Çözüldü RTX 3070 sistemde ekran kapanıyor ama bilgisayar çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ermanbayr

Centipat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi Windows'dan kapat dediğimde sistem normal bir şekilde kapanıyor gözüküyor ama kasada hiçbir şey olmuyor, her şey aynı şekil stabil çalışmaya devam ediyor. Buradaki konulara baktım birçok yerde de araştırdım, çözüm bulamadım, karttan dolayı mı onu da bilmiyorum. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim...
Diğer ekran kartımı sattığım için ekran kartından olup olmadığını deneyemiyorum.
Güç seçeneği ayarlarını denedim
Windows güncelleştirmelerini yaptım.
Ekran kartı güncelleştirmesini yaptım driver yükledim eski ekran kartı driverı kaldırdım

Sistem:
Anakart: Gigabyte GA-Z270X-Ultra.
İşlemci: Intel i7 6700K 4.0 GHz.
RAM: G.Skill 16 GB 3200MHz (2x8)
Ekran kartı: MSI RTX 3070 Gaming X Trio.

Çözüm
Söylediğiniz programları birçok arkadaş kullanıyor. Bu tür sorun yaşamıyorlar. Fakat kimi zaman programların kayıt defterindeki düzenlemelere yansıması farklı olabiliyor. Özellikle sistem üzerindeki temel bir parça değiştiğinde çakışmalar kaçınılmaz oluyor. Dediğim gibi temiz bir format ve sürücülerin sağlıklı kurulumundan sonra sorunun düzeleceğini düşünüyorum. Sorunlu ekran kartları tabii ki olabiliyor ancak sorunlu ekran kartlarının belirtileri genelde daha farklı sonuçlar ile ortaya çıkıyor.

Anladım teşekkür ederim ilginiz için birkaç güne format atıp tekrar yazarım buraya.
Başlat > ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > sorun gider > ek sorun gidericiler > güç sorun gidericiyi çalıştır.
Yaptım ve sorunum düzeldi, bir şeyleri kaldırırken ya da yanlışlıkla bir ayarları değiştirmişim uzun uğraşlar sonucunda çok basit olan bir işlemmiş aslında çözmeyi başardım. Formata gerek kalmadı :)
BİOS sürümünüz güncel mi? Sorunun eski ekran kartından kalan bir takım kaybolmayan dosyalar ile yeni ekran kartına ait dosyaların çakışmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Temiz bir format ve ardından chipset ile driver sürücülerinin sağlıklı şekilde kurulması ile sorunun düzeleceği düşüncesindeyim.

Bu bana başka bir sorunmuş gibi geldi. Ekran kartıyla alakası olmayabilir. Sonuçta bilgisayarı kapatmayı seçiyorsunuz ve ekran kapanıyor ama kasada fanlar vs. çalışmaya devam ediyor anladığım kadarıyla. windows orjinal mi? Fastboot u kapattınız mı? Bilgisayarın erken kapanmasını engelleyen arka plan programları kontrol edin derim. Sorununuz bence ekran kartıyla alakalı değil.

BIOS güncel durumda DDU programını kullanarak driver kaldırma işlemini yaptım. Son çare olarak format düşünmek istedim formatlık bir iş olmadığını düşünerek tek çarem onu denemek gibi sanırım.
Evet doğru anlamışsınız
Windows orijinal
Fastboot kapalı yine de aynı durum.
Ekran kartını test etmek için MSI Afterburner, basemark, OCCT programları indirmiştim onları da detaylı bir şekilde kaldırdım acaba onlardan mıdır diye siz daha iyi biliyorsunuzdur bu programları kullanırken herhangi bir ayar değişiyor mudur acaba?
BİOS sürümünüz güncel mi? Sorunun eski ekran kartından kalan bir takım kaybolmayan dosyalar ile yeni ekran kartına ait dosyaların çakışmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Temiz bir format ve ardından chipset ile driver sürücülerinin sağlıklı şekilde kurulması ile sorunun düzeleceği düşüncesindeyim.

Bu bana başka bir sorunmuş gibi geldi. Ekran kartıyla alakası olmayabilir. Sonuçta bilgisayarı kapatmayı seçiyorsunuz ve ekran kapanıyor ama kasada fanlar vs. çalışmaya devam ediyor anladığım kadarıyla. windows orjinal mi? Fastboot u kapattınız mı? Bilgisayarın erken kapanmasını engelleyen arka plan programları kontrol edin derim. Sorununuz bence ekran kartıyla alakalı değil.

Söylediğiniz programları birçok arkadaş kullanıyor. Bu tür sorun yaşamıyorlar. Fakat kimi zaman programların kayıt defterindeki düzenlemelere yansıması farklı olabiliyor. Özellikle sistem üzerindeki temel bir parça değiştiğinde çakışmalar kaçınılmaz oluyor. Dediğim gibi temiz bir format ve sürücülerin sağlıklı kurulumundan sonra sorunun düzeleceğini düşünüyorum. Sorunlu ekran kartları tabi ki olabiliyor ancak sorunlu ekran kartlarının belirtileri genelde daha farklı sonuçlar ile ortaya çıkıyor.

Söylediğiniz programları birçok arkadaş kullanıyor. Bu tür sorun yaşamıyorlar. Fakat kimi zaman programların kayıt defterindeki düzenlemelere yansıması farklı olabiliyor. Özellikle sistem üzerindeki temel bir parça değiştiğinde çakışmalar kaçınılmaz oluyor. Dediğim gibi temiz bir format ve sürücülerin sağlıklı kurulumundan sonra sorunun düzeleceğini düşünüyorum. Sorunlu ekran kartları tabii ki olabiliyor ancak sorunlu ekran kartlarının belirtileri genelde daha farklı sonuçlar ile ortaya çıkıyor.

Anladım teşekkür ederim ilginiz için birkaç güne format atıp tekrar yazarım buraya.
Başlat > ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > sorun gider > ek sorun gidericiler > güç sorun gidericiyi çalıştır.
Yaptım ve sorunum düzeldi, bir şeyleri kaldırırken ya da yanlışlıkla bir ayarları değiştirmişim uzun uğraşlar sonucunda çok basit olan bir işlemmiş aslında çözmeyi başardım. Formata gerek kalmadı :)

Çözüm

Geri
Yukarı