RTX 3070 tam performans almak

Yav neyde çıksın kart anlamadım. Ne yapıyor bu kart da yaptığı şeyi tam performans yapsın?
Fabrika çıkışında tam performansı vermiyorlarmış ya hani ekran kartları. Overclock yaparak performansı artırabileceği söyleniyor. Render alırken, kayıt alırken veya çeşitli uygulamaları kullanırken mevcut fabrikasyon performansından daha iyi performans almak istiyorum. Oyunlardan örnek vereyim. Fabrika çıkışlı ekran kartından 90 FPS alınıyorken, overclock yapıldığında 105 FSP alınabiliniyor. Bahsettiğim bu. Bilgiliysen zaten performans artırmak istiyorum dediğimde çoktan anlamış olman gerekiyordu.

Mining için ekran kartının farklı bölümü kullanıldığı için ona özel bir ayar yapılıyor. Eğer mining yapmak istiyorsanız ona göre ayar önerebiliriz. Oyun, render gibi işlerde yapacağınız OC çok az fark edecektir.

Mining için ekran kartının farklı bölümü kullanıldığı için ona özel bir ayar yapılıyor. Eğer mining yapmak istiyorsanız ona göre ayar önerebiliriz. Oyun, render gibi işlerde yapacağınız OC çok az fark edecektir.
Miningcilerin hangi bölümü kullandığını bilmiyorum. Onlar daha çok kazı yapabilmek için en yüksek ekran kartlarına maksimum performans ayarı yaparak kazanıyorlar diye biliyordum. Onların yaptığı işlem başkaysa ozaman sorumu şöyle değiştireyim. Render alma, video kayıt alma, çeşitli programları daha performanslı çalıştırabilmesi için performans artışı sağlamak istiyorum.

Normal kullanım için OC yapmak istiyorsanız önce güç sınırını (Sizin tablonuzda power target oluyor.) arttırmalısınız. Voltaj ayarlarına dokunmanızı tavsiye etmem. Sonra saat hızını kademeli olarak arttırarak her arttırdığınızda stress testine sokarak sıcaklıkları karşılaştırmalısınız. Bellek hızı için de saat hızı gibi kademeli olarak test etmelisiniz.

Son düzenleme:
Normal kullanım için OC yapmak istiyorsanız önce güç sınırını (Sizin tablonuzda power target oluyor.) arttırmalısınız. Voltaj ayarlarına dokunmanızı tavsiye etmem. Sonra saat hızını kademeli olarak arttırarak her arttırdığınızda stress testine sokarak sıcaklıkları karşılaştırmalısınız. Bellek hızı için de saat hızı gibi kademeli olarak test etmelisiniz.
Teşekkürler. Dediğiniz şeyler sanırım benim yapabileceğim şeyler değil. Şimdi yanlışlıkla voltaj yükseltirim falan. Anakart yanar :D İnternetten sorarak öğrenebileceğim birşey sandım ama sanırım bilen birinin ne yaptığını bizzat gözlemlemeden bu işi kendi başıma yapmak zor gibi.

Bilgisiz biri olarak haddime değil ancak miningciler tam tersini yapar çoğu zaman. Kartın güç limitini kısar, voltajı ve çekirdek hızını düşürüp bellek hızını arttırır. Yine kıt bilgimle söyleyeyim bunla da kalmayıp kartın BIOS'unu modifiye ederek bellek gecikme değerlerini düşürürler. Sen bunları yaparsan kartın oyun performansı yerleri öper. Kartın tükettiği güç önemli ölçüde azalır, elektrik faturaları ucuzlar. Bunun yanında bellekler hızlandığı için mining performansı artar.

Performans artırmak istiyorsan güç limitini arttırdıktan sonra çekirdek ve bellek hızlarını yavaş yavaş arttırman gerek. 100-200 MHz için voltaj vermene gerek olmaz çoğu zaman.

Ekleme yapayım: Fabrika çıkışında bunların yapılmama sebebi de kullanılan silikonun kalitesinin değişmesi. Fırından çıkan silikonun her yeri aynı kaliteye sahip olmaz bu yüzden de her bir ekran kartı farklı hızlara farklı gerilimde çıkar. Fabrikada teker teker kartlara ayar çekilmez, hepsine uyacak bir şeyler yükler postalarlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı