RTX 3070 ekran kartlı sistemde 'no signal' hatası

Prof.Snape

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi forumlar;

Sistemi Vatan'dan topladım. Bilgisayarım hata verme zaman aralığı belli olmaksızın bazen 5 saat, 2 saat, 10 dakika, 1 gün gibi aralıklarla çoğunlukla oyun oynarken 1 kaç defa masaüstünde iken de vermekle birlikte ekrana no signal hatası veriyor. Fakat sistemin geri kalanı çalışıyor. RGB fanlar işlemci vs. anakart üzerinde hiçbir hata ışığı yanmıyor.

Yaptıklarım: sistemi başka bir monitörde denedim. ( Salondaki 4K TV) bir şey değişmedi.
HDMI kablo değiştirdim. bir şey değişmedi.
Power kablosu değiştim. bir şey değişmedi.
Ekran kartını söküp tekrar taktım. Bir şey değişmedi.
Ekran kartı 8+8 pinini çıkardım yer değiştirerek tekrar çıt sesi gelecek şekilde taktım. Bir şey değişmedi.

Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkür ediyorum. Topladığım sistemi ayrıntılı olarak aşağıda belirttim.

Sistemim;
monitör: AOC 27" 75Hz IPS ekran 1920*1080.
anakart: ASUS TUF Gaming B550M PLUS.
işlemci: AMD Ryzen 5 5600X
ekran kartı: MSI RTX 3070 Gaming X Trio.
RAM: G.Skill Ripjaws 3600 MHz (2x8GB) 16 GB CL18
işlemci soğutucusu: Cooler Master Liquid ML120L RGB
kasa : Cooler Master TD500 mesh.
güç kaynağı: Cooler Master 750W 80+ Bronze sertifika.
SSD: Samsung 970 Evo n. VM2 500GB
HDD: yok.

Ekran kartı driverini DDU ile silip son versiyonunu yükle. Tekrar işe yaramazsa bir önceki sürümü de deneyebilirsin. Eğer sorun çözülmezse sistemi kasanın içinden çıkararak uzay montajı yaparak da deneyebilir misin? Bakalım öyle kullanırken hata verecek mi?

Taktığımı düşünüyorum. Bilgisayar gayet normal açılıyor ve çalışıyor bu söylemiş olduğum problem belirli bir süre geçtikten sonra meydana
hiç mi gözükmüyor yani anakart logou filan
en iyisi vatana git

Bios üzerinden RAM XMP profili açık mı? Kapatıp dener misiniz. Bazen RAM frekansı ve voltaj sebebiyle bilgisayar kesebiliyor. Ya da reset atıyor. Genelde AMD işlemciler 3200MHZ’e kadar destek veriyor. Onun üstü hızlar OC ile sağlanıyor. RAM hızını manuel olarak düşürmeyi deneyin. 3200’e.

BIOS üzerinden RAM XMP profili açık mı? Kapatıp dener misiniz? Bazen RAM frekansı ve voltaj sebebiyle bilgisayar kesebiliyor. Ya da reset atıyor. Genelde AMD işlemciler 3200MHz’e kadar destek veriyor. Onun üstü hızlar OC ile sağlanıyor. RAM hızını manuel olarak düşürmeyi deneyin. 3200’

Yorumunuz için teşekkür ederim. Akşam işten dönünce deneyeceğim fakat işlemci çıkalı henüz 2 hafta oldu 3200 MHz hıza kadar desteklemesi biraz abest değil mi?

Yorumunuz için teşekkür ederim. Akşam işten dönünce deneyeceğim fakat işlemci çıkalı henüz 2 hafta oldu 3200 MHz hıza kadar desteklemesi biraz abest değil mi?
İşlemciyle bir ilgisi yok ki. DDR4 standardı 2133MHZ destekliyor onun üstü hız aşırtma.
Bu da anakartınız, 3200 MHZ üzerini Over Clock ile destekliyor. OC hızlarda hep sorun çıkıyor. 3200 ve aşağısına alın Bios üzerinden. Bir de güncel mi kontrol edin bios güncellemesi yapın.
7DC15B61-55C9-427D-8FD6-2E2FA336AB08.jpeg

Dosya Ekleri

• 08C68362-DD50-4AD9-9E99-DD89B18731B0.jpeg
    08C68362-DD50-4AD9-9E99-DD89B18731B0.jpeg
    54,9 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı