RTX 3070 %99 GPU kullanımı ve oyunda ani takılmalar

umutçıtaks

Centipat
Daha fazla  
8 GB RTX3070 ekran kartına sahibim. DCS World veya mfs tarzı aşırı yüksek kapsama alanına sahip simülasyon oyunlarının ekran kartı kullanımı genelde %99 oluyor. Bu değerler sabit çünkü oyundaki görüş mesafesi çok yüksek doğal olarak ekran kartı aynı anda daha fazla kare hesaplamak zorunda ancak kafa takip cihazı ile etrafa bakarken görüntü arada bir donup donup eski haline dönüyor ve bu sırada ortalama 40-50FPS alıyorum. Sebebi ne olabilir? Ekran kartını %99 kullanmak FPS düşmesi mi yapıyor? Not: Görüntüyü sabit tutarsam FPS düşmesi ya hiç olmuyor ya çok nadir oluyor.

8 GB RTX3070 ekran kartına sahibim. DCS World veya mfs tarzı aşırı yüksek kapsama alanına sahip simülasyon oyunlarının ekran kartı kullanımı genelde %99 oluyor. Bu değerler sabit çünkü oyundaki görüş mesafesi çok yüksek doğal olarak ekran kartı aynı anda daha fazla kare hesaplamak zorunda ancak kafa takip cihazı ile etrafa bakarken görüntü arada bir donup donup eski haline dönüyor ve bu sırada ortalama 40-50FPS alıyorum. Sebebi ne olabilir? Ekran kartını %99 kullanmak FPS düşmesi mi yapıyor? Not: Görüntüyü sabit tutarsam FPS düşmesi ya hiç olmuyor ya çok nadir oluyor.
Şimdi GPU'nun DIY Chip dediğimiz asıl görseli işleyen bileşendir. Bu çipe bindirdiğiniz yük sadece sabit görseli sunmaktadır size. Hareket meydana çok az geldiğinden fps genelde sabit %5 oynama olur. Ani dönüşlerde arkada işlenen grafik durur ve yeni pencere işlenmeye başlar. Bu sırada VRAM dediğimiz video belleği de devreye girer. Eski kareleri bellekten temizleyip yeni kareleri HDD'den Ram'a ramdan CPU'ya cpu'dan GPU VRAM'larına ordan da DIY cipine. Biraz grafikleri kısıp bu yükü hafifletebilirsiniz sisteminizden.

%99-100 Olması önemli bir husus değildir. Ayırca GPU'nun powerdraw rateye bakmanızı öneririm.

3070 Ortalama 200-240w güç çekmektedir. %99 olup 100w çekiyorsa bir yazılımsal problem söz konuus olabilir. Benzer sorun RE2'de yaşanıyor.

Şimdi GPU'nun dıy chip dediğimiz asıl görseli işleyen bileşendir. Bu çipe bindirdiğiniz yük sadece sabit görseli sunmaktadır size. Hareket meydana çok az geldiğinden FPS genelde sabit %5 oynama olur. Ani dönüşlerde arkada işlenen grafik durur ve yeni pencere işlenmeye başlar. Bu sırada VRAM dediğimiz video belleği de devreye girer. Eski kareleri bellekten temizleyip yeni kareleri HDD'den RAM'a RAM'dan CPU'ya CPU'dan GPU VRAM'larına oradan da dıy cipine. Biraz grafikleri kısıp bu yükü hafifletebilirsiniz sisteminizden.

%99-100 olması önemli bir husus değildir. Ayırca GPU'nun powerdraw rateye bakmanızı öneririm.

Anladım yani kısaca NVIDIA VRAM cimriliği yapmasa bu tarz bir sorun olmazdı :)

3070 ortalama 200-240W güç çekmektedir. %99 olup 100W çekiyorsa bir yazılımsal problem söz konuus olabilir. Benzer sorun RE2'de yaşanıyor.

Dediğinizi test edeceğim sağ olun peki siz nasıl çözdünüz.

Hocam SSD ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

M.2 SSD 800Mbps.

Anladım yani kısaca NVIDIA VRAM cimriliği yapmasa bu tarz bir sorun olmazdı :)
Kesinlikle. Belleklerini hız aşırtıp kullanabilirsin. Custom bir mod istiyorsan konu açıp etiketle beni. Her oyunda + iş yapan bir ayar paylaşacağım.

Geri
Yukarı