RTX 3070 ve 3700X 1080P uyumluluğu

Elimde 5700XT ve R5 3600 var. Kısaca kendi gözlemlerimi söyliyim. Ekran kartı 1080P'de RDR 2 gibi aşırı grafik isteyen oyunlar harici kendini %99 da kullanmıyor. Mesela WarZone oynuyorum. Ayarları full ultraya bile alsam (ki öyle oynayamıyorum görüşümü kısıtlıyor) yer yer GPU kullanımı düşüyor ve bununla beraber 130 140 FPS alırken 100-110'lara düşebiliyor. Valorant'ta denedim %60 kullanımı geçtiğini görmedim en yüksek ayarlarda(Ayarları düşürünce %30'lara kadar düşüyor kullanım. Buna rağmen FPS genelde aynı kalıyor). Bu da 200 FPS civarına tekabül ediyor. Yani kısaca yüksek grafik isteyen oyunlarda bile 1080P'de GPU kullanımı düşük kalabilir. 2080Ti gücündeki karttan bahsediyoruz. Eğer oyunlarda abartı, her oyunda GPU kendini tam kullansın alabileceğim maksimum performansı alayım kafasında değilseniz ve belirtilen 4800 TL'ye çıkarsa mantıklı seçim olabilir.

Elimde 5700XT ve R5 3600 var. Kısaca kendi gözlemlerimi söyliyim. Ekran kartı 1080P'de RDR 2 gibi aşırı grafik isteyen oyunlar harici kendini %99 da kullanmıyor. Mesela WarZone oynuyorum. Ayarları full ultraya bile alsam (ki öyle oynayamıyorum görüşümü kısıtlıyor) yer yer GPU kullanımı düşüyor ve bununla beraber 130 140 FPS alırken 100-110'lara düşebiliyor. Valorant'ta denedim %60 kullanımı geçtiğini görmedim en yüksek ayarlarda(Ayarları düşürünce %30'lara kadar düşüyor kullanım. Buna rağmen FPS genelde aynı kalıyor). Bu da 200 FPS civarına tekabül ediyor. Yani kısaca yüksek grafik isteyen oyunlarda bile 1080P'de GPU kullanımı düşük kalabilir. 2080Ti gücündeki karttan bahsediyoruz. Eğer oyunlarda abartı, her oyunda GPU kendini tam kullansın alabileceğim maksimum performansı alayım kafasında değilseniz ve belirtilen 4800 TL'ye çıkarsa mantıklı seçim olabilir.
Zamanında GTX970 aldığımda da 1080p için tam ideal olduğu söyleniyordu hatta fazlaydı. Yıllar geçmesine rağmen bana mısın demedi oyunlara karşı. Benim beklentim bu. %100 kullanmasa bile ilerleyen yıllarda beni düşündürmesin :D

Zamanında GTX970 aldığımda da 1080p için tam ideal olduğu söyleniyordu hatta fazlaydı. Yıllar geçmesine rağmen bana mısın demedi oyunlara karşı. Benim beklentim bu. %100 kullanmasa bile ilerleyen yıllarda beni düşündürmesin :D
Ben de 1060 kullandım 4 yıl boyunca. Geçen haftalarda 5700XT'ye geçtim. 3 yıl boyunca nerdeyse hiçbir ayara bakmadan ultraya çekip oyunları oynuyordum ama son yıllarda bu değişmişti artık. Benim de değiştirme vaktim geldiğini anladım. Normalde kışın 2800'e alacaktım 5700XT'yi o zamanlar driver problemleri vs. derken gözüm korktu almadım. 2 hafta önce sipariş verdim 3700'e. Biraz pahalı oldu ama şuanlık çok memnunum çok şükür forumlarda yazılan sıkıntılar başıma gelmedi. Yeni Nvidia kartları görünce biraz üzülmedim değil ama yine de 5000 TL veremezdim herhalde bir karta. Siz de umarım dilediğiniz fiyatlara çıkarsa bu kart, 5 yıl boyunca 1080P'de neredeyse çıktığı günki performansla kullanırsınız diye tahmin ediyorum. Nvidia bu kartı bu performansda ve 500 dolara sunarak herhalde 1080P'yi artık standarttan çıkartıp 2K'yı standart yapmak istiyor.

O ekran kartı 4K 60 FPS ya da 2K 144 FPS kartı yani sakın 1080P monitör ile kullanmayın. Karta yazık. 1080P'de darboğaz olmaz o işlemciyle ama kartın artıklarından faydalanamazsınız.

Hocam tahminen RTX 3070 RTX 2080'DEN daha güçlü bir kart olucak. 1080p çok rahat darboğaz yapar. RTX 3060 çıkıcak olursa belki bir ihtimal darboğaz yapmaz.

Çözünürlük darboğazını bilmeyip yorum yapanlara selamlar.
Peki ya bu gerçekten kullanamama mı yol açar ? Yani şimdi darboğaz yapsın ama ileride yapmasın gibi ?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı