RTX 3070 mi 3080 mi?

Merhaba aklımda iki tane ekran kartı var. 3070'in henüz çıkmadığını biliyorum, o yüzden varsayımda bulunabiliriz.
165 Hz bir monitör almayı düşünüyorum. Rekabetçi oyunlar 165 FPS değerini görmek istiyorum. Ultra, Very High ya da High olmasına gerek yok FPS artışı için yapılan ayarlar gölge kapatmak, bazı ayarları Low yapmak. Bu tarz şeyleri yaparım, bunlar sorun değil.
Monitör 2K olacak, 3080 4K için sadece demeyin; 165 FPS değeri istiyorum. 3070 sizce yukarıda bahsettiğim koşulları sağlar mı?

Ryzen 7 3700X
ASUS ROG STRIX B550-F.
2*8 3000 MHz RAM HyperX Fury Predator.
Xigmatek 750W 80 Plus Gold.
Gigabyte G27QC27 monitör
Oynadıgım oyunlar; Apex legedns, CoD Warzone, Black Desert, Smite, Owerwatch,

3070 yeterli gelecektir.

Oynarsınız hocam. Ama casual bir şekilde oynarsınız.

Oynanmaz demedim zaten, rekabetçi bir şekilde oynanmaz dedim, tekrar okursanız.

Hocam çemkirmeye gelmedim ben de, neden rekabetçi oynanmaz bunu merak ettim. Gerçekten bilmiyorum.

Hocam i9 10900K'da bile oluyormuş videoda izlemiştim o yüzden demiştim yani o ekran kartına 1080 değil 2K olmalı kesinlikle üst segment çünkü.

Darboğaz olacağını sanmıyorum Ryzen 7 3700X yeterli bir işlemci. Yanılıyorsam bile bu bahsettiğimiz dar boğazlar çok sıkıntılı FPS düşüşleri yaşayacağımı sanmıyorum.

Rekabetçi oyunlar 24 inç 1080p monitörlerle oynanır. Bunun arkasında tabii ki çeşitli nedenler vardır.
  • Bahsedilen 24 inç 1080p monitörler çok yüksek Hz değerlerine sahip olabiliyorlar, 360 Hz gibi.
  • Daha büyük ve çözünürlüğü yüksek bir monitör kullanırken kafanızı çevirmeniz gerekeceğinden tepki sürenizi artırır ve dezavantaj sağlar.
  • 24 inç 1080p rekabetçi oyunlarda standarttır ve böylece haksız rekabet oluşmaz.
  • Bahsedilen standart monitörler gözün odak noktası için en uygun monitörlerdir.
Yoksa rekabetçi oyuncular 2k veya 4k kullanırlardı. Fakat dediğim gibi 2k veya 4k rekabetçi oyun oynuyorum diyen rekabetçi değil, casualdir. @Flagellumdei07 @srcn90

Hocam kimse PSU konusuna değinmemiş(en azından ben görmedim.). 750W 3080 için yetersiz olacaktır. Eğer 3080 alacaksanız 850W falan bir PSU da almanız lazım.

Hocam kimse PSU konusuna değinmemiş(en azından ben görmedim.). 750W 3080 için yetersiz olacaktır. Eğer 3080 alacaksanız 850W falan bir PSU'da almanız lazım.

Yük altında yeteceğini düşünmekteyim çünkü Ryzen 7 3700X 65W değerine sahip bir işlemci. Yetmese bile 3070'e karar verdim zaten.
Rekabetçi oyunlar 24 inç 1080P monitörlerle oynanır. Bunun arkasında tabii ki çeşitli nedenler vardır.
  • Bahsedilen 24 inç 1080P monitörler çok yüksek HZ değerlerine sahip olabiliyorlar, 360 Hz gibi.
  • Daha büyük ve çözünürlüğü yüksek bir monitör kullanırken kafanızı çevirmeniz gerekeceğinden tepki sürenizi artırır ve dezavantaj sağlar.
  • 24 inç 1080P rekabetçi oyunlarda standarttır ve böylece haksız rekabet oluşmaz.
  • Bahsedilen standart monitörler gözün odak noktası için en uygun monitörlerdir.
Yoksa rekabetçi oyuncular 2K veya 4K kullanırlardı. Fakat dediğim gibi 2K veya 4K rekabetçi oyun oynuyorum diyen rekabetçi değil, casualdir. @Flagellumdei07 @srcn90

Söylediklerinize katılıyorum fakat bu 27inc 2K monitörler de oyun oynayan insanları casual yapmaz.

Geri
Yukarı