RTX 3070 için termal soğutma üzerine öneriler

tahababatas

Hectopat
Merhabalar,
Termal modifikasyon konusunda meraklı olduğum için aklımdaki planı sizlere de sormak istiyorum biraz fanteziye kaçtığı doğrudur :D
Ne gerek var ? Gittiği yere kadar gitsin gibi cevaplar yerine sorunun kendisine odaklanırsak çok sevinirim ihtiyaçtan değil mantığını kavramak için bu konuyu açtım aslında.
Ekran kartı modeli : Zotac RTX 3070 Twin Edge OC

Sadece pcb üzerinde çalışacağım için sorularım da PCB ile alakalı olacak. RTX 30 serisinde özellikle VRAM sıcaklıkları çok fazla ( 100 derece civarı ).
İleride overclock etmek isterken bu çipler çok ısınacağından kartı tepeden tırnağa termal modifikasyon yapmayı düşündüm.
Bakır termal pad uygulamak istesem iletken olacağından çiplerin etrafına değerse nasıl sonuçlanır bilmiyorum. çiplerin etrafına vernik ile şerit çizsem bunun önüne geçer miyim ?
Bakır termal padi çok ince alıp 0.5mm kadar her iki tarafında da macundan yapılmış termal pad yerleştirmek veya direkt termal macun sıkmak, sadece bakır pedi yerleştirip işi bitirmekten daha mı etkili olur ?
Çekirdek için likit metal kullanacağım orası kesin. Çekirdeğin etrafını vernik ile şerit çizmek doğru olur mu ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı