AMD sonradan çok yükselişe geçti ama işte hep bir alışkanlık kaldı illa şu bu olsun diye. E şimdi de hatrı sayılı miktarda para vereceğiz ve çok aradayım.

Hocam eğer ileride ne olacağından benim gibi %100 emin değilseniz bu topa girmenizi tavsiye etmem. Bence AMD ekran kartı ile işlemci alın. Kafanız daha rahat olur ileride.

Ben de 3060 12 GB kullanıyorum ama %90 iş için. 3000 serisi 1-2 sene önce satın almak için iyiydi de günümüzde güç tüketimi ve DLSS 3.0 desteği olmaması çok göze çarpıyor.

Bugün bu kartları satsak ederini biliyorsun, başkaları da bugün bile gidip 10-12K falan verip alıyor mağazalardan. İlginç bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı