RTX 3070 Ti sistem parçaları uyumlu mu?

• ASUS TUF Gaming OC GeForce RTX 3070 Ti 8G OC.
  • AMD Ryzen 5 5600X.
  • ASUS TUF-Gaming-450b güç kaynağı.
  • Arctic Freezer 34 e-sports Duo kırmızı CPU soğutucu.
  • ASUS Prime B450M-K
  • 16 GB RAM markasını bilmiyorum.

Sistem toplamada pek bilgim yok ama şu ana kadar bunları buldum.
Dostum çok iyi araştır mesela her componentin bir TDP değeri oluyor enerji tüketimi olarak düşünebilirsin önemli olan işlemci ve ekran kartı ama bütün hepsinin TDP değerlerinin üstüne 100 daha ekleyip PSU seçimi yapmalısın mümkünse sertifikalı olsun bronz silver ya da gold vs. bronz ya da silver olması yakacağı elektriğe etki ediyor yani uzun vadede kar etmek istersen gold sertifikalı bir PSU tercihi yapmalısın onun dışında RAM lerin mhz değerleri de önemli XMP 2.0 desteği var mı ona bakabilirsin. Ben olsam bu sisteme MSİ B550A PRO anakart tercih ederdim. Şimdiden hayırlı olsun.

Dostum çok iyi araştır mesela her componentin bir TDP değeri oluyor enerji tüketimi olarak düşünebilirsin önemli olan işlemci ve ekran kartı ama bütün hepsinin TDP değerlerinin üstüne 100 daha ekleyip PSU seçimi yapmalısın mümkünse sertifikalı olsun bronz Silver'ya da Gold vs. bronz ya da Silver olması yakacağı elektriğe etki ediyor yani uzun vadede kar etmek istersen Gold sertifikalı bir PSU tercihi yapmalısın onun dışında RAM'lerin MHz değerleri de önemli XMP 2.0 desteği var mı ona bakabilirsin. Ben olsam bu sisteme MSI B550A Pro anakart tercih ederdim. Şimdiden hayırlı olsun.

PSU olarak Corsair Cv750 80+ Bronz 750w Çift Eps Bağlantılı Güç Kaynağı Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL nasıldır sizce yeterli mi ve Gold dediğiniz şeyden bildiğiniz varsa atabilir misiniz?

5600x almanıza gerek yok 5600 ile aynı işlemci ve aradaki fiyat farkına değmez
b450 yerine b550 alırsanız o aradaki fark daha önemli.

Son düzenleme:
Zaten arkadaşlar tüm önemli noktaları açıklamış. Ben de ekleyeyim:

Ekran kartı güzel, tabi yine indirim kovalayın mutlaka uyguna bulabilirsiniz.

İşlemci ve CPU soğutucuyu Ryzen 5 5600 (3760 ₺) + ID-Cooling SE-224-XT (600-700 ₺) ile değiştirin derim. Çok uygun bir fiyata Ryzen 5 5600X bulamadıkça Ryzen 5 5600 gayet yeterlidir. Arctic Freezer 34 e-sports Duo ile ID-Cooling SE-224-XT çok yakın performanslara sahip ancak ID-Cooling çok daha uygun fiyatlı. Yine de Ryzen 5 5600X isterseniz burada (4180 ₺) var.

B450 yerine B550 anakart düşünebilirsiniz. Gerçi bu overclock yapıp yapmayacağınıza göre de değişir ancak bütçeniz varsa giriş-orta seviye bir B550 bir anakart (1920 ₺) daha uygun olacaktır bu sistem için. Anakart için ekstra olarak 1000-1500 ₺ daha bütçe ayırabilirseniz B550 A-Pro, B550M Mortar veya B550 Tomahawk da tavsiye edebiliriz.

Bilinen RAM markalarının performansları çok fark etmeyecektir, fiyatı uygun olanı alın. 2x8 GB (dual kit) olmasına özen gösterin, minimum 3000 MHz, maksimum 3600 MHz hatta bütçeniz el verdikçe biraz daha arttırabilirsiniz ancak Ryzen 5000 serisi işlemci ve RAM uyumunda 3600 MHz CL16 çok uygun ve tavsiye edilen bir değerdir. Kısaca, 3200 MHz CL16 veya 3600 MHZ CL16 RAM'ler tercih edebilirsiniz. Gerçi şu aralar 3600 MHz CL16 RAM fiyatları epey bir uçtu. 3200'lükler de iş görecektir, hatta bu işlerle biraz haşır neşir olduktan sonra yani öğrendiğinizde 3200'lük belleklerinizi 3600 MHz'ye kadar overclock yapabilirsiniz.

Güç kaynağı olarak önerebileceklerim:

Modüler olmayan: High Power 750W 80+ GOLD Performance GD (1560 ₺)
Modüler olan: High Power Super Gd+ Series 750W 80+ Gold (1850 ₺)

Modülerlik: Kullanmadığınız PSU kablolarını çıkarıp sadece kullandıklarınızı takabiliyorsunuz. Kablo kirliliği yaşanmıyor.

Son düzenleme:
Zaten arkadaşlar tüm önemli noktaları açıklamış. Ben de ekleyeyim:

Ekran kartı güzel, tabii yine indirim kovalayın mutlaka uyguna bulabilirsiniz.

İşlemci ve CPU soğutucuyu Ryzen 5 5600 (3760 ₺) + ID-Cooling SE-224-XT (600-700 ₺) ile değiştirin derim. Çok uygun bir fiyata Ryzen 5 5600X bulamadıkça Ryzen 5 5600 gayet yeterlidir. Arctic Freezer 34 e-sports Duo ile ID-Cooling SE-224-XT çok yakın performanslara sahip ancak ID-Cooling çok daha uygun fiyatlı. Yine de Ryzen 5 5600X isterseniz burada (4180 ₺) var.

B450 yerine B550 anakart düşünebilirsiniz. Gerçi bu overclock yapıp yapmayacağınıza göre de değişir ancak bütçeniz varsa giriş-orta seviye bir B550 bir anakart (1920 ₺) daha uygun olacaktır bu sistem için. Anakart için ekstra olarak 1000-1500 ₺ daha bütçe ayırabilirseniz B550 A-PRO, B550M Mortar veya B550 Tomahawk da tavsiye edebiliriz.

Bilinen RAM markalarının performansları çok fark etmeyecektir, fiyatı uygun olanı alın. 2x8 GB (Dual kit) olmasına özen gösterin, minimum 3000 MHz, maksimum 3600 MHz hatta bütçeniz el verdikçe biraz daha arttırabilirsiniz ancak Ryzen 5000 serisi işlemci ve RAM uyumunda 3600 MHz CL16 çok uygun ve tavsiye edilen bir değerdir. Kısaca, 3200 MHz CL16 veya 3600 MHz CL16 RAM'ler tercih edebilirsiniz. Gerçi şu aralar 3600 MHz CL16 RAM fiyatları epey bir uçtu. 3200'lükler de iş görecektir, hatta bu işlerle biraz haşır neşir olduktan sonra yani öğrendiğinizde 3200'lük belleklerinizi 3600 MHz'ye kadar overclock yapabilirsiniz.

Güç kaynağı olarak önerebileceklerim:

Modüler olmayan: High Power 750W 80+ GOLD Performance GD (1560 ₺)
Modüler olan: High Power Super Gd+ Series 750W 80+ Gold (1850 ₺)

Anladım hocam teşekkür ederim de ben bunları aldıktan sonra PC nasıl takacağımı bilmiyorum onu nasıl yapacağım.

Ben bunları aldıktan sonra nasıl takacağımı bilmiyorum.
Başta zor ve karmaşık gelebilir. Ancak herkes izleyerek ve araştırarak öğreniyor. Eskiye nazaran günümüzde çok daha fazla yazılı rehberler ve YouTube videoları mevcut. Herhangi bir YouTube bilgisayar montaj videosu size birkaç fikir verecektir.

Mesela bakın, ID-Cooling soğutucu montajı için 2 dakikalık bir video yüklemiş. Zaman zaman parçaya özel de araştırmanız gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başta zor ve karmaşık gelebilir. Ancak herkes izleyerek ve araştırarak öğreniyor. Eskiye nazaran günümüzde çok daha fazla yazılı rehberler ve YouTube videoları mevcut. Herhangi bir YouTube bilgisayar montaj videosu size birkaç fikir verecektir.

Mesela bakın, ID-Cooling soğutucu montajı için 2 dakikalık bir video yüklemiş. Zaman zaman parçaya özel de araştırmanız gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam para verip taktırabileceğim güvenilir bir yer var mıdır?

Hocam para verip taktırabileceğim güvenilir bir yer var mıdır?
Tüm parçaları tek bir siteden alırsanız montajlayıp gönderirler, montaj ücreti alıyorlar. Çok büyük bir miktar değil. Mesela Inventus, İtopya, Sinerji bu gibi siteler montajlayıp gönderir ama hepsini aynı siteden almanız gerek. Ben tüm parçaları Vatan Bilgisayar'dan alıp orada montaj yapmalarını rica etmiştim, tabi o zamanlar çok tecrübem yoktu sonradan kendim montajlamayı öğrendim. Kendi bilgisayarımı başkasının montajlamasına gerek olmadığına da kanaat getirdim. Ancak bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız veya parçalara zarar gelir diye bir endişeniz varsa tabii ki başkasına montajlatabilirsiniz.

Tüm parçaları tek bir siteden alırsanız montajlayıp gönderirler, montaj ücreti alıyorlar ancak çok büyük bir miktar değil. Mesela ınventus, İtopya, Sinerji bu gibi siteler montajlayıp gönderir ama hepsini aynı siteden almanız gerek. Ben tüm parçaları Vatan Bilgisayar'dan alıp orada montaj yapmalarını rica etmiştim, tabii o zamanlar çok tecrübem yoktu sonradan kendim montajlamayı öğrendim. Kendi bilgisayarımı başkasının montajlamasına gerek olmadığına da kanaat getirdim. Ancak bu işlerle uğraşmak istemiyor veya parçalara zarar gelir diye bir endişeniz varsa tabii ki başkasına montajlatabilirsiniz.

Peki İtopya'nın mağazaya gidip parayla montaj yaptırabilir miyim?

Tüm parçaları tek bir siteden alırsanız montajlayıp gönderirler, montaj ücreti alıyorlar. Çok büyük bir miktar değil. Mesela ınventus, İtopya, Sinerji bu gibi siteler montajlayıp gönderir ama hepsini aynı siteden almanız gerek. Ben tüm parçaları Vatan Bilgisayar'dan alıp orada montaj yapmalarını rica etmiştim, tabii o zamanlar çok tecrübem yoktu sonradan kendim montajlamayı öğrendim. Kendi bilgisayarımı başkasının montajlamasına gerek olmadığına da kanaat getirdim. Ancak bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız veya parçalara zarar gelir diye bir endişeniz varsa tabii ki başkasına montajlatabilirsiniz.

Hocam alacağım kartta OC yazıyor ocsiz hala daha pahalı ne farkı var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı